پنج‌شنبه 07 فوریه 19 | 22:39

ایران قدرتی بسیار تاثیرگذار در منطقه است

دبیرکل حزب الله لبنان در مراسمی با عنوان چهلمین بهار به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از این کشور به عنوان قدرتی بسیار تاثیرگذار در منطقه نام برد. به گزارش خبرگزاری مهر،  سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان طی سخنانی در مراسم «چهلمین بهار» به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: به […]


ایران قدرتی بسیار تاثیرگذار در منطقه است

دبیرکل حزب الله لبنان در مراسمی با عنوان چهلمین بهار به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از این کشور به عنوان قدرتی بسیار تاثیرگذار در منطقه نام برد.

به گزارش خبرگزاری مهر،  سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان طی سخنانی در مراسم «چهلمین بهار» به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: به روح امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار این پیروزی و رهبر تاریخی این انقلاب درود می فرستیم و به ارواح شهیدان درود می فرستیم. شهیدانی که قبل از پیروزی انقلاب و بعد از آن به شهادت رسیدند. به امام خامنه ای و به مسئولان ایرانی و به ملت ایران تبریک می گوییم و این پیروزی، پیروزی اسلام و امت و همه مظلومان در این دنیاست.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: در سخنانم از پیروزی انقلاب و از جمهوری اسلامی طی چهل سال و اوضاع کنونی و جایگاهی که در آن قرار دارد سخن خواهم گفت. ایران از کشورهای مهم و تاثیرگذار در تحولات منطقه است. ایران کشوری  بسیار تاثیرگذار در منطقه است. در ایران قبل از انقلاب نظام شاهنشاهی حکومت می کرد و شاه ایران خودش را شاهنشاه می نامید. محمدرضا دیکتاتوری مستبد بود و حکومت دیکتاتوری داشت و ایران را از دین و اسلام و از تاریخ و میراث دور کرده بود و تابع آمریکا بود و آمریکا نفتش را غارت می کرد و بر آن سیطره داشت.

نصرالله بیان کرد: در ایران و در زمان شاه، ۶۰ هزار مستشار آمریکایی حضور داشت که ایران را اداره می کردند و خادم سیاست های آمریکا در منطقه بود و ژاندارم خلیج فارس بود و روابط راهبردی کامل با اسرائیل داشت و به آن نفت مجانی می داد. امام خمینی(ره) به عنوان یک فقیه بزرگ و رهبر استثنایی و شخصیتی برجسته و شجاع که با ترس بیگانه بود و عزم راسخی داشت، وارد عرصه شد و فضا را ضد شاه آماده کرد. امام خمینی(ره) علیه شاه و طرح های او که اقتصاد ایران را تهدید و به وابستگی بیشتر به آمریکا و اسرائیل می انجامید، ایستاد.

وی افزود: این انقلابی که سالگرد پیروزی آن را جشن می گیریم با مردی شروع شد و مراجع دینی و علما و طلاب حوزه علمیه و قشر گسترده ای از ملت ایران در اطرافش جمع شدند. شاخصه این انقلاب برخاستن برای خدا و در راه خدا بود. در مسیر انقلاب شکنجه، قتل، زندان و تبعید و قتل زیر شکنجه وجود داشت اما عقب ننشستند.امام از بعد اعتقادی و دینی و اسلامی و سیاسی، استراتژیکی سخن گفتند و از رابطه ای که شاه با اسرائیل داشت و از موضوع فلسطین و از گرسنگی و محرومیت و ویرانی صنایع و عقب ماندگی که شاه مسبب آن بود، سخن گفتند. این انقلاب را می توان به انقلاب اسلامی و قرآنی و ایمانی وانقلاب مردمی توصیف کرد؛ انقلاب مردم نه کودتای نظامی. همه مردم در انقلاب شرکت کردند. مهمتر از آن ثبات قدم و صبر و تحمل بود. وعده الهی به شکنجه شدگان و مظلومان صبر بود و آنها در ۱۱ فوریه ۱۹۷۹ پیروز شدند.

نصرالله بیان کرد: دستاوردهای انقلاب، سرنگونی رژیم شاه و بیرون کردن آمریکا از ایران با مستشاران و شرکا و مفسدانش بود. دستاورد آن بیرون کردن اسرائیل از ایران و قطع روابط با آن و دستیابی به استقلال واقعی بود. ایران امروز از اولین کشورهای مستقل در منطقه است و حقیقتا از اندک کشورهای مستقل در دنیاست. کشور مستقل و نه شرقی و نه غربی و نه شمالی و نه جنوبی. این بزرگترین دستاوردی است که ایران محقق کرده است. ایران با همه آن چه داشت حفظ شد نه پالایشگاهی ویران شد و نه چاه نفتی و نه بانک مرکزی به غارت رفت و نه کلیسایی ویران شد و اقلیت های دینی اذیت نشدند.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: ایران با همه تلاش های آمریکا، غرب و انگلیس برای تحریک قومیت های عربی و کُردی از وحدت خود حفاظت کرد و در برابر همه توطئه ها و همه تلاش های انتقام جویانه و فتنه ایستاد و با وجود ترور دانشمندان، وزیران، نمایندگان و ائمه جمعه اما انقلاب پایداری کرد و سختی ها را پشت سر گذاشت و نظام جدیدی که امام وعده داده بود بر اساس حاکمیت مردمی ایجاد کرد. مردم در انتخابات و رفراندوم حاکمیت خود را بروز دادند و نظام جدیدی بر اساس مردم سالاری بنا نهادند. امام خواستار همه پرسی شد و ملت ایران با اکثریت مطلق در آن شرکت کردند و جمهوری اسلامی تصویب شد و قانون اساسی تدوین و به همه پرسی گذاشته شد و همچنان این مردم سالاری و حاکمیت مردم ادامه دارد. ۴۰ انتخابات و ۱۲ انتخابات ریاست جمهوری و همه پرسی های متعدد و انتخابات شوراها برگزار شده است. انتخابات در ایران هیچ روزی متوقف نشد حتی زمانی که صدام حمله کرد انتخابات در موعد آن برگزار شد.

نصرالله گفت: جنگ بر آنها تحمیل شد و ایران در جنگ پایداری کرد و این پایداری حدود ۸ سال در جنگ تمام عیار به رهبری آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و کشورهای خلیج فارس و حمایت آنها از صدام ادامه یافت. همه چیز به صدام داده شد و ایران از همه چیز محروم شد اما مبارزه کرد و جنگید با همه مردان و زنانش و پیروز شد و توطئه ساقط شد. سپس بازسازی و تثبیت ثبات شروع شد. ایران از مسئولیت خود در قبال منطقه شانه خالی نکرد و از فلسطین، لبنان و سوریه و افغانستان غافل نشد.

وی افزود: هنگامی که انقلاب در ایران پیروز شد جمعیت ۳۰ میلیون بود و هم اکنون ۸۰ میلیون نفر است. ایران زمان شاه در تولید علم رتبه ای نداشت و امروز رتبه اول در منطقه و هفتم در دنیا در اختراع و ۱۶ در تولید علم در دنیا را داراست. هنگامی که انقلاب پیروز شد ۲۲ دانشگاه و موسسه علمی وجود داشت و هم اکنون بیش از ۳ هزار وجود دارد. در سال ۱۹۷۹ ، ۱۶۵ هزار دانشجو بود اما امروز حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو وجود دارد. قبل از انقلاب ایران ۶ درصد از زنان در دانشگاه بودند اما امروز ۷۵ درصد از دانشجویان را زنان تشکیل می دهند. قبل از انقلاب ۵۸۰۰ متخصص در طب بود اما هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار متخصص پزشکی وجود دارد. کتب منتشر شده بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار کتاب است. ایران پس از آمریکا رتبه دوم در زمینه سلولهای بنیادی را دارد.

نصرالله تاکید کرد: آماری که اعلام کردم از سوی دولت ایران نیست بلکه از سوی سازمان ملل و سازمان های بین المللی است و ما آنرا منتشر خواهیم کرد. ایران نیازی به وارد کردن دارو ندارد. ایران در زمینه توسعه انسانی رتبه بالایی دارد. ایران رتبه چهارم دنیا در زمینه مطالعات نانو و پنجم در دنیا در مرکز نانو را دارد. ایران در منطقه رتبه اول در ریاضیات و رتبه سیزدهم در دنیا در ریاضیات و فیزیک را دارد. جایگاه ایران در اقتصاد جهانی ۱۸ است. ایران ۹۰ درصد از نیازهای دفاعی خود را برآورده می کند.

وی بیان کرد: ایران کشتی و قایقها و هواپیما متوسط و کوچک می سازد و صنایع خودروسازی و حمل و نقل دارد. ایران در زمینه برق خودکفاست و به کشورهای همسایه برق صادر می کند.

نصرالله افزود: از بزرگترین دستاوردهای انقلاب ایران ایستادگی در برابر هیمنه آمریکا و نیز احیای دین بود. انقلاب ایران میان مسلمانان وحدت ایجاد کرد. ایران حامی فلسطین علیه رژیم صهیونیستی است. ایران از همان روزهای اول حضور داعش در عراق به سرعت وارد عمل شده و تمام حمایت های نظامی را در این زمینه به عمل آورد. از دستاوردهای ایران حمایت از سوریه در مقابل تروریسم است و در لبنان نیز به ما بر علیه تکفیری ها مساعدت کرد. توصیف رویدادهای منطقه به کشمکش سعودی-ایرانی صحیح نیست. آنچه در منطقه روی می دهد جنگ آمریکا علیه ایران است و عربستان ابزار و اهرمی در این جنگ بشمار می رود.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: محمد بن سلمان اعتراف کرده که واشنگتن از او خواسته بود در مقابل اندیشه امام خمینی، تفکر وهابیت را در جهان ترویج دهد. آمریکا بر مقابله با ایران پافشاری می کند چرا که ایران کشوری مستقل است و خودش برای خودش تصمیم می گیرد. آمریکا به جنگ با ایران پافشاری می کند چرا که ایران در مقابل واشنگتن تسلیم نمی شود و تنها برای منافع ملتش کار می کند. واشنگتن به دلیل حمایت ایران از فلسطین و جنبش های مقاومت با این کشور سر جنگ دارد. تحریم های ایران بخاطر حمایت از حزب الله و جنبش های مقاومت نیست چرا که این تحریم ها از سال ۱۹۷۹ یعنی قبل از پیدایش حزب الله و جنبش های مقاومت آغاز شده است. کشمکش در منطقه همچنان ادامه خواهد داشت و ممکن است اشکال مختلفی به خود بگیرد.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: ایران و محور مقاومت در حال حاضر قدرتمندترین عنصر منطقه هستند. امکان جنگ اسرائیل علیه ایران مدت هاست که خاتمه یافته است. اگر آمریکا به ایران حمله کند ایران در این جنگ تنها نخواهد بود. ایران با تدبیر رهبر خود و بردباری ملتش تحریم ها را پشت سرخواهد گذاشت. دورنمای مقابل ما پیروزی محور مقاومت و شکست محور آمریکا و متحدانش است. من به ملت های عربی و مسلمان می گویم که ایران هیچ چیزی از کشورهای شما نمی خواهد. ایران برای حل معضل برق در لبنان راه حلی آسانتر از آب خوردن دارد. چرا همچنان باید در لبنان دارو وارد کنیم در حالی که ایران قادر است برای حل ریشه ای این موضوع به ما کمک کند. چرا لبنان از همکاری و استفاده از ظرفیت های ایران می ترسد؟ من به عنوان دوست ایران حاضرم برای ارتش لبنان سامانه های پدافند هوایی را برای رویارویی با جنگنده های اسرائیل فراهم کنم.

  • دبیرکل حزب الله تصریح کرد: پایبندی به ولایت فقیه مایه افتخار ماست. ما با امام خمینی وارد مرحله پیروزی ها شدیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: