دوشنبه 04 مارس 19 | 23:13

با مدیریت فعلی زنگنه نمی‌توان امیدی به فروش نفت داشت

نماینده اسبق ایران در اوپک و مسئول فروش نفت ایران در دوره تحریم های قبل گفت:نباید خیلی امید داشته باشیم که اروپایی ها بیایند بن بست ها را شکسته یا در کنار ایران و در مقابل آمریکا بایستند، این یک خوش بینی است و باید وزارت نفت برای این شرایط سخت و خاص برنامه داشته […]


نماینده اسبق ایران در اوپک و مسئول فروش نفت ایران در دوره تحریم های قبل گفت:نباید خیلی امید داشته باشیم که اروپایی ها بیایند بن بست ها را شکسته یا در کنار ایران و در مقابل آمریکا بایستند، این یک خوش بینی است و باید وزارت نفت برای این شرایط سخت و خاص برنامه داشته باشد.

با مدیریت فعلی زنگنه نمی‌توان امیدی به فروش نفت داشت/ همزمان با دور زدن تحریم‌ها باید به دنبال کاهش وابستگی اقتصاد به نفت باشیم

محمدعلی خطیبی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، در خصوص تحریم های نفتی و لزوم استفاده از روش های دور زدن تحریم برای فروش نفت، اظهار داشت: با توجه به بیانیه گام دوم که رهبر انقلاب برای ورود به دهه پنجم انقلاب عنوان کردند، فروش نفت باید کاهش پیدا کرده و از طرف دیگر اقتصاد کشور از صادرات نفتی مستقل شود.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) هم همیشه از جایگاه رهبری رهنمودهایی را به دولتمردان و مردم ارائه می دادند، عنوان کرد: رهبر انقلاب بارها اعلام کردند که وابستگی کشور به نفت باید کاهش پیدا کند و هر بار هم سیاستمداران و مسئولان نفتی در حرف از این سیاست استقبال کردند، اما در عمل استقلال از صادرات نفتی محقق نشد تا جایی که می‌بینیم امروز بودجه ما وابسته به فروش نفت است.

همزمان با دور زدن تحریم‌ها باید به دنبال کاهش وابستگی اقتصاد به نفت باشیم

مسئول فروش نفت ایران در دوره تحریم های قبل با تاکید بر اینکه مفاد بیانیه گام دوم انقلاب باید تبدیل به قانون و در کشور اجرا شود، خاطرنشان کرد: اینکه رهبری موضوعی را با بررسی های زیاد مطرح می‌کنند و در ادامه عده‌ای از آن تعریف و تمجید کرده و فقط به به و چه چه می‌کنند کافی نیست؛ درگام اول، این بیانیه باید هرچه سریع تر با یک پیوست اجرایی تبدیل به قانون شود تا در شرایط تحریمی فعلی، کشور کمتر دچار تنش اقتصادی شود.

خطیبی افزود: یکی از مهم ترین بحث ها برای ورود به چهل سال دوم که در بیانیه گام دوم آمده است، مسئله قطع وابستگی کشور به نفت است؛ چرا که در حال حاضر بیشترین وابستگی ما به صادرات نفتی است در حال حاضر همه قبول دارند که باید صادرات نفتی را رفته‌رفته کمتر کرده تا به صفر برسانند.

وی عنوان کرد: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی همه تأکید می‌کردند که باید وابستگی کشور به نفت کاهش پیدا کند اما این مسئله با وجود اینکه با حسن نیت مطرح می شد در حد حرف باقی ماند و تبدیل به یک برنامه نشد و اگر برنامه ریزی ها به این سمت پیش می رفت که در سال تنها دو درصد از وابستگی های ما به نفت کاهش پیدا کند در حال حاضر می‌توانستیم ادعا کنیم که اقتصادی مستقل از نفت داریم.

نماینده اسبق ایران در اوپک با تاکید بر اینکه باید کاهش وابستگی به نفت و افزایش صادرات غیر نفتی به صورت یک برنامه درآید، خاطرنشان کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته این اتفاق نیفتاده و اکنون باید با سرعت بیشتری به سمت کاهش صادرات نفتی و وابستگی کشور به اقتصاد نفت پیش برویم، همچنین تکیه بودجه کشور به نفت یکی از بزرگترین نقطه ضعف های ما است.

خطیبی با بیان اینکه کاهش وابستگی به نفت به معنای کاهش صادرات نفتی نیست، خاطرنشان کرد: ما می توانیم نفت را به ویژه از میادین مشترک استخراج کرده و به فروش برسانیم و حتماً باید در این مسیر پیش برویم، اما درآمدهای حاصل از آن نباید در بودجه هزینه شود بلکه به صورت پس انداز کشور نگهداری شود.

رقم دقیق صادرات نفتی از سوی وزارت نفت اعلام نشده است

وی یادآوری کرد: تاکنون وزارت نفت آمار دقیقی از صادرات نفتی بعد از به نتیجه رسیدن برجام ارائه نداده است و به همین خاطر هنوز نمی دانیم حاصل برجام برای فروش نقد چه بوده است، از طرفی مقامات رسمی تاکنون موضع رسمی خاصی نگرفتند اما اخیراً گفته شده است که بعد از به نتیجه رسیدن برجام صادرات نفتی ما به شدت کاهش یافته است.

برای همه سوال است که دستاورد زنگنه در دور زدن تحریم چه بود

نماینده اسبق ایران در اوپک با اشاره به صحبت‌های اخیر ظریف در چند روز گذشته عنوان کرد: ظریف مدعی شده است که صادرات نفت فعلی کشور حتی به میزانی کمتر از صادرات نفت قبل از امضای برجام رسیده است، این اظهار نظر در حالیست که برجام همواره گشایشی برای فروش نفت و رهایی از دور زدن تحریم ها از سوی وزارت نفت اعلام می‌شد اکنون این سوال پیش می آید که تیم آقای زنگنه و خود ایشان بعد از برجام چه دستاوردی در حوزه صادرات نفتی و یا جذب سرمایه داشته اند؟

مسئول فروش نفت ایران در دوره تحریم های قبل با بیان اینکه خوش بینی‌های زیادی بعد از به نتیجه رسیدن برجام وجود داشت، تصریح کرد: نتایج و اعترافات خود دولتمردان نشان میدهد این خوشبینی ها غیر منطقی بوده است و اکنون باید از آنها پرسید برای فروش نفت در شرایط تحریم چه برنامه‌ای در پیش دارند؟

خطیبی افزود: مسئولان فعلی وزارت نفت هنوز نگفته اند که برای تامین رقم فعلی که در بودجه گذاشته شده و باید از طریق فروش نفت تامین شود چه تدبیری اندیشیده اند؛ چرا که در حال حاضر فروش بیش از یک و نیم میلیون بشکه نفت برای تأمین بودجه سال آینده پیش بینی شده، اما وزارت نفت هنوز اعلام نکرده که چه برنامه‌ای برای فروش این میزان نفت در پیش دارد.

عقب نشینی از فروش نفت می‌تواند ما را برای همیشه از بازار جهانی خارج کند

وی با بیان اینکه هنوز نمی دانیم چرا وزارت نفت و تیم حاضر در آن به دنبال دور زدن تحریم ها نمی رود، یادآوری کرد: در شرایط فعلی که نفت ایران تحریم شده، باید تمام تلاشمان را بکنیم تا بتوانیم مانع خارج شدن نفت ایران از بازار جهانی شویم؛ چرا که در صورت عقب نشینی ایران از فروش نفت، غرب و آمریکا به راحتی می توانند فروش نفت ایران را به صفر برسانند.

نماینده اسبق ایران در اوپک در ادامه افزود: اولین بار نیست که ایران تحریم می شود و تحریم‌های نفتی همیشه علیه ایران بوده است؛ اما این بار طرف غربی می‌خواهد فروش نفت ما را به صفر رساند و البته ما هم باید با دور زدن تحریم ها مانع از رسیدن آنها به هدفشان بشویم.

در شرایط تحریم بالغ بر ۱ و نیم میلیون بشکه نفت به فروش رساندیم

مسئول فروش نفت ایران در دوره تحریم های قبل یادآوری کرد: در دوره قبلی هم تلاش‌های زیادی شد تا ایران نتواند نفت خود را عرضه کند اما در نهایت با روش های دور زدن تحریم توانستیم روزانه تا یک میلیون بشکه نفتی و مقادیر دیگری از میعانات نفتی و مشتقات آن را به فروش برسانیم؛ حتی در جایی مجموعه فروش نفت ایران به رقم ۱ و نیم میلیون بشکه هم رسید.

نمی‌توان در شرایط تحریمی مانند شرایط عادی عمل کرد

خطیبی با انتقاد از ریسک ناپذیری تیم حاضر در وزارت نفت برای دور زدن تحریم‌ها یادآوری کرد: در شرایط تحریم اگر مدیر نخواهد ریسک کند و کارها را به شکل معمولی مدیریت کند، نمی توان انتظار داشت از این بحران عبور کنیم؛  قطعاً شرایط تحریم با شرایط عادی فرق داشته و اگر بخواهیم مانند شرایط عادی عمل کنیم همه‌چیز قفل می‌شود.

وی افزود: همه قوا از جمله قوه مجریه و دولت معتقد هستند که باید راهکاری غیر از راهکار عادی برای فروش نفت پیدا کنند. ما در حال حاضر در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و در شرایط جنگ نمی‌توان مانند شرایط عادی عمل کرد؛ مدیران در این شرایط باید روحیه متفاوت تری از خود نشان بدهند.

نماینده اسبق ایران در اوپک در توضیح ویژگی های یک مدیر در شرایط جنگ اقتصادی برای فروش نفت، گفت: مدیران نفتی ما باید در شرایط فعلی بتوانند ریسک کرده و بن بست ها را یکی یکی شناسایی کنند؛ همچنین برای رفع بن بست‌ها راهکار و راه حل ارائه دهند، اما اینکه چرا مدیران فعلی در وزارت اقتصاد ریسک نمی‌کنند و به دنبال راه های دور زدن تحریم نمی‌روند سوالی است که باید دولت و وزارت نفت به ویژه آقای زنگنه به آن پاسخ دهد.

مدیرانی که به دور زدن تحریم‌های نفتی کمک کردند تحریم شدند

مسئول فروش نفت ایران در دوره تحریم های قبل همچنین گفت: مدیرانی که پیش از این و در دوره‌های قبلی به دور زدن تحریم‌ها کمک کردند، نامشان در لیست تحریم آمریکا رفته و محدودیت هایی برای آنها به وجود آمده است، به همین جهت شاید مدیران از به وجود آمدن چنین فضایی برای خود یا فرزندانشان می‌ترسند و ترجیح می دهند نامشان هرگز در لیست تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا نرود.

شرایط کشور، شرایط نشستن و دست روی دست گذاشتن نیست

خطیبی با بیان اینکه در شرایط فعلی ممکن است تحریم ها شامل حال همه شود، عنوان کرد: باید همه راه ها از سوی دولت امتحان شود و همه مسیرها توسط وزارت نفت برای فروش نفت پیگیری شود؛ آنچه مشخص است شرایط فعلی به گونه‌ای نیست که بشود نشست و دست روی دست گذاشت، دولت مدعی است که راهکارهای دور زدن تحریم را در پیش گرفته است، اما حقیقت این است که این کارها در عمل نتیجه بخش نبوده و نتیجه‌ای از آن‌ها دیده نشده است.

وی با بیان اینکه شرایط فعلی نیازمند یک استراتژی ویژه برای فروش نفت است، یادآوری کرد: دور زدن تحریم ها و فروش بیشتر نفت در حال حاضر مهمترین مساله کشور است و در این شرایط نباید مدیران نفتی از مسائل حاشیه ای بترسند و پایشان را عقب بکشند، البته دیده می شود که تاکید روحانی هم بر این مسئله است.

برخلاف تمایل زنگنه، اروپا تمایلی برای خرید نفت ایران ندارد

مسئول فروش نفت ایران در دوره تحریم های قبل تصریح کرد: اگرچه تمایل مدیران نفتی از جمله زنگنه به ایجاد روابط نفتی و پیدا کردن مشتری در کشورهای اروپایی است، اما حقیقت آن است که اروپا تاکنون انگیزه‌ای برای خرید نفت ایران نداشته است تا جایی که به گفته یکی از وزرا حتی وقتی با مقامات آنها تماس گرفته می‌شود پاسخگو نیستند.

نماینده اسبق ایران در اوپک افزود: در شرایط فعلی آمریکا و اروپا فرقی با هم ندارند و هر کدام کاری را که برایشان در تقسیم کار مشخص شده انجام می دهند؛ نباید خیلی امید داشته باشیم که اروپایی ها بیایند بن بست ها را شکسته یا در کنار ایران و در مقابل آمریکا بایستند، این یک خوش بینی است و باید وزارت نفت برای این شرایط سخت و خاص برنامه داشته باشد.

حتی قراردادهای IPC هم نتوانست عامل فروش نفت ایران شود

خطیبی در پایان با بیان اینکه خوشبینی به شرکت های اروپایی جواب نمی دهد، تصریح کرد: همانگونه که دیدیم همه شرکت هایی نفتی بعد از خروج آمریکا از برجام از ایران رفتند و علیرغم اینکه گفته می شد قراردادهای IPC برای شکست تحریم ها تهیه شده است، در عمل دیدیم که این شرکت ها منافع آمریکا را به خاطر ایران رها نکردند و از همین جهت باید تکیه ما به توان داخلی و روش های دور زدن تحریم ها باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: