پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۷ دی ۹۷ | ۲۰:۳۵

پیروزی نهایی مخالفین FATF با مطالبه از مجمع تشخیص مصلحت نظام / فریب فضاسازی های موافقین FATF را نخوریم

کسرا اصفی

امت حزب الله نباید فریب فضاسازی های غربگرا را بخورد. جریان غربگرا تلاش بسیار زیادی می کند تا در رسانه های خود، پرونده FATF را تمام شده و تصویب شده نشان دهد. با این اقدام، از یکسو افکار عمومی را آماده تصویب می کند و از سوی دیگر باعث سرد شدن مخالفین انقلابی و جلوگیری از تلاش آنان می شود.


پس از تلاش های فراوان دولت برای پیوستن به کنوانسیون های استعماری، اکنون پرونده FATF به ایستگاه آخر، یعنی مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است. همه کسانی که در این چند ماه تلاش کردند تا جلوی تصویب این لوایح را بگیرند، هم اکنون که در مرحله آخر قرار گرفته ایم، اولا باید متوجه پیشرفت ها و پیروزی های خود باشند و ثانیا کمر همت را برای پیروزی نهایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام ببندند. برای پیروزی باید به این نکات توجه داشته باشیم:

جریان انقلابی در مسئله FATF پیروز شد. اگر شرایط حاکم بر تصویب برجام را با تصویب لوایح مربوط به FATF مقایسه کنیم، می توانیم تغییر فضا به نفع انقلابیون را مشاهده کنیم. در جریان تصویب برجام در مجلس، ۶۹ نماینده مخالف این توافق ننگین بودند اما در تصویب کنوانسیون پالرمو، ۸۰ نماینده و در CFT، ۱۲۰ نماینده مخالف بودند. این رشد مخالفین نشان از گسترش گفتمان انقلابی دارد که برخی از رسانه های غربگرا نیز نسبت به آن معترف بوده اند. علاوه بر این، برخلاف برجام، این بار مراجع و شورای نگهبان به شدت مخالف کنوانسیون های استعماری مربوط به FATF هستند.

امت حزب الله نباید فریب فضاسازی های غربگرا را بخورد. جریان غربگرا تلاش بسیار زیادی می کند تا در رسانه های خود، پرونده FATF را تمام شده و تصویب شده نشان دهد. با این اقدام، از یکسو افکار عمومی را آماده تصویب می کند و از سوی دیگر باعث سرد شدن مخالفین انقلابی و جلوگیری از تلاش آنان می شود.
نمونه این فضاسازی¬ها در روزهای گذشته قابل مشاهده است. پس از اینکه در روز شنبه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، «لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» که یک قانون داخلی است را تایید کرد، رسانه های دولتی شروع به هلهله و شادی کرده و ادعا کردند که «FATF تصویب شد»! به عنوان نمونه این رسانه ها با تیترهای «عبور از یک خوان FATF»، «اف ای تی اف یک گام رو به جلو» و «دومین حلقه از پازل FATF نهایی شد» به خبر مذکور پرداختند. در حالی که آنچه تصویب شد، قانون داخلی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و ارتباطی به کنوانسیون های پالرمو و CFT ندارد. این فضا سازی ها در تایید «لایحه اصلاح قانون داخلی مبارزه با تامین مالی تروریسم» توسط شورای نگهبان نیز انجام شده بود.
موافقین FATF در مجمع تشخیص مصلحت نیز با مصاحبه های خود، وانمود می کنند که تایید کوانسیون¬های استعماری FATF در مجمع قطعی است. در این زمینه می توان به مصاحبه های باهنر و انصاری اشاره کرد. پیشبینی قطعی بودن تصویب کنوانسیون ها، استراتژی رسانه ای جریان غربگرا است برای اینکه مخالفین دست از تلاش بکشند.

اعضای مخالف FATF در مجمع باید سکوت خود را بشکنند. جریان انقلابی باید از اعضای مخالف FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطالبه کنند تا اولا در فضای رسانه ای فعال شوند و بدین وسیله، اقدامات رسانه ای اعضای موافق مجمع را خنثی کنند، ثانیا در جلسات مجمع، سکوت خود را شکسته و فضای حاکم بر آن را تغییر دهند.

فرصت زیادی باقی نمانده است. مجمع تشخیص مصلحت نظام، در روز ۲۹ دی یعنی حدود ۱۰ روز دیگر کنوانسیون پالرمو را به رای خواهد گذاشت. بنابراین حدود ۱۰ روز فرصت داریم تا اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت محض FATF را انجام دهیم. باید توجه داشته باشیم که اگر فقط ۱۷ نفر از ۴۹ عضو مجمع با کنوانسیون ها مخالفت کنند، (یعنی یک سوم اعضا به اضافه یک نفر)، این کنوانسیون ها رد خواهد شد.

باید بر رییس جدید مجمع تمرکز ویژه داشت. پس از رحلت آیت الله هاشمی شاهرودی (ره) فضای جدیدی بر مجمع حکمفرما شده است. از آنجایی که حسن روحانی در سمنان ادعا کرده که سران قوا به اتفاق آرا، موافق FATF هستند، در نتیجه این گمانه وجود دارد که آقای آملی لاریجانی مخالفت جدی با کنوانسیون¬های استعماری نداشته باشد. با توجه به اثر بسیار زیادی که رییس مجمع بر تصمیمات این نهاد دارد، امت حزب الله باید با گوشزد خسارات تایید این دو کنوانسیون، تمرکز ویژه ای بر وی داشته باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: