چهارشنبه 05 دسامبر 18 | 12:50

چگونه فراستی یک تنه صدا و سیما را زمین زد؟

محمد امامی با ارائه تحلیل محتوایی برنامه «من و شما» که به توبیخ و اخراج مجری برنامه منجر شد، گفت: مخاطب در پایان این جدال ۲۹ دقیقه ای نه تنها هیچ اطلاعات و مطلب مفیدی به دست نیاورد و این یعنی شکست برنامه، شکست شبکه و در نهایت شکست رسانه ملی.


کارشناس مدیریت رسانه درباره حواشی برنامه «من و شما» و مغایرت سوالات مجری با اصول اخلاق رسانه‌ای، گفت: این برنامه شکست برنامه، شبکه و صدا و سیما را رقم زد.

محمد امامی با ارائه تحلیل محتوایی برنامه «من و شما» که به توبیخ و اخراج مجری برنامه منجر شد، گفت: مخاطب در پایان این جدال ۲۹ دقیقه ای نه تنها هیچ اطلاعات و مطلب مفیدی به دست نیاورد و این یعنی شکست برنامه، شکست شبکه و در نهایت شکست رسانه ملی.

 

وی با اشاره به اینکه این روزها بیشتر افراد فقط درباره این که آیا باید مجری برنامه «من و شما» به خاطر رفتار توهین آمیزش مقابل مهمان برنامه مسعود فراستی توبیخ و بعد از اجرای تلویزیونی اخراج می شد یا خیر صحبت می‌کنند و کارشناسی به تحلیل محتوای این برنامه نپرداخته است گفت: در این چند روز عکس العمل‌ها و حتی قضاوت‌های نادرست و اشتباهی درباره این برنامه در فضای مجازی و حتی در صفحه های رسمی برخی روشنفکران و سلبریتی‌ها می توان دید؛ برای مثال عده‌ای اعتقاد دارند فراستی که خود سالها در برنامه های مختلف دیگران را به صورت توهین آمیز مورد انتقاد شدید قرار داده حال می‌تواند مورد توهین مجری قرار گیرد. این دیدگاه در حیطه رسانه کاملا اشتباه است و در حقیقت میدان خدمت رسانه ملی، ترور شخصیتی مهمان یک برنامه زنده به علت عملکرد او در برنامه‌های گذشته اش نیست.

 

امامی افزود: در ابتدا باید گفت اگر فردی آنقدر منفور است پس چرا یک برنامه زنده در رسانه ملی از او دعوت رسمی کرده است تا مقابل مجری بنشیند؟ آیا با هدف تخریب مهمان این دعوت صورت گرفته است؟ با این تحلیل البته رسانه ملی و همه عوامل این برنامه نیز زیر سوال می روند. این در حالی است که در چارچوب رسانه، مجری باید بدون در نظر گرفتن زمینه‌های قبلی و مشکلات خصوصی خود با مهمانش، مقابل دوربین برنامه زنده برود و احترام سرلوحه کارش باشد. باید توجه داشت این موضوع جزو مهم ترین اصول و خط قرمز یک رسانه است، به ویژه در صدا و سیما که به تعبیر حضرت امام خمینی یک دانشگاه ملی به حساب می آید.

 

کارشناس مدیریت رسانه با اشاره به اینکه صدا و سیما قبل از توبیخ مجری وعوامل برنامه باید به وظیفه خود درمقابل مخاطبان شبکه و از همه مهمتر مهمان برنامه به درستی عمل می کرد، گفت: رسانه ملی باید در ابتدا و فردای آن روز برنامه «من و شما» را با حضور همان مجری و همان میهمان به روی آنتن می برد و مجری بر روی آنتن زنده از مخاطبان و مهمان عذرخواهی و اصول و اخلاق رسانه ای را رعایت می کرد و بعد از آن کار به توبیخ و برکناری مجری می کشید. باید به این موضوع اشاره کرد که توبیخ و برکناری این مجری کمترین کاری بود که صدا و سیما می توانست در این موقعیت انجام بدهد

 

انگار مجری در سفره‌خانه نشسته بود

امامی محتوای اصلی برنامه من و شما را از نگاه یک کارشناس رسانه تحلیل کرد و گفت: اگر این گفت‌وگو را از دیدگاه حرفه‌ای رسانه ببینید باید در نظر داشته باشید مخاطب شاهد ادبیات تحقیرآمیز مجری از همان ابتدا بود. آیا یک مجری باید مهمان را «تو» خطاب کند؟ در این برنامه گفت‌وگو تبدیل شده بود به فرصتی برای تسویه حسابهای گذشته و حتی وصول حسابهای هنرمندانی دیگر و دعوای لفظی مبدل شد تا یک گفت‌وگوی سخت. یعنی مجری توان این را نداشت که گفت‌وگو را به درستی هدایت و اداره کند.

 

این کارشناس رسانه با اشاره به اینکه مهمان برنامه با جملات کاملا هوشمندانه در ابتدا سعی بر حفظ آرامش و سپس سعی در خشمگین کردن بیشتر مجری داشت گفت: باید بگویم فراستی با تجربه‌ای که داشت موفق هم شد. در اینجا زبان بدن ظلی پور به زبان بدن یک مجری رسانه ملی شباهتی نداشت. او در هنگام گفت‌وگو خمیازه می‌کشید و نحوه نشستنش مقابل مهمان به گونه ای بود که انگار در یک سفره خانه سنتی با دوستانش نشسته است و سر موضوعی بحث شخصی می‌کند.

 

وی افزود: در قسمت‌های مختلف گفت‌وگو مخاطب شاهد این بود که مجری و مهمان به هم نگاه نمی کردند و این اصلا برازنده برنامه رسانه ملی نبود. مگر شبکه «شما» قصد داشته است یک مناظره را روی آنتن ببرد؟ آیا قرار بود برنده و بازنده این گفت‌وگو را معرفی کند؟

وی در آخر با اشاره به اینکه یک مجری در زمانی که مهمان می‌گوید با احترام به مخاطب گفت‌وگو را ترک می کنم نباید بگوید «من هم موافقم»، ادامه داد: ظلی پور باید با بهره گرفتن از مهارت هایی که آموخته برنامه را به سمت آرامش می برد و دل مهمان را بدست می‌آورد و مانع از ترک فضای برنامه و استودیو مهمان می شد. گفتن «من هم موافقم» دراین لحظه از مصاحبه بدترین نوع واکنش یک مجری به مهمان و مخاطبان رسانه است. به همین خاطر است که در ابتدای تحلیل این برنامه به این موضوع مهم اشاره کردم که صدا و سیما باید در انتخاب مجریان خود به دور از نظرات سرمایه گذار و تهیه کنندگان و با حساسیت های خاص عمل کند.

 

امامی اظهار داشت: مجری اطلاعاتی از تکنیک‌های گفت‌وگوی رسانه ای ندارد برای مثال می توانست در آغاز گفتگو به جای اینکه بگوید «شما چهار سال است که همین لباس را می پوشی و بد تیپ هستی» به مهمان اشاره کند، به دوربین نگاه کند و بگوید آقای فراستی همچنان با همان ادبیات منتقدانه و با همان کلام مخصوص به خود و همان پوشش همیشگی، امروز مهمان برنامه ما شدند و گفت‌وگو را ادامه می داد اینگونه هم منظور خود را رسانده بود و هم به او خرده گرفته نمی شد. این کارشناس مدیریت رسانه همچنین عنوان کرد که مجری حق ندارد در یک گفت‌وگوی رسانه ای وارد حریم شخصی مهمان شود مگر اینکه این اجازه را از خود مهمان گرفته باشد.

 

وی افزود: در صورت کسب اجازه از قبل نیز باید سوالهای شخصی با ادبیات محترمانه پرسیده شود.در این برنامه مجری بزرگ ترین اشتباه خود را زمانی کرد که به نقل از جیرانی و میلانی وارد حریم شخصی و زندگی خصوصی مهمان خود شد. باید توجه کرد مهمان یک برنامه در اصل مهمان یک رسانه است پس مجری باید مشکلات شخصی خود را با مهمان کنار بگذارد وبه عنوان یک فرد رسانه ای بدون هیچ سمت و سوگیری وارد گفتگوی محترمانه با مهمان شود.

 

به گفته امامی، همه اعضای رسانه می دانند که قبل از هر گفت‌وگویی پیش مصاحبه ای با مهمان می‌شود و اینجا است که باید گفت یکی دیگر از اشتباهات پررنگ مجری این بود که به محض اینکه مهمان به صورت هوشمندانه گفت من تو را نمی‌شناسم، خشمگین شد و شروع به پرخاشگری کرد. حتی بر خلاف اصول و اخلاق رسانه ای محتوای پیش مصاحبه خود با مهمان را برملا ساخت و در پاسخ به فراستی گفت «برای من هم اهمیتی ندارد که شما من را بشناسی یا نه»، «شما با برادر من کار کردید» و همه اینها در حالی است که یک مجری حرفه ای و کاربلد و آموزش دیده دراین لحظه فقط باید سکوت می کرد و قضیه را شخصی نمی کرد تا آرامش بر فضای برنامه حاکم گردد.

 

کارشناس حوزه مدیریت رسانه در پایان با اشاره کوتاه بر اینکه مخاطب در پایان این جدال ۲۹ دقیقه ای هیچ اطلاعات و مطلب مفیدی به دست نیاورد، گفت: این یعنی شکست برنامه، شکست شبکه و در نهایت شکست رسانه ملی.

منبع: خبرآنلاین

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: