چهارشنبه 22 دسامبر 10 | 10:31

رازهایی از نشست «مقابله با تهدید ایران» در واشنگتن

نادر طالب‌زاده کارشناس رسانه، فعال فرهنگي و مستند ساز ضمن انتقاد از رسانه‌ها درباره کوتاهی از عدم رصد اقدامات مشکوک دشمنان ایران، از برخی رفتارهای رئیس جمهور در مصاحبه با شبکه‌های آمریکایی انتقاد کرد.


نادر طالب‌زاده کارشناس رسانه، فعال فرهنگي و مستند ساز ضمن انتقاد از رسانه‌ها درباره کوتاهی از عدم رصد اقدامات مشکوک دشمنان ایران، از برخی رفتارهای رئیس جمهور در مصاحبه با شبکه‌های آمریکایی انتقاد کرد.

طالب‌زاده با اشاره به نشستی که 8 تا 10 دسامبر (2 روز قبل از تاسوعا) در واشنگتن و با موضوع “مقابله با تهدید ایران” برگزار شد گفت: در این نشست 3 روزه برای تحلیل ایران، چند سناتور کنگره آمریکا، نمایندگان پارلمان، نمایندگان سیا، کاخ سفید، ژنرال سابق ارتش اسرائیل و نزدیک به 10 نویسنده صهیونیست حضور داشتند؛ از میکل لوین تا افراد دیگر مثل لیبرمن و… که این افراد گروه فشار صهیونیستها بر آمریکا درباره ایران هستند.

وی ادامه داد: اما بزرگترین مسأله این است که هیچ اطلاع‌رسانی درباره این نشست که موضوعش هم ایران است نشده و این نقص بزرگی است. ما در واشنگتن دفتر داریم، اما نتوانستیم خبر بگیریم و حتي می توانستیم در آن نشست خبرنگار داشته باشیم.

این مستند ساز ادامه داد: باید رسانه ها این موضوع را رصد می کردند ولی هیچ کدام از رسانه ها و افراد دولت، اطلاع رسانی نکردند!

وی در پاسخ به این پرسش که تفاوت این نشست با نشست های مشابه چه می باشد گفت: در این نشست نصف اعضاي کنگره و کاخ سفید و پنتاگون و … حضور داشتند و 3 محور، خروجی این جلسه بود؛

یکی اینکه: گزینه حمله اسرائیل به ایران دروغ است. اسرائیل چند ماهه که ادعای حمله به ایران را کرده ولی عملا اتفاقی نیفتاده است.

دوم اینکه گزینه حمله امریکا به ایران روی میز است هم تهدید توخالی است و موثر نیست!

سوم اینکه مدعي شدند اون چیزی که مهم است تحریم هاست که همزمان با این نشست قصد داشتند تحریم ها را افزایش دهند. پس این نشستها نشستهای معمولی نیستند.

طالب زاده با ذکر این نکته که قرار است موضوع برنامه آتی “راز” (روز 5 شنبه) به این موضوع اختصاص یابد، ادامه داد: یکی از نتایجی که از این نشست گرفته می شود این است که لازم نیست ما در کنگره یا کاخ سفید حضور داشته باشیم بلکه باید در این نشست ها حضور یابیم. چرا که گروهای فشار دست اینهاست و اینها تعیین میکنند کجا چه عملی انجام شود. در نتیجه ما باید در این نشست ها حضور یابیم و تحلیل نمايیم.

این کارشناس رسانه در پاسخ به این سوال که چرا چنین نشست هايی توسط رسانه های مختلف داخلی از جمله رسانه ملی مورد تحلیل قرار نگرفته اند گفت: رسانه ها درگیر مسایل حاشیه ایی شده اند که این موضوع دیده نشد. وی در ادامه گفت: وظیفه رسانه هم ارسال و هم تحلیل خبر می باشد، چرا ما نباید بگوییم که در آن نشست چه اتفاقی افتاد. ما باید مردم را آگاه کنیم و دنبال شعار دادن نباشیم و دنبال کار جدی باشیم.

طالب زاده ادامه داد: ما که یک طرف این نشست ها هستیم باید به این نشست ها توجه بیشتری داشته باشیم و ببینیم کجاها مایوس هستند و کجاها ضعف دارند، تزلزل دارند و چه راهکارهايی تعیین می کنند و اینکه به چه چیزی امید دارند.

نادر طالب زاده همچنین به خبرنگار جهان گفت: خیلی راحت خبرنگار پرس تی وی یا خبرنگار صدا و سیما می توانست در این نشست حضور پیدا کند و شرایط را رصد کند و حتی با آنها مصاحبه کند.

وی در پاسخ به این سوال که “سیاستمداران امریکا بودجه هنگفتی را صرف ساخت فیلمهایی میکنند که ایران را تروریست معرفی کنند در مقابل ما چه کرده ایم؟”، گفت: اخیرا در آمریکا فیلمی با موضوع شکنجه ساخته شده است که در این فیلم عنوان می شود که 20 میلیون دلار از طرف ایران برای بمب گذاری هسته ای در شهرهای مهم امریکا به تروریستها داده شده است که این شبهه ای است که سالهاست روی آن کار کرده اند و حالا فیلمش را ساختند. در صورتی که هیچ وقت ایران چنین کاری را انجام نداده است و این اون جايی است که باید رسانه نقد کند و نکرده است.

سازنده برنامه “راز” گفت: سالهاست که می گویند ایران اگر هسته ای شود در شهر های امریکا بمب گذاری هسته ای می کند! اینها همون گروه فشاری هستند که اين حرفها را مي زنند. کار اوباما هم نیست زیرا که وقتی رییس جمهور به اوباما نامه نوشت همین گروه فشار نگذاشت اوباما جواب دهد.

نادر طالب زاده در بخش دیگری از این گفت و گو ضمن انتقاد از مصاحبه های مکرر ريیس جمهور با رسانه های آمریکایی گفت: اونها راحت با رییس جمهور ما مصاحبه می کنند ولی ما حتی با آدم رده هفتم وزارت خارجه امریکا نمی توانیم مصاحبه کنیم. چطور است که “چارلی رز” از سی ان ان در مدت 5 سال 5 بار با احمدی نژاد مصاحبه میکند و حتی رييس جمهور با او آنقدر خودمانی می شود که می گوید: “چارلی ما که با هم رفیقیم سوال های احمقانه نپرس.” ولی آیا یک خبرنگار ایرانی می تواند با اوباما مصاحبه کند و با او شوخی کند!؟

وی افزود: چین سالها امریکا را در این زمینه تحریم کرد. ما سیاست خیلی ضعیفی در این زمینه داشته ایم. مثلا شبکه “پرس تی وی” در واشنگتن دفتر دارد ولی نمی تواند با مسئولین امریکائی مصاحبه کند و فقط با مردم در خیابان مصاحبه می کند! ولی خبرنگار آنها در تهران وقت میگیرد و رياست جمهوري برای مصاحبه به آنها وقت می دهد و حتی از رسانه های داخلی سریعتر وقت مصاحبه می دهند!

این کارشناس امور بین الملل در این زمینه ادامه داد: بارها این مسئله را به رییس جمهور گفته ام و انتقاد من همین است و هیچ توضیحی هم قانع کننده نیست. اگر شما پرفسور مولانا را قانع کردید که این کار خوبه، من هم قانع می شوم.

وی ادامه داد: این حرف من نیست، خیلی های دیگر هم این موضوع را گفته اند. اما متاسفانه هر کس هم که در این جایگاه می نشیند همین کار را می کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.