سه‌شنبه 27 نوامبر 18 | 19:28

وقت چیدن میوه مقاومت است و نه سازش و تسلیم

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه با اشاره به افول آمریکا گفت: مبادا آدرس‌های غلطی داده شود که مردم ما دست از مقاومت بکشند ملت ما چند قدم تا پیروزی فاصله دارد و اکنون زمان مذاکره، سازش و تسلیم نیست و زمان آن است میوه مقاومت را بچشیم.


دیدبان؛ علی آدمی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه در نشست تخصصی «ابعاد بین‌المللی تحریم‌ بسیج از سوی آمریکا» که در خبرگزاری فارس برگزار شد، گفت: اگر به تحریم‌هایی که آمریکا وضع می‌کند نگاه کنیم متوجه یک نوع ناتوانی و یأس می‌شویم. آنها وقتی نمی‌توانند با دولت‌ها کار کنند و به دولت‌ها و ملت‌ها چیزی را تحمیل کنند دست به تحریم می‌شوند.
وی ادامه داد: ما پس از انقلاب صادرکننده مفهومی به نام مقاومت به دنیا بوده‌ایم و این از سوی خیلی از ملت‌ها امروز در جریان است و آنها یاد گرفتند که چگونه می‌توانند با مقاومت پیروز شوند.
آدمی با اشاره به افول قدرت نرم آمریکایی‌ها تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا رو به افول است و ساعت‌ها می‌شود راجع به آن صحبت کرد و با ارائه شاخص‌هایی می‌توان گفت که چقدر آمریکایی‌ها رو به افول هستند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: برخی‌ها می‌گویند جمهوری اسلامی گفتمان‌سازی انجام می‌دهد تا واقعیتی در بیرون صورت گیرد ولی ما بر اساس واقعیت‌ها صحبت می‌کنیم و می‌توان اثبات کرد که آمریکا رو به افول است.
وی گفت: همانطور که رهبری فرمودند هزینه سازش و تسلیم بیشتر از هزینه مقاومت است، این جمله واقعیت امروز ایران و آمریکایی‌ها را در جهان امروز نشان می‌دهد. گمان نکنیم که آمریکایی‌ها رو به قدرت هستند و دست از مقاومت بکشیم. خود وضع تحریم‌ها نشان از عجز و ناتوانی آمریکا می‌دهد.
آدمی گفت: وقتی کسی مانند ترامپ اینقدر سر و صدا می‌کند نشان از توخالی بودن آنها است و نشان می‌دهد آنها با سروصدا می‌خواهند دنیا را مدیریت کنند نه با توانمندی‌های خود. آ‌مریکا امروز نه به لحاظ فنی قدرت تحریم دارد و نه اینکه مشروعیت بین‌المللی و حقوقی دارد و نه توان و اراده سیاسی که برای تحریم‌ ایران به تفاهم رسیده باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه خاطرنشان کرد: آمریکا با وضعیتی که امروز دارد قادر به تحریم نیست آنها در گذشته می‌توانستند در اجماع‌سازی راجع به تحولات بین‌المللی موفق باشند اما امروز در زمینه‌های مختلف قادر به اجماع‌سازی نیستند. آمریکایی‌ها تاکنون اینقدر ناتوان در گفتمان‌سازی و روابط بین‌المللی نبودند.
وی با اشاره به اظهارات ترامپ درباره مدیریت جهانی تأکید کرد: آمریکایی‌ها فکر و گفتمان جدیدی برای اداره دنیا ندارند و برای همین هم دست به اقداماتی مانند تحریم می‌زنند.
این استاد دانشگاه به ضعف در نوآوری و پویایی علمی و فناوری در آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکایی‌ها امروز در این حوزه هم رقبای خیلی جدی دارند و دیگر در نوآوری و پویایی علمی و فناوری صاحب قدرت نیستند. آمریکایی‌ها حتی در مسائل تکنیکی خود هم ناتوان هستند.
وی گفت: سخنان ترامپ در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا خود گویای افول آمریکا است و نشان می‌دهد آمریکا در عرصه‌های مختلف چگونه ناتوان شده است.
آدمی اضافه کرد: آمریکایی‌ها امروز حتی بر تحمیل اراده به جنبش‌های مردمی هم ناتوان هستند، آنها در گذشته با نفوذ در این جنبش‌ها آنها را به انحراف می‌کشیدند ولی امروز توان آن را ندارند و جنبش‌های مختلفی همچون بسیج، حزب‌الله، انصارالله و … شکل گرفته که آمریکایی‌ها در انحراف آنها ناتوانند.
وی تصریح کرد: جنبش‌های مردمی ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی در جهان به شدت وجود دارند و این جنبش‌ها خیلی خودآگاهانه و خودجوش شکل گرفتند و جنبش‌هایی هستند که آگاهی پیدا کردند و آمریکایی‌ها برای اینکه آنها را  کنترل کنند چاره‌ای ندارند جز آنکه آنها را غیرمشروع نشان داده و تحریم کنند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه در ادامه تأکید کرد: پیشنهاد می‌کنم خبرگزاری فارس یک بخشی را به عنوان افول آمریکا تشکیل دهد و این افول قدرت را با حضور کارشناسان نشان دهد.
آدمی اضافه کرد: ما در زمانی که آمریکا صاحب قدرت بود موشک ساختیم و اورانیوم غنی کردیم، الان فضا فرق کرده آمریکا دیگر قدرت گذشته را ندارد و نه مرد تحریم است و نه جهان، جهان تحریم و نه دیگر جهان با آمریکا همراه می‌شود.
وی گفت: ایران امروز خیلی قدرتمند شده، ایران بازار خوبی برای دنیا است و کدام کشور می‌تواند ایران را نادیده بگیرد، تمام نگرانی سعودی و صهیونیستی این است که ایران تمام تنگه‌های ترانزیتی را به کنترل در آورد و ترانزیت نفت و گاز به مشکل بخورد.
آدمی گفت: باید به ملت نشان دهیم که آمریکایی‌ها تحت فشارند مبادا آدرس‌های غلطی داده شود که مردم ما دست از مقاومت بکشد ما چند قدم تا پیروزی داریم و راه اصلی را رفتیم و به همین دلیل هم الان دشمن فعال شده و قرآن سر نیزه شده است. الان زمان مذاکره، سازش و تسلیم نیست، الان میوه مقاومت را بچشیم و مبادا کسانی بیایند به مردم آدرس غلط بدهند.
این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: آمریکایی‌ها امروز نه در دنیا و نه در منطقه قدرت بزرگی به این معنا که هر کاری دلشان خواست بکنند نیستند. من تحریم‌ها را معنادار نمی‌دانم، تحریم‌ها مسأله‌ای نیستند و به لحاظ فنی امکان تحریم سازمان‌هایی مانند بسیج وجود ندارد.

منبع : خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: