جمعه 09 نوامبر 18 | 19:22

پرده برداری والرشتاین از وادادگی اساتید لیبرال ایرانی در سفر به ایران

امانوئل_والرشتاین، سال نودودو به دعوت انجمن جامعه‌شناسی ایران به دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران آمد و آن‌طورکه برخی از او به‌عنوان صاحب نظریه ساختار هژمونیک جهان و نظام سلطه انتظار داشتند، حرف زیادی از آمریکا و سرمایه‌داری نزد و برگشت و رفت!


‍ امانوئل_والرشتاین، سال نودودو به دعوت انجمن جامعه‌شناسی ایران به دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران آمد و آن‌طورکه برخی از او به‌عنوان صاحب نظریه ساختار هژمونیک جهان و نظام سلطه انتظار داشتند، حرف زیادی از آمریکا و سرمایه‌داری نزد و برگشت و رفت!

نکته درخورتوجه اینجاست که والرشتاین پس از بازگشت در مصاحبه با واشنگتن‌پست گفته بود:

«برخی اساتید لیبرال ایرانی به من گفتند درباره افول قدرت آمریکا در اینجا سخن نگویم؛ چون محافظه‌کاران از آن برای مقابله با ایده آزادسازی روابط با آمریکا در دولت جدید سوءاستفاده می‌کنند! البته من نمی‌توانم تفسیر دیگران از نظرم را کنترل کنم، اما من [آنجا] گفتم قدرت ایالات متحده در حال فروپاشی است [که در عموم رسانه‌های ایران سانسور شد!] و آمریکا ضعیف‌تر از آن است که فکر می‌کند! آمریکا رو به افول است؛ اما [الان] این را هم می‌گویم که ایران هم ضعیف‌تر از آن است که فکر می‌کند… هرکس باید درباره واقعیت‌های قدرتش در جهان واقع‌بین باشد…»

قربان همه واقع‌بین‌های عرصه علم و سیاست از پنج سال پیش تا به امروز

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: