دوشنبه ۰۲ بهمن ۹۶ | ۱۵:۰۸

نامه سرگشاده جمعی از فعالان تشکلهای مختلف دانشجویی در اعتراص به حکم چهار جوان عدالتخواه شیراز

به نظر شما این سبک برخورد به احیای این اصل مهم کمک می کند یا موجب بسته شدن روزنه های امید برای احیای این اصل خواهد شد؟


نامه سرگشاده جمعی از فعالان تشکلهای مختلف دانشجویی در اعتراص به حکم چهار جوان عدالتخواه شیراز

می‌دانید که در روزهای گذشته حکم محکومیت چهار جوان عدالتخواه شیرازی صادر شد.

سلمان کدیور/ دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی
حسین شهبازی/ دبیر اسبق جبنش عدالتخواه دانشجویی
هادی مسعودی/عضو اسبق شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی
مصطفی پورخسروانی/ دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه های شیراز

در واکنش به این حکم فعالان سابق و فعلی دانشجویی و حوزوی نامه‌ای تنظیم کرده‌اند که در ادامه آمده است. شما هم این نامه را امضا کنید. شرایط و جزئیات در انتها آمده است

متن کامل و امضا فعالان تشکل های مختلف دانشجویی به شرح زیر است:

حضرت آیت‌الله صادق آملی لاریجانی
رئیس محترم قوه قضائیه
سلام علیکم

همانطور که می دانید قوه قضائیه مظهر اهمیت مساله عدالت برای یک نظام و عملکرد آن میزانی برای ارزیابی این مهم است، ضروری است در قضیه صدور حکم دادگاه بدوی چهار تن از جوانان عدالتخواه شهر شیراز برادرانه و دلسوزانه نکاتی را مطرح کنیم. نکاتی برای دفاع از اصول اساسی انقلاب اسلامی و قانون اساسی و از سر امید به اصلاح آن توسط جنابعالی؛

همه می‌دانیم که نباید از کار اشتباه دفاع کرد و «حتی با فرض اینکه» جوانان عدالتخواه شیرازی در عمل به وظیفه الهی خود دچار اشتباهات کوچکی شده باشند، (که البته بررسی سیر پرونده و حکم نهایی حاکی از آن است که سخت‌گیری‌های فراوانی در این پرونده به عمل آمده است. شاید بد نباشد به این نکته توجه شود که در این پرونده مدعی‌العموم ورود کرده و ضابطان قضایی متعددی درگیر پرونده شده‌اند! چرا؟) اما شما نیک می‌دانید که این اشتباهات اگر واقعی هم باشند، وزن و اهمیت آنها در مقابل اشتباهات و خطاهایی که این جوانان به آنها اعتراض داشته‌اند، ناچیز است.

آیا هزینه بالای تبلیغات در انتخابات اخیر مجلس خبرگان در شیراز مورد توجه مدعی‌العموم قرار گرفته و بررسی شده است؟ آیا لطماتی که به اعتماد عمومی مردم از محل این اشتباهات و خطاهای مهم دیگر وارد آمده است، ارزیابی شده است؟ به نظرتان عدم شفافیت در مسیر بررسی این پرونده که حتی خود محکومان نیز دقیقا نمی‌دانند برای چه فعلی این حکم برایشان صادر شده است، محل سوال نیست؟ آیا دستگاه قضا تنها به نوک انگشتان اشاره این جوانان باید توجه کند و به بلندی ناخن آنها ایراد بگیرد، اما به ایراد و خطایی که آنها به آن اشاره کرده‌اند هیچ توجه‌ای نکند؟

این کارکرد دستگاه قضا همچون خاموش کردن و پاک کردن علائم هشدار دهنده در یک جاده است، و باید پرسید که این کار نظام اسلامی را به کدام دره رهنمون می‌کند؟ شما نیز حتما مانند همه دلسوزان انقلاب، حوادث هفته‌های گذشته را به دقت دنبال کردید و حتما دیده‌اید که زخم‌های درمان نشده و باز نظام اسلامی زمینه را برای نشستن مگس‌های معاند آماده کرده‌اند. این زخم‌ها زمانی درمان می‌شوند که افرادی دلسوز که ریشه‌ها را ببینند و فریاد بزنند در جامعه حضور داشته باشند، در غیراینصورت زخم‌ها بهبود نیافته و در نهایت کالبد را از بین می‌برند. حال اگر دستگاه عدلیه کشور این افراد را مورد نوازش خود قرار دهد، با احکامی عجیب، آیا به از بین رفتن کالبد نظام اسلامی کمک نکرده است؟

انسانِ انقلابی، موتور محرکه انقلاب است. با اوست که تاریخ انقلاب ورق می‌خورد و با پویایی اوست که انقلاب اسلامی به پیش می‌رود. آرمان‌خواهی، مطالبه‌گری و پرسش‌گری مبتنی بر مبانی و آرمان‌های انقلاب اسلامی وظیفه‌ای است که مبانی دینی بر عهده یکایک ما قرارداده است. هرچه در جامعه اسلامی بیشتر به این وظیفه عمل شود، سلامت و کارآمدی نظام در راستای پیاده کردن اهداف انقلاب اسلامی و خدمت به مردم بیشتر خواهد شد. این همان چیزی است که در میثاق ملی، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت آمده و مورد تاکید قرار گرفته است.

اصل ۸ قانون اساسی بستر حقوقی برای عمل به این تکلیف بزرگ الهی است. آنجا که امر به معروف و نهی از منکر مردم نسبت به حاکمیت را به عنوان وظیفه‌ای بر دوش یکایک افراد قرار داده است. جالب اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در تیر ماه امسال به شما و همکارانتان گوشزد کردند که احیای این اصل واجب وظیفه شماست. حال آنکه برخوردها و احکامی اینچنین نسبت به کسانی که در این مسیر گام گذاشته‌اند، کاملا مخالف این اصل است.

به نظر شما این سبک برخورد به احیای این اصل مهم کمک می کند یا موجب بسته شدن روزنه های امید برای احیای این اصل خواهد شد؟

بررسی حکم صادر شده نیز خالی از لطف نیست. بر اساس حکم قاضی چهار جوان عدالتخواه شیرازی به سه ماه و یک روز حبس تعزیری با تعلیق دوساله محکوم شده اند. از آن مهم‌تر این جوانان انقلابی به ۵ سال سکوت و عدم فعالیت سیاسی محکوم شده‌اند.

قاضی محترم نوشته است: «متهمین مذکور به مدت ۵ سال نمی‌توانند در هیچ یک از احزاب در سطح کشور و یا اتحادیه‌ها و انجمن‌های دانشجویی تحت هر عنوان یا اسمی فعالیت یا عضویت داشته و همچنین عضویت در هیئت تحریریه، مدیریت، سردبیری و مدیرمسئولی هرگونه نشریات مکتوب، الکترونیکی یا گروه‌های اجتماعی در فضای مجازی نیز به همین مدت ممنوع خواهد بود».

آیا پاسخ دستگاه قضا به یک جوان انقلابی که به دستور دین و امام و رهبرش پا به میدان مطالبه حق و عدالت گذاشته است، این است که باید ۵ سال خفه شود! آیا تکرار سخنان امام (ره) و یا پیگیری منویات رهبر معظم انقلاب جرمی به این حد سنگین است که این جوانان باید ۵ سال چشم بسته و دهان دوخته و قلم شکسته عمر سپری کنند؟ آیا این مواجهه منطبق بر منویات مقام معظم رهبری است؟

حکم جوانان عدالتخواه شیرازی در زمانی صادر شد که تنها یک روز از بیانات رهبر انقلاب پیرامون سعه صدر جمهوری اسلامی در مواجهه با منتقدین می گذشت. هرچند نمی‌توان رابطه علی و معلولی بین این دو در نظر گرفت اما آیا نمی‌‌توان آن را به عنوان نشانه‌ای از دور بودن اندیشه حاکم بر دستگاه قضا از گفتمان انقلاب اسلامی دانست؟ آیا دستگاه قضا به اهمیت شنیده شدن نقد انقلابی در نظام اسلامی واقف است؟ آیا دستگاه قضا به ابعاد و اثرات مخرب این کار بر اندیشه انقلابی جوانان واقف است؟

حضرت آیت الله آملی لاریجانی، در پایان لازم است تاکید کنیم که دستگاه قضا در معرض امتحانی تاریخی و تاریخ‌ساز قرار گرفته است و ضرورت ورود شما به این مساله از جهات مختلفی اهمیت دارد. در این وانفسای حملات دشمن و رسانه‌هایش به دستگاه قضایی که با قرار دادن شما در لیست تحریم های ظالمانه به اوج خود رسیده است، آن دستگاه محترم نه خود پیوست رسانه‌ای درستی برای پاسخگویی به شبهات و شایعات دشمن دارد و نه با این برخوردهای بی منطق، دل و دماغی برای نیروهای جوان و انقلابی در مقابله با شایعات دشمن گذاشته است. امروز باید، مهمترین سرمایه اجتماعی دستگاه قضایی نیروهای جوان و مومن به انقلاب می‌بودند که ظاهرا دستهایی در کار است که این سرمایه عظیم و خلاق را نیز از دستگاه قضایی بگیرد.

اگر به نقدهای دلسوزانه جوانان مومن و انقلابی در اصلاح امور دستگاه قضایی عمل نشود، طبیعتا فضا برای مخالفان و معاندان نظام باز می‌شود. قطعا شما هم تایید می‌کنید که نقد عملکرد قوه قضاییه از سوی جوانان انقلابی جرم نیست، بلکه کمک کننده به آن می باشد. اما در صورت تایید این حکم، فضای مقابله با جوانان انقلابی که درد انقلاب و مردم را دارند، بیش از پیش باز خواهد شد و این بار اهرمشان قوه قضاییه است و می‌توان گفت دیگر امیدی به احیای اصل هشتم قانون اساسی نمی‌توان داشت. حال آنکه در صورت اصلاح این حکم از سوی شما، پیام روشنی برای مسئولان قضایی سراسر کشور ارسال می‌شود که در نظام اسلامی حمایت از آمران به معروف یک اصل بوده و دستگاه قضایی حامی اصلی حقوق این افراد است.
و من الله توفیق

 

افرادی که کانال تلگرامی ندارند، مشخصات خود را (نام و نام خانوادگی و سابقه تشکیلاتی خود اعم از دانشجویی،رسانه ای و…) را به آیدی زیر بفرستید:
@edalat_ghazaei1

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.