جمعه 18 ژانویه 19 | 22:58

مذاکره ظریف و بولتون در سال ۲۰۰۵  و بازهم گروه بین المللی بحران!

علیرضا فقیهی راد

به راستی میان گروه بین المللی بحران که بازوی وزارت خارجه و سازمان سیا آمریکا شناخته می شود با تیم سیاست خارجی دولت روحانی چیست؟ چرا تاکنون محتوای جلسه ظریف با این گروه در مهر۹۷ نشده است؟ چگونه محتوای برجام چندماه قبل توسط این گروه به عنوان گزارشی منتشر می شود؟


در بخش‌هایی از سومین گزارش گروه بین المللی بحران از وضعیت برجام که روز چهارشنبه منتشر شد به تجربه مذاکراتی محمد جواد ظریف و جان بولتون اشاره شده‌است.
علی واعظ، تحلیل‌گر ارشد گروه بین‌المللی بحران در این باره می‌نویسد: ممکن است این اولین باری باشد که می شنوید اما ظریف قبلا با بولتون مذاکره کرده است! در سال ۲۰۰۵ وقتی هر دو سفیر در سازمان ملل بودند! این مذاکرات اصلا خوب پیش نرفت.
نکته دیگر قابل توجه در این گزارش استناد آن به مصاحبه گروه بین المللی بحران با ظریف در ۳ اکتبر ۲۰۱۸(۱۱مهر۹۷) در نیویورک می باشد.
گروه بین المللی بحران نفوذ بسیار عمیقی در ساختار حکومتی آمریکا دارد و به عنوان بازوی اثرگذار وزارت خارجه آمریکا و سیا شناخته می شود.
چهره اصلی و تامین‌کننده مالی اصلی این سازمان جورج سوروس معمار انقلاب های رنگی در دنیا است. که همراه با پسرش عضو هیئت مدیره این اندیشکده می باشد. یکی از اعضای اصلی هیئت مشاورین گروه بین المللی بحران کسی نبود جز شیمون پرز رئیس سابق رژیم صهیونیستی
مساله دیگر که ارتباطات خاص تیم مذاکره کننده را با این گروه و تاثیرات آنها نشان می دهد، انتشار متنی تحت عنوان «حلّ مکعب روبیک هسته ای» چندماه پیش از امضای توافق برجام ، که تقریبا بالای ۹۰ درصد همان متن برجام بود.
و حتی علی واعظ تحلیل گر ارشد به همراه چند عضو دیگر گروه بین المللی بحران در ۲۷ اسفند سال ۹۲ یعنی در ابتدای مذاکرات هسته ای دولت روحانی به ایران سفر می کند و به دیدار هاشمی رفسنجانی رفت.
به راستی میان گروه بین المللی بحران که بازوی وزارت خارجه و سازمان سیا آمریکا شناخته می شود با تیم سیاست خارجی دولت روحانی چیست؟ چرا تاکنون محتوای جلسه ظریف با این گروه در مهر۹۷ نشده است؟ چگونه محتوای برجام چندماه قبل توسط این گروه به عنوان گزارشی منتشر می شود؟ چگونه علی واعظ با آن سابقه به عنوان تحلیلگر مستقل با رسانه هایی مانند خبرآنلاین مصاحبه می کند و تا دفتر هاشمی رفسنجانی رئیس سابق تشخیص مصلحت نظام نفوذ می کند و میان آنها چه گذشته است؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: