چهارشنبه 21 نوامبر 18 | 20:36
با هانت می‌شود معامله خوب کرد:

یک پیشنهاد به وزارت خارجه/ نازنین زاغری را آزاد کنید!

مهدی جهان تیغی

دقیقا یک سال قبل بود که دیلی تلگراف اعلام کرده که دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده است تا در ازای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران بازپرداخت کند.گرچه این موضوع از طرف ایران تکذیب شد ولی در دورن خواهد پاره ای از حقیقت را به همراه دارد و آن اینکه انگلیس حاضر است امتیازات خوبی در اینباره بدهد.


گروه بین الملل جهان نیوز، مهدی جهان تیغی: می شود گفت که جرمی هانت با هدفگذاری‌های متعددی به ایران آمده است. وزیر خارجه جدید انگلیس که ظاهرا تصورات استعماری زیادی دارد به تهران آمد تا به ظن خودش ایران را در دل پایتختش بترساند و  قحطی جنگ جهانی اول – بخوانید خباثت و جانی بودن انگلیس – را به مردم ایران یادآوری کند. وزیر خارجه انگلیس که از سفارت بریتانیا در تهران با گاردین صحبت کرده همچنین تاکید می‌کند که انگلیس نفوذ خود را در منطقه حفظ کرده و مدعی شده: ما یک قدرت کوچک در خاورمیانه نیستیم و یک بازیگر مهم هستیم.
اما:
انگلیس چند دهه است که جای خود را به آمریکا در منطقه داده است و عملا تنها نامی از این استعمارگر خبیث در منطقه باقی مانده است. اما خود آمریکایی ها نیز امروز بیش از گذشته به دنبال ترک خاورمیانه هستند. بیش یک دهه هست که آمریکایی ها در استراتژی نظامی خود رسما کوچ از خاورمیانه را به سمت شرق آسیا بیان کرده اند. ضمن اینکه هم اینک پایشان در کشورهای همچون عراق، افغانستان و یمن در گل مانده است. بنابراین وقتی شرایط آمریکا اینچنین هست، دیگر انگلیسی‌های خبیث که جای خود دارند.

اما یک هدف گذاری دیگری که طرف انگلیسی نیز اصرار دارد که آن را برجسته کند و یکی از خواسته های اصلی وزیر انگلیسی در تهران بوده،  آزادی جاسوس انگلیسی -نازنین زاغری- است. وزیر خارجه جدید انگلیس البته اولین انگلیسی نیست که با توپ پر به ایران آمده و دست خالی برگشته است. دولت انگلیس برای آزادی او از زمان دیوید کامرون و بوریس جانسون، تاکنون – که چند سال گذشته- برای آزادی زاغری خط و نشان زیاد کشیده ولی عملا چیزی هم دست شان را نگرفته است. بنابراین هانت نیز در اولین سفر به ایران نیز خواسته شانس خود را امتحان کند. به هر حال چند سال تحقیر به خاطر عدم توانایی  آزادی جاسوس شان در افکار عمومی داخلی انگلیس برای مقامات این کشور هزینه زیادی دارد. البته بخشی از عجله و گنده گویی وزیرخارجه انگلیس در تهران به خاطر این است که تصوراتی از دولت ایران دارند که به خاطر تعلل اروپا برای راه افتادن کانال مالی ایران و اتحادیه اروپا، شاید آمادگی دادن امتیاز دارد.

روی دیگر و اصلی این نوشته چیز دیگری است و آن پیشنهاد به وزارت خارجه برای آزادی نازنین زاغری – بخوانید جاسوس انگلیسی و وطن فروش – است. در اینباره بخوانید:

دقیقا یک سال قبل بود که دیلی تلگراف اعلام کرده که دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده است تا در ازای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران بازپرداخت کند.گرچه این موضوع از طرف ایران تکذیب شد ولی در دورن خواهد پاره ای از حقیقت را به همراه دارد و آن اینکه انگلیس حاضر است امتیازات خوبی در اینباره بدهد. از دل سخنان وزیر خارجه انگلیس نیز میتوان همچین برداشت های تلویحی را داشت.  او گفته است ایران با زندانی کردن افراد بی گناه – بخوانید عمله ها و جاسوسان انگلیس- به دنبال فشار دیپلماتیک – بخوانید گرفتن امتیاز-  است. هانت به گاردین همچنین گفته؛ «اگر ایران می‌خواهد در جامعه جهانی  پذیرفته شود باید از زندانی کردن افرادی مثل زاغری خودداری کند.»

اما ایران چه امتیازی از بابت آزادی نازنین زاغری می تواند دریافت کند؟
نازنین زاغری، مسؤول آموزش خبرنگاری آنلاین بی‌بی‌سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است. این شبکه امروز کاملا شناسایی شده و عملا زاغری به لحاظ اطلاعاتی برای ایران اهمیت گذشته را ندارد. ضمن اینکه اگر وی پرونده خاص دیگری در قوه قضاییه نداشته باشد؛ عملا کمی بیش از دو سال از محکومیت پنج ساله او بیشتر باقی نمانده است.

حدود ۵ ماه از بازداشت غیرقانونی اسدالله اسدی، دیپلمات دارای مصونیت ایرانی در آلمان به اتهام واهی تلاش برای بمب‌گذاری در همایش منافقین در فرانسه می‌گذرد. آزادی اسدالله اسدی از طریق انگلیس می تواند یکی از خواسته های ایران در قبال آزادی نازنین زاغری باشد. در اینباره البته امتیازات بزرگ دیگری نیز باید اضافه کرد ولی به نظر می رسد که اگر معامله در دستور وزارت خارجه ایران باشد، یکی از اصلی ترین این امتیازات باید به سمت آزادی دیپلمات های ایرانی برود. یعنی انگلیس باید کشورهای اروپایی زندانی کننده غیرقانونی دیپلمات کشورمان را تحت فشار برای آزادی قرار بدهد و او را تضمین شده به تهران و به نزد خانواده اش برگرداند.

در هر صورت، پرونده نازنین زاغری به هرنحوی که بخواهد تمام شود ولی انگلیس باید بداند هرنوع جاسوسی و خرابکاری در ایران درآینده با تبعات بزرگتر و درخواست امتیازت گسترده تری از طرف ایران همراه خواهد شد. قدم اول هم این است که ابتدا وزات خارجه جواب گستاخی‌های اخیر وزیرخارجه انگلیس را هرچه سریعتر و علنی بدهد.

*مدیر مسئول جهان نیوز

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: