پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۲۴ دی ۹۷ | ۱۱:۰۳
بسیج دانشجویی در نامه‌ای خطاب به آملی لاریجانی تأکید کردندلزوم ورود قوه قضاییه به پرونده غیرشفاف «طرح تحول سلامت»

دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور خواستار ورود قوه قضاییه به پرونده غیر شفاف طرح تحول سلامت شدند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در نامه‌ای به آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه با انتقاد از عملکرد وزیر مستعفی بهداشت خواستار رسیدگی به پرونده طرح تحول سلامت شدند.


لزوم ورود قوه قضاییه به پرونده غیرشفاف «طرح تحول سلامت»

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در نامه‌ای به آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه با انتقاد از عملکرد وزیر مستعفی بهداشت خواستار رسیدگی به پرونده طرح تحول سلامت شدند.

متن این نامه به شرح ذیل است:

جناب آیت الله آملی لاریجانی

رییس محترم قوه قضاییه

همانطور که مستحضرید اخیرا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیم استعفای خود به دولت عملا از پذیرش اشتباهات خود و وزارت مطبوعش در دولت‌های یازدهم و دوازدهم و بار خسارات طرح تحول سلامت به نظام اقتصادی و اجتماعی کشور شانه خالی کرد.
طرح تحول سلامت که در ابتدا به نام مردم و برای بهبود وضعیت نابسامان نظام درمانی کشور آغاز شد، در ادامه با افزایش چشم گیر تعرفه خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی، بخش عظیمی از منابع دولت و بیمه‌ها را روانه جیب قشر نازکی از پزشکان متخصص نمود. درحالی که سایر کارکنان حوزه سلامت درمان منافع کمتری از این افزایش بودجه داشتند.
بسیج دانشجویی منشأ اصلی مشکلات و خسارات سنگین پیش آمده پس از اجرای طرح تحول سلامت را تعارض منافع مدیران و سیاستگذاران نظام سلامت کشور می‌داند. همانطور که همواره، حتی پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، حضور ذینفعان بخش خصوصی درمان در مناصب حاکمیتی نظام سلامت را زمینه اصلی فساد وناکارامدی در این حوزه معرفی می‌نمود. اما در اغلب موارد به خصوص در دوران وزارت دکتر قاضی‌زاده هاشمی، نه تنها گوش شنوایی دیده نشد ، بلکه با هجمه و عتاب مسئولین مواجه گردید. نتیجه آن‌که امروز طرحی که قرار بود گره از مشکلات مردم باز کند خود بزرگترین بحران‌ها را از جنبه اقتصادی و اجتماعی برای کشور به وجود آورده است.

جناب آقای آملی لاریجانی
قطعا جرم مدیری که به واسطه جایگاه حاکمیتی خود و با سوء استفاده از قوانین، منفعت مردم را فدای رونق کسب و کار خود و هم صنفانش در بخش خصوصی می‌کند و با اصرار ۵ ساله بر مسیر نادرست، ده‌ها هزار میلیارد تومان از منابع کشور را، در این شرایط سخت اقتصادی کشور، از بین می‌برد و باعث به وجود آمدن بحران عظیم کنونی در نظام اقتصادی و رفاهی کشور می‌شود، کمتر از یک اخلال گر اقتصادی فعال در بخش خصوصی نیست. از این رو از دستگاه قضا انتظار می‌رود با عنایت به مواردی که در ذیل بدان اشاره خواهد شد، بدون هیچ ملاحظه‌ای با عاملان بحران کنونی به وجود آمده در نظام سلامت برخورد نماید:
۱- طرح تحول سلامت هیچ‌گونه مصوبه قانونی از مجلس شورای اسلامی ندارد و محل هزینه شدن ده‌ها هزار میلیارد تومان از منابع دولتی به نام این طرح توسط وزارت بهداشت غیر شفاف بوده است.
۲- افزایش نجومی تعرفه‌‌های خدمات سلامت در گام سوم طرح تحول سلامت بر خلاف بند ه‍ ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر رعایت اصل تعادل منابع و مصارف صورت گرفت و با چند برابر شدن تعرفه خدمات درمانی بدهی بسیار سنگینی را به دولت و بیمه‌های درمان تحمیل نمود و ورشکستگی سازمان های بیمه‌ گر را رقم زد.
۳- فعالیت دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش خصوصی درمان، بر خلاف نص صریح تبصره ۲ ماده ۳۲ قانون برنامه پنجم توسعه بوده است. همچنین مسئولیت اجرای این بند از قانون مبنی بر منع حضور همزمان کارکنان ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، روسای شبکه ‌های بهداشت و بیمارستان‌های دولتی بر عهده این وزارتخانه بوده که ایشان از اجرای این قانون سر باز زدند و وجود پزشکان و مدیران دوزیست در این وزارتخانه و دستگاه‌های مطبوع ایشان منشأ بسیاری از مفاسد این حوزه بوده است.
۴- بر اساس ماده ۳۵ قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف به استقرار سامانه پرونده الکترونیک بوده است. اما به رغم اینکه استقرار این سامانه با ایجاد شفافیت باعث کشف بسیاری از مفاسد در نظام سلامت و جلوگیری از هدر رفت منابع می‌گردد، تکمیل پروژه‌های مربوطه همچون «سپاس» در دوران وزارت آقای دکتر قاضی زاده هاشمی متوقف گردید و اجرای این بند از قانون به بهانه‌های واهی به تعویق افتاد. همچنین ایشان مجددا در قانون برنامه ششم مکلف به استقرار این سامانه تا پایان سال ۱۳۹۸ بودند که تا کنون گام مؤثری در این جهت برداشته نشد.
بسیج دانشجویی بنا بر وظیفه ذاتی خود مبنی بر صیانت از حقوق عامه مردم، این صاحبان اصلی انقلاب اسلامی، همچون سال‌های گذشته بدون واهمه از تهدید و ارعاب افرادی که منافع مادی خود را در خطر می‌بینند در مقابل مصادره شدن بیت‌المال به نفع قشر نازکی از پزشکان و فعالان اقتصادی سلامت سکوت نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد تا مسببان فرورفتن نظام اقتصادی و رفاهی کشور در گرداب طرح تحول سلامت بدون پاسخگویی مشغول کاسبی خود در بخش خصوصی شوند.
لذا ازحضرتعالی به عنوان رئیس دستگاه قضایی درخواست می‌شودهمانگونه که فرمودید دربرخوردبامفسدان هیچ ملاحظه‌ای نخواهید داشت،به پرونده تاریک و غیرشفاف طرح تحول سلامت ورود کرده و خاطیان از قانون را محاکمه نمایید.

با آرزوی عزت و سربلندی

دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های:

۱- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
۲- دانشگاه علوم پزشکی تهران
۳- دانشگاه علوم پزشکی ایران
۴- دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
۵- دانشگاه علوم پزشکی آزاد
۶- دانشگاه علوم بهزیستی علوم بهزیستی
۷- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۸- دانشگاه علوم پزشکی یزد
۹- دانشگاه علوم پزشکی کاشان
۱۰- دانشگاه علوم پزشکی نیشابور
۱۱- دانشگاه علوم پزشکی مشهد
۱۲- دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
۱۳- دانشگاه علوم پزشکی گیلان
۱۴- دانشگاه علوم پزشکی زنجان
۱۵- دانشگاه علوم پزشکی قزوین
۱۶- دانشگاه علوم پزشکی کرج
۱۷- دانشگاه علوم پزشکی قم
۱۸- دانشگاه علوم پزشکی اراک
۱۹- دانشگاه علوم پزشکی خمین
۲۰- دانشگاه علوم پزشکی شیراز
۲۱- دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
۲۲- دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
۲۳- دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
۲۴- دانشگاه علوم پزشکی فسا
۲۵- دانشگاه علوم پزشکی جهرم
۲۶- دانشکده علوم پزشکی نوراباد
۲۷- دانشکده علوم پزشکی داراب
۲۸- دانشکده علوم پزشکی لارستان
۲۹- دانشکده علوم پزشکی گراش
۳۰- دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
۳۱- دانشگاه علوم پزشکی لرستان
۳۲- دانشگاه امام خمینی
۳۳- دانشگاه صنعتی ارومیه
۳۴- دانشگاه بوعلی سینا
۳۵- دانشگاه اراک
۳۶- دانشگاه بجنورد
۳۷- دانشگاه بیرجند
۳۸- دانشگاه اصفهان
۳۹- دانشگاه امام صادق
۴۰- دانشگاه تهران
۴۱- دانشگاه امیرکبیر
۴۲- دانشگاه شهید بهشتی
۴۳- دانشگاه صنعتی کرمانشاه
۴۴- دانشگاه یاسوج
۴۵- دانشگاه ارومیه
۴۶- دانشگاه علم و فرهنگ
۴۷- دانشگاه شریعتی
۴۸- دانشگاه انقلاب اسلامی
۴۹- دانشکده شهید شمسی پور
۵۰- دانشگاه صنعتی مالک اشتر
۵۱- دانشگاه فردوسی مشهد
۵۲- دانشگاه ازاد اردبیل
۵۳- دانشگاه آزاد زنجان
۵۴- دانشگاه آزاد رشت
۵۵- دانشگاه آزاد بجنورد
۵۶- دانشگاه آزاد سمنان
۵۷- دانشگاه آزاد شهرکرد
۵۸- دانشگاه آزاد تهران شمال
۵۹- دانشگاه آزاد سنندج
۶۰- دانشگاه آزاد ارومیه
۶۱- دانشگاه آزاد کرمانشاه
۶۲- دانشگاه آزاد ایلام
۶۳- دانشگاه آزاد اسلامشهر
۶۴- دانشگاه آزاد مشهد
۶۵- دانشگاه آزاد ساری
۶۶- دانشگاه آزاد اهواز
۶۷- دانشگاه آزاد کرج
۶۸- دانشگاه آزاد رودهن
۶۹- دانشگاه آزاد همدان
۷۰- دانشگاه آزاد خرم آباد
۷۱- دانشگاه آزاد دزفول
۷۲- دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات
۷۳- دانشگاه آزاد بیرجند
۷۴- دانشگاه آزاد یزد
۷۵- دانشگاه آزاد تهران جنوب
۷۶- دانشگاه آزاد قزوین

انتهای پیام/

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: