جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۱ آذر ۹۶ | ۲۲:۰۲

پایان داعش؛ شروع برجام منطقه ای؟!

علیرضا فقیهی راد

تقریر و تفسیر اشتباه از پایان داعش نهایتا با فعال شدن بقیه بازیگران منطقه ای و جریانات غربگرا داخلی درون نظام ما را به برجام منطقه ای و پایان حضور فعالمان در منطقه خواهد برد.


با شکست صرفا نظامی داعش در عراق و سوریه شاهد موجی خوشحالی در بین مردم ایران و منطقه هستیم که قابل درک هم هست.
اما در این میان به نکته ای که باید دقت کرد آن است که تقریر و تفسیر اشتباه از پایان داعش نهایتا با فعال شدن بقیه بازیگران منطقه ای و جریانات غربگرا داخلی درون نظام ما را به برجام منطقه ای و پایان حضور فعالمان در منطقه خواهد برد.

دقیقا همزمان با اعلام پایان داعش؛ در تهران و اصفهان با سکوت خبری کامل سومین دور گفتگوهای ایران و اتحادیه اروپا حول موضوعات گوناگون از جمله مسائل منطقه ای و حقوق بشری برگزار شد.

از طرفی روحانی و ظریف بارها بر حل مسائل منطقه ای صرفا از طریق گفتگو و مذاکره و تکرار مدل برجام در حوزه منطقه ای تاکید کرده اند.
مذاکرات سه جانبه تهران_مسکو_آنکار نیز امروز آغاز شده تا راجع به سوریه پس از داعش گفتگو کنند.

دیروز و امروز هم سمپات های این جریان در روزنامه آرمان و همدلی صراحتا با تیتر “آیا زمان برجام منطقه‌ای فرا نرسیده است؟ ” و ” اشتباه ادامه جنگ را تکرار نکنیم ” به استقبال پایان داعش و ساخت زمینه های روانی پایان حضور منطقه ای ایران رفتند و خواستار اتمام کار نظامیان و تکرار مدل برجام شدند.

وقتی فضاسازی های رسانه ای بر این مسیر حرکت کند که گویا داعش ساقط شده است و دیگر نیازی به حضور منطقه ای ما نیست، افکار عمومی نیز از خود سئوال می کند با پایان داعش حضور نظامی ما در منطقه برای چیست؟

حال آنکه داعش صرفا در حوزه نظامی استقرار دولت شکست خورده در حالیکه یا به نقاط دیگر گسیل خواهد کرد یا مانند القاعده از تمرکز جغرافیایی و ایجاد دولت صرفنظر خواهد کرد و در نقاط مختلف پراکنده خواهد شد. همچنین زمینه های فکری و اجتماعی داعش که هر روز نه تنها در جهان اسلام بلکه در سراسر دنیا بازتولید می شود آیا تمام شده است؟ آبا فکری به حال آن شده است؟

از لیبی تا ننگرهار افغانستان تا مصر و یمن و نیجریه و چچن داعش در حال ریشه دوانی است، ابوبکرالبغدادی و بسیاری از سران داعش هنوز در حال فعالیت هستند. آیا داعش پایان یافته است؟ اصلا آیا حضور ما در منطقه صرفا به دلیل وجود داعش بوده است؟
از همه اینها گذشته هنوز مساحت زیادی از اراضی سوریه تحت اشغال احرارالشام، ارتش آزاد، نیروهای SDF و… هست و کماکان جنگ ادامه دارد…

نهایتا اینکه همه شواهد حاکی از آن است که جریانات مختلفی درون نظام و از طرفی بازیگران منطقه ای و همچنین بازیگرانی مانند اتحادیه اروپا و آمریکا خواستار آنند که مسیر آینده منطقه را به سمت برجام منطقه ای ببرند، حال آنکه این پیروزی ها می تواند به عنوان دست برتر جمهوری اسلامی ایران در منطقه و پررنگ تر شدن ایران در معادلات منطقه باشد نه اینکه بسوی حذف پای ایران از منطقه حرکت کنیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: