دوشنبه 04 فوریه 19 | 21:47

۴نگرانی درباره ایجاد اینستکس!

میثم_مهر_پور

در راستای بررسی ساز و کار کانال مالی جدید ایران و اروپا ذکر چند نکته ضروری است:


 

۱️⃣ کانال مالی جدید موسوم به INSTEX کارایی لازم را نخواهد داشت چرا که به واسطه تهدیدات طرف آمریکایی شرکت هایی که به لحاظ اقتصادی وابسته به آمریکا هستند نمی توانند در مبادلات اقتصادی با ایران حضور یابند. از طرفی کشورهای اروپایی نیز هیچ الزامی به فعالیت های اقتصادی شرکت های خود با ایران قائل نیستند.

۲️⃣ یکی از نگرانی هایی که در این زمینه وجود دارد آغاز مذاکرات جدیدی با موضوع نحوه کارکرد این کانال مالی و ارائه امتیازاتی بدون دریافت امتیازات قبلی -توافق برجام- از سوی طرف ایرانی است. چنانچه بر اساس شواهد موجود، ایجاد این کانال یک مبادله جدید است که هیچ ارتباطی به برجام نداشته و اروپا در قبال ارائه این امتیاز جدید، خواستار امتیازات جدیدی از طرف ایرانی است.

۳️⃣ نگرانی دیگر این است که این کانال تبدیل به تنها کانال مبادلاتی ایران شده و با توجه به شروطی که برای طرف ایرانی تعیین شده است، دارایی های ایران صرفا صرف خرید کالاهایی شود که از نظر اروپایی ها تجارت مشروع با ایران ( غذا، دارو، تجهیزات پزشکی ) به شمار می رود. ایراد این موضوع این است که با این روش مدیریت تمام درآمدهای ارزی ایران صرف اموری خاص و آن هم با مدیریت اتحادیه اروپا قرار گرفته یا حداقل این کانال از تمام معاملات و مبادلات اقتصادی ایران مطلع خواهد شد.

۴️⃣ یکی از شروط و به نوعی پیش شرط های اتحادیه اروپا برای راه اندازی و عملیاتی شدن این کانال پذیرش و به نوعی پیوستن ایران به معاهداتی چون FATF است تا از این طریق بر مبادلات و تراکنش های داخلی اقتصاد ایران نیز مسلط شوند. این موضوع از این حیث خطرناک است که اروپایی ها قصد دارند با ایجاد این تصور درجامعه ایرانی که با آغاز به کار این کانال اتفاق مثبتی در اقتصاد ایران رخ می دهد افکار عمومی و گاها مسئولین ایرانی را برای پذیرش شروط آن ها تحت فشار قرار دهند تا بتوانند در گیر و دار تصویب CFT و پالرمو تاثیر گذار باشند. در حالی که تصویب این دو در کنار آغاز به کار INSTEX کار را برای طرف ایرانی بسیار سخت و پیچیده خواهد کرد، چرا که تمام اطلاعات داخلی و خارجی اقتصادی ایرانی در اختیار دشمن قرار می گیرد.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: