شنبه 23 فوریه 19 | 23:23

درک این خیانت اینقدر سخت است؟

امید نیکو

در شرط اول FATF تأکید کرده ایران استثناهای خاصی که برای گروههای مبارز با اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی درنظر گرفته را باید حذف کند


در بیانیه‌ای جدید، FATF بار دیگر فرصت ۴ماهه را تمدید کرد:

۱⃣ اولا از آنجا که رأی گیری مجمع عمومی این نهاد بصورت اجماعی است فلذا این تمدید نشان میدهد کشورهای حاشیه خلیج، آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز با اعطای این فرصت به ایران موافق بوده‌اند و با توجه به دشمنی آشکار اینان که رسما میگویند دنبال فروپاشی اقتصاد ایران هستند، اگر قرار بود سودی به اقتصاد ایران از طریق FATF برسد یقینا اینها اجازه آنرا نمیدادند اما آنها میدانند که تعهد ایران به FATF یعنی پذیرش بستن راه دور زدن تحریمها و اجرای #خودتحریمی، فلذا اگر ایران اجرایش کند که از ترس مرگ خودکشی کرده و اگر اجرا نکند هم بهانه‌ای بین‌المللی برای تحریمهای شدیدتر فراهم میشود و ایران هم دیگر راهی برای دور زدنش ندارد!

۲⃣ ثانیا جریان واداده داخلی در حالی با تمام توان بر تصویب پالرمو و CFT تاکید میکند و رد شدن آنها را به بدتر شدن اقتصاد گره میزنند که تنها یکی از ۷ شرط FATF، تصویب پالرمو و CFT است که حتی اگر فرضا #مجمع خطای مهلکی کند و این خیانت‌نامه ها را بپذیرد؛ غربگراها با ۶ شرط دیگر باقی مانده برای FATF چه میخواهند بکنند؟

🔸در شرط اول FATF تأکید کرده ایران استثناهای خاصی که برای گروههای مبارز با اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی درنظر گرفته را باید حذف کند؛ این درخواست بخاطر تبصره‌‌‌ای در قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم است که بر حق مبارزه ملتها و سازمان‌های #آزادی‌بخش با سلطه و اشغال خارجی و استعمار و نژادپرستی تأکید کرده و خود آن نیز برگرفته از اصل ۱۵۴ قانون اساسی است که گفته جمهوری اسلامی از “مبارزه حق‌طلبانه #مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می‌کند.” اما حال FATF میخواهد ایران آنرا حذف کند! این یعنی ایران باید بخاطر رضایت FATF دست از قانون اساسی و آرمانهای #انقلابی و اسلامی خود بکشد و حمایت از فلسطین، حزب‌الله و #محور_مقاومت را فراموش کند! خیانت از این بالاتر؟

🔹در شرط دوم FATF خواسته ایران شناسایی تروریستها را مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت انجام دهد؛ یعنی تعریف تروریست در ایران بدست کشورهای استکباری حاضر در شورای امنیت می‌افتد! و چه‌بسا در راستای فشارهای موشکی و منطقه‌ای غرب قطعنامه‌ای علیه سپاه یا برخی افراد و نهادهای انقلابی در شورای امنیت علیه ایران صادر شود و آنوقت با این تعهد، ما اجبار به اجرای آن #خودتحریمی را پذیرفته‌ایم! خیانت از این بالاتر؟

🔸در ۲ شرط دیگر، FATF خواستار استقلال کامل #واحد_اطلاعات_مالی و گزارش معاملات مشکوک (STR) شده و تحریم ارائه دهندگان خدمات غیرقانونی انتقال پول را طلب میکند! یعنی واحدی که در قانون مبارزه با #پولشویی زیر نظر وزارت اقتصاد آمده باید استقلال کامل داشته و تراکنشهای مشکوک و مبدأ آنرا گزارش کند! هرچند همین حالا هم مشخص شد رئیس این واحد چندی پیش با کنسول آمریکا در دبی مرتبط شده اما تغییر آن به نحوی که اطلاعات محرمانه تراکنشها در ایران به اطلاع FATF برسد، دقیقا همان نکته ای است که درباره بسته شدن راههای دور زدن تحریم‌ها گفته میشود و FATF خواستار تحریم آنان توسط ایران هم شده یعنی دور زنندگان تحریم که در نظر FATF کار غیرقانونی میکنند باید توسط ایران #تحریم شوند تا هیچ راهی برای فرار از تحریمها برای ایران نمانده و نقشه آمریکا برای در دست گرفتن افسار اقتصاد ایران اجرا شود. خیانت از این بالاتر؟

🔹در ۲ شرط آخر هم گفته شده موسسات مالی باید اصالت و مفید بودن اطلاعاتی که داده میشود را تایید کنند و مشتریان تضمین کافی و قابل اجرا بگیرند؛ این هم شرطی کیفی است که عملا قابل اندازه‌گیری نیست و بقولا ایران باید موسسات و شرکتهای بین‌المللی که عمدتا تحت نفوذ استکبار و صهیونیست‌ها هستند را راضی کند! وگرنه بهانه‌ای برای عدم تایید اجرای شروط توسط ایران فراهم میشود! این دو بند هم سوپاپ اطمینان است که اگر همه شروط بالا انجام شد باز هم دست FATF از بهانه خالی نماند!

۳⃣ ثالثا بیانیه‌های FATF نشان میدهد که آنها ابتدائا ۷ شرط را تعیین کرده‌اند و پس از اجرای کامل آنهم البته تعهدی ندارند که ایران را از لیست سیاه خارج کنند بلکه آنرا به “قدم بعدی” موکول کرده‌اند که FATF تعیینش میکند و قطعا باید مورد رضایت اعضای FATF از جمله آمریکا، رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه‌ای باشد و احتمالا به مثابه کره شمالی که با پذیرش CFT و پالرمو هنوز در لیست سیاه است، ایران هم به بهانه موشکی و … از لیست سیاه خارج نخواهد شد و در بهترین حالت بازی تعلیق و هشدار به شرکتها و بانکها درباره همکاری با ایران و امتیازگیری با فشار بر ایران ادامه می‌یابد.

🔺آیا واقعا درک این خیانت اینقدر سخت است یا برخی چنان خودفروخته‌اند که حدی در کاسه‌لیسی‌شان برای غرب قائل نیستند؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: