یکشنبه 19 دسامبر 10 | 23:30

تصویر: خودسوزی زمین در شیراز!

منطقه‌ای در استان فارس، جایی پشت شهرک صنعتی شیراز، منطقه‌ی سلطان آباد و به طور خاص روستای اسلاملو، جایی است که زمین اطراف آن بدون وجود عامل قابل مشاهده‌ای خود به خود می‌سوزد!


هادی خسروی- منطقه‌ای در استان فارس، جایی پشت شهرک صنعتی شیراز، منطقه‌ی سلطان آباد و به طور خاص روستای اسلاملو، جایی است که زمین اطراف آن بدون وجود عامل قابل مشاهده‌ای خود به خود می‌سوزد!

با پرس و جوهای انجام شده مشخص گردید اهالی منطقه از زمان دقیق شروع این پدیده و علت آن اطلاع دقیقی ندارند. اعلب زمانی بین یک تا چهار ماه را اعلام می‌کنند. معلوم شد که آتش کم و بیش وجود داشته است، اما با سرد شدن هوا در فصل سرما، دود در ارتفاع کم باقی می‌ماند و دودگرفتن منطقه بیشتر جلب توجه می‌کند.

توضیحات عکاس این اتفاق عجیب بدین صورت است: «حرکت کردم به سمت منطقه‌ای که نزدیک هم بود. اولین نقطه‌ی مناسب برای عکاسی کمتر از پنجاه متر با اون چند نفر فاصله داشت. جایی بود که پیش‌تر سوخته بود و الان آتش و دودی نداشت. درخت خشکیده‌ای که روی زمین افتاده بود نظرم رو جلب کرد و به سمت‌ش رفتم. قدم اول و دوم رو برداشتم که قدم سوم ناگهان پام تا ساق رفت پایین! پا رو بلند کردم و بی‌اعتنا قدم بعدی رو هم برداشتم. باز هم کمی پام در زمین فرو رفت؛ تعجب کردم که این چه وضعی است! در همین حین صدای همون چند نفر رو –که معلوم بود داشتن من رو می‌پاییدن- شنیدم که فریاد می‌زدن: “نرو… نرو… برگرد… خطرناکه… برگرد…” و من متعجب، از مسیر رفته برگشم؛ اما این‌بار با احتیاط.

برام توضیح دادن که زمین منطقه در اثر آتش پوک شده؛ ظاهر محکمی داره، اما زیرِ اون خالیه و وقتی پا میذاری زیر پاهات خالی می‌شه و می‌کشه پایین!و البته خاک این‌جا به دلیل اینکه قبلا سوخته بود و الان آتشی نداشت، سرد بود و کم‌خطر. جاهای دیگه خاک‌های زیرین بسیار داغ‌اند و آتشین. به محض فرو رفتن پا، پیش از اینکه فرصت کنی پا رو بیرون بکشی در اثر حرارت بسیار زیاد پاها حتی تا حد کباب شدن خواهند سوخت! خطری بود که شکر خدا از بیخ گوشم گذشت. بعد از این بود که یکی از اهالی که به منطقه و خطرات‌ش آشنا بود حاضر شد من رو هم‌راهی کنه که از این بابت هم خوشحال شدم.

باور کردنی نبود! شیارهایی در زمین به‌وجود آمده بود و ترک‌هایی خورده، گاه به عمق نیم متر که از داخل آن دود خارج می‌شود. دودی بدون آتش که بوی چوب سوخته می‌داد. دست که بالای آن می‌گرفتی داغ بود و مرطوب. دشتی بود همه از دود؛ حتی بی‌آنکه شیاری باشد. وارد منطقه‌ی در حال سوختن نمی‌توان شد. فقط در مرز؛ آن هم با احتیاط بسیار.»

یکی از شیارهایی که در زمین ایجاد شده و از آن دود خارج می‌شود!

دشتی که در حال سوختن است

پوک شدن خاک در اثر سوختن لایه‌های زیرین

در برخی از شیارهای ایجاد شده می‌شد سوختن کوره‌ی زیرزمینی را دید

برای مهار این آتش ِ زیرزمینی خندقی حفر کرده‌اند و داخل آن را آب ریخته‌اند؛ مؤثر است!

آب ِ داخل خندق چنان گرم شده که از آن بخار بلند می‌شود

روستای اسلاملو و خانه‌هایی که زیر لایه‌ای از دود غلیظ قرار گرفته‌اند

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.