یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۸ اسفند ۹۷ | ۰۹:۱۱

نکاتی درباره نحوه خرید و استفاده از سمعک

امروزه تقریبا بیشتر افرادی که از کم‌شنوایی رنج می‌برند از سمعک استفاده می‌کنند تا بتوانند اصوات محیط اطراف را به خوبی بشنوند. سمعک وسیله الکترونیکی است که با استفاده از قطعاتی که دارد صداهای اطراف را جمع آوری کرده و آن‌ها را متناسب با میزان و نوع کم‌شنوایی تقویت می‌کند. سمعک‌ها با توجه به شرکت […]


امروزه تقریبا بیشتر افرادی که از کم‌شنوایی رنج می‌برند از سمعک استفاده می‌کنند تا بتوانند اصوات محیط اطراف را به خوبی بشنوند. سمعک وسیله الکترونیکی است که با استفاده از قطعاتی که دارد صداهای اطراف را جمع آوری کرده و آن‌ها را متناسب با میزان و نوع کم‌شنوایی تقویت می‌کند. سمعک‌ها با توجه به شرکت و نوع قطعاتی که در آن‌ها به کار رفته از هزینه‌های متفاوتی برخوردارند تهیه آن‌ها با توجه به تجویز ادیولوژیست انجام می‌شود.

نحوه دریافت و استفاده از سمعک

افراد مبتلا به بیماری کم‌شنوایی برای دریافت سمعک باید به کلینیک‌های شنوایی سنجی و ادیولوژیست یا کارشناس شنوایی شناس مراجعه کنند تا از آن‌ها آزمون و تست شنوایی سنجی اعم از ادیومتری و تمپانومتری گرفته شده و میزان شنوایی آن‌ها مشخص شود و پس از آن مطابق با ساختار گوش فرد، سمعک طراحی و ساخته می‌شود. از طرفی سمعک انواع مختلفی دارد که با توجه به بودجه بیمار و میزان افت شنوایی انتخاب می‌شوند. معمولا از پر کاربرد ترین سمعک‌ها می‌توان به سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند اشاره کرد. سمعک دیجیتال و هوشمند به دلیل قابلیت‌هایی که دارند از محبوبیت بیشتری برخوردارند. سمعک دیجیتال و هوشمند صدای محیط اطراف را مطابق با وضعیت شنوایی بیمار دریافت کرده و سپس نویز و صداهای اصلی را از یک دیگر تفکیک کرده و اصوات مزاحم را حذف می‌نمایند. استفاده از این سمعک‌ها باعث می‌شود تا فرد کم‌شنوا رفاه بیشتری داشته باشد؛ چرا که شنیدن نویز و اصوات مزاحم یکی از مشکلات رایج کم‌‌شنوایان در زمان استفاده از سمعک می‌باشد. سمعک هوشمند و سمعک هوشمند معمولا برای کسانی که افت شنوایی بالایی دارند استفاده می‌شود.

 

آیا سمعک کم‌شنوایی را درمان می‌کند

 

هر چند امروزه سمعک‌هایی مانند سمعک هوشمند وجود دارند که شبیه ساز گوش انسان می‌باشند و می‌توانند اصوات را مانند صدای طبیعی پردازش کرده، تقویت کنند و به داخل گوش ارسال کنند؛ اما سمعک مانند هر پروتز مصنوعی دیگری یک مکانیسم کمک شنوایی است که راهکار درمانی موقت می‌باشد و قادر به حل مشکلات ریشه‌ای شنوایی نمی‌باشد؛ در واقع سمعک تا حد زیادی می‌تواند مشکلات شنوایی را حل کند؛ اما زمانی که از گوش فرد خارج شود دیگر کارایی ندارد. بنابراین حتی سمعک هوشمند یا دیجیتال راهکار درمانی مطمئنی نمی‌باشد و هیچگاه نمی‌تواند جایگزین گوش اصلی شود. به همین دلیل به افراد پیشنهاد می‌شود که از هر گونه آسیب و ضربه به گوش که منجر به بیماری کم‌شنوایی می‌شود جلوگیری کنند.

 

نحوه استفاده از سمعک

سمعک با توجه به شکل ظاهری انواع مختلفی دارد سمعک پشت گوشی، سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی از جمله سمعک‌هایی هستند که برای استفاده از آن‌ها باید چندین نکته را رعایت کرد. سمعک‌های داخل گوشی داخل حفره گوش قرار می‌گیرند؛ در حالی که سمعک پشت گوشی، در پشت قالب گوش قلاب شده و به وسیله تراشه‌ای به داخل گوش وصل می‌شود. در زمان استفاده از هر نوع سمعک ابتدا گوش خود را با گوش پاک کن کاملا تمیز کنید و سپس سمعک را در داخل آن قرار دهید. پس از استفاده از سمعک از زدن هر گونه ادکلن و ماده شیمیایی نزدیک گردن و گوش خودداری کنید؛ چرا که باتری سمعک به هر گونه ماده شیمیایی حساسیت داشته و در صورت برخورد با آن‌ها از کار می‌افتد. همچنین در زمان استفاده از سمعک در زمان خواب و استراحت سمعک را از گوش خود خارج کنید؛ چرا در زمان استراحت ممکن است به سمعک ضربه و فشار وارد شود و آن را از کار بیاندازد. همچنین در زمان استحکام باید از وارد شدن آب و رطوبت به سمعک به شدت خودداری کرد.

 

مصرف خودسرانه سمعک چه معایبی دارد

بسیاری از افراد اقدام به استفاده و خرید خودسرانه سمعک بدون تشخیص و نسخه کارشناس شنوایی سنجی یا ادویولوژیست می‌کنند. سمعک باید با توجه به میزان شنوایی و نوع کم‌شنوایی استفاده شود و افرادی که خود سرانه سمعک استفاده می‌کنند ممکن است دچار وزوز گوش شده و کم‌شنوایی آن‌ها به مرور زمان بدتر می‌شود. همچنین استفاده خود سرانه از سمعک می‌تواند آسیب‌های جدی به پرده گوش وارد کند؛ بنابراین افراد که گمان می‌کنند دچار مشکلات شنوایی هستند باید به کلینیک‌های شنوایی سنجی مراجعه کرده و مطابق با نظر و تجویز پزشک، سمعک را تهیه کنند.

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: