یکشنبه 30 دسامبر 18 | 11:57

۹ پیام ۹ دی

محمد جواد میری

انقلابی را که مردم شکل دادند و پیروز کردند، خود مردم می توانند حفظ کنند. واگذار کردن همه امور به مسئولان و نخبگان، و در نظر نگرفتن راز و رمز رویش ها در بدنه مردمی، انقلاب را تهدید خواهد کرد.


حوادث محرم ۸۸، روشن‌ترین حجت مردم برای خلق حماسه نه دی ۸۸ بود. انقلاب اسلامی در پرتو عاشورا پیروز شد و در پرتو عاشورا حفظ می شود.

 

جریان روشنفکری غربگرا بر خلاف ژستی که می گیرد، در عمل نشان داده است که دارای چه خصایلی است: تعصب، میل به خشونت و آشوب، جهالت نسبت به واقعیت های بومی، توسل به ابزارهای پشت پرده سیاسی، منفعت طلبی اقتصادی، درجه بندی کردن مردم بر اساس نخبه گرایی، پایتخت زدگی و نگاه غیرملی و… .

همان گونه که اولین روشنفکران غربگرای ایران، حکومت رضاخانی را تئوریزه کرده و به عنوان مشاوران یا وزرای او مشغول به کار شدند، بقایای جریان روشنفکری غربزده نیز همچنان زیر نقاب آزادیخواهی خود، به تامین استبداد در راستای منافع استعمار متعهد است.

 

جمهوریت و اسلامیت مکمّل و نگاهبان یکدیگرند، نه در مقابل هم. ضدانقلاب گاهی با توسل به شعار دموکراسی می خواهد ریشه دین را بزند و گاهی با ظواهر موجه و مقدس، قصد وتو کردن آرای اکثریت را دارد. و مشکل اصلی ضد انقلاب همین دو چیز است: مردمی است که دین شان را می خواهند و رهبری دینی که پاسدار آرای عمومی است و به فشارها و لابی های نخبگان منفعت‌طلب باج نمی دهد.

 

بصیرت و ولایت مداری نیز مکمل یکدیگرند. بر خلاف تصور مشهور که «هر که بداند، به اطاعت نیاز ندارد!»، در مسیر حق، هر که راه را بهتر بشناسد بیشتر با امت و امام هم آهنگ می شود. و هر که نداند و نشناسد یا تابع منافع و احساسات و … باشد، تکرو تر خواهد بود.

 

از میان چهار عنصر رهبری، مردم، مسئولان و نخبگان،  این رهبری و مردمند که ظرفیت دویدن پا به پای یکدیگر را دارند و دو عنصر دیگر اگر نتوانند ظرفیت های خود را بالا ببرند، دچار رخوت و از کار افتادگی می شوند.

 

انقلابی را که مردم شکل دادند و پیروز کردند، خود مردم می توانند حفظ کنند. واگذار کردن همه امور به مسئولان و نخبگان، و در نظر نگرفتن راز و رمز رویش ها در بدنه مردمی، انقلاب را تهدید خواهد کرد.

 

یک انقلاب زنده و یک ملت رو به رشد هیچ وقت از آسیب ها و آزمون های غربال کننده مصون نیست. بنابراین لازمه حیات، حفظ خلوص معنوی و آمادگی جهادی است، نه روزمرگی فکری و رفاه طلبی مادی. در جنگ نرم، ممکن است کسانی ریزش کنند که در صدها جنگ سخت پرچمدار و مرد میدان بوده اند.

 

هرچند دشمن سختکوشی عظیمی در ضربه زدن به ایران انقلابی از هر طریق ممکن دارد، اما همچنان از پی بردن به پیچیدگی های اجتماعی ایران عاجز است. ابعاد عمیق اعتقادات مردمی که حاضرند خود را فدایی دین و انقلاب خویش کنند، در دستگاه محاسباتی آنان قابل احصا و تحلیل دقیق نیست.

 

و دست آخر این که: جامعه، فقط آن چیزی نیست که در رسانه ها منعکس می شود. و ایران فقط تهران نیست!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: