شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷ | ۱۷:۳۷

شهردار دوچرخه سوار به خط پایان نزدیک شده است؟

امیر حمزه نژاد: شورای شهر تهران درسالی که گذشت فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشت اما این پستی و بلندی‌های پارلمان شهری بیشتر ازاینکه در حوزه اجرایی باشد در حوزه مدیریتی و سیاسی جناحی تعریف می شود. در سالی که گذشت دو شهردار تهران رفتند وحالا یک شهردار جدید به صندلی مدیریت شهری […]


امیر حمزه نژاد: شورای شهر تهران درسالی که گذشت فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشت اما این پستی و بلندی‌های پارلمان شهری بیشتر ازاینکه در حوزه اجرایی باشد در حوزه مدیریتی و سیاسی جناحی تعریف می شود. در سالی که گذشت دو شهردار تهران رفتند وحالا یک شهردار جدید به صندلی مدیریت شهری تکیه زده و اما این شهردار هم با مشکلاتی مواجه است. خصوصا اینکه برخی از اعضای شورای شهر تماما اصلاح طلب در مقابل شهردارشان قد علم کرده‌اند و از استیضاح «پیروز حناچی» صحبت می کنند. موضوعی که کاملا عجیب و قابل تامل است که چرا شورای شهری‌ها تا به این میزان با عجله به تهدید شهردار همسو با خود مبادرت ورزیده اند.

چندی پیش بود که نامه «محمد جواد حق شناس» یکی از اعضای شورای شهر تهران نامه‌ کاملا عجیبی خطاب به حناچی نوشت.

این نامه به صراحت رویکرد سیاسی جناحی اصلاح طلبان در شورای شهر تهران را نشان می دهد. در بخشی از نامه حق شناس خطاب به شهردار تهران آمده است: « پیش از انتخاب انتظارات و تعهداتی مشخص در حفظ و حراست از رویکرد اصلاح طلبی و حفظ هماهنگی و تعامل با شورا و کمیسیون‌های آن و مواردی از این دست مبنای مذاکرات و پیش‌شرط حمایت از شما بوده است.پاینکه به محض نشستن بر کرسی قدرت فراموشی پیشه کرده و خلف وعده آغاز نمایید که متأسفانه روندی تصاعدی به خود گرفته است از عجایب روزگار ما است.»

وی در بخش دیگری از این نامه می گوید: « شورای شهر اصلاح‌طلب شهرداری را انتخاب کرده است تا نماینده این شورا و رأی‌دهندگان آن در اداره امور شهر باشد، اما شهرداری که به دلیل شهرت و گذشته اصلاح طلبیش انتخاب شده بلافاصله در چرخشی عجیب، خود را وام‌دار انتخاب و رأی‌دهندگان ندانسته و در رویکردی عجیب همصدا با افراط‌گرایان علیه اصلاح‌طلبان و در انتصابات، خود را جزیره‌ای مستقل و خودمختار می‌داند و برخلاف رأی و نظر شورای شهر عمل می‌کند و حتی منتظر اعلام نتیجه استعلام خود نمی‌ماند.»

انتشار این نامه انتقادات زیادی را در جریان اصلاح طلبی به دنبال داشت. «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران یکی از این منتقدان بود. وی در این باره بیان می‌کند: «نامه حق شناس عضو شورا به شهردار تهران خصوصی بود و انتشار آن صحیح نبود.»

هاشمی ادامه می‌دهد: « این نامه فقط مربوط به حناچی بوده و قرار نبوده نامه سرگشاده باشد.

وی افزود: ما در شورا در انتصابات دخالت نمی کنیم اما نظرات را ارایه می دهیم و حق شهردار است که انتصابات انجام دهد.»

جالب اینجاست هاشمی از اینکه چرا حق شناس چنین درخواست سیاسی از حناچی دارد گلایه مند نیست بلکه از اینکه این نامه افشا شده و نیات جناحی سیاسی اصلاح طلبان در شورای شهر برملا شده است، انتقاد می‌کند.

از سوی دیگر ماجرا تهدید حناچی منوط به حق شناس نیست بلکه برخی از اعضای شورای شهر تهران نیز از شهردار تهران مطالبه دارند و او را تهدید به استیضاح می کنند.

در همین رابطه، «حجت نظری»، عضو شورای شهر تهران بیان کرد: «متأسفانه در کمتر از یک سال گذشته شهرداری سه سرپرست برای سازمان ورزش انتخاب کرده است و این نشان از بی‌ثباتی است. سرپرست جدید سنخیتی با سازمان ورزش ندارد و در مورد انتصابات به شهردار تهران تذکر می‌دهم و در صورت عدم توجه نسبت به صلاحیت خود ایشان در صحن شورا تصمیم‌گیری می‌کنیم.»

نکته جالب توجه انتقادات از حناچی این است که حالا یک عضو دیگر شورای شهر که بر حسب اتفاق از اعضای حزب «اعتماد ملی» است شهردار را نسبت به استیضاح شدن بیم می دهد. هم حق شناس و هم نظری از اعضای شاخص حزب اعتماد ملی هستند که اتفاقا در انتخاب شهردار سابق تهران «محمد علی افشانی» که به سبب کهولت سن و با قانون منع بکارگیری بازنشستگان در امور مدیریتی مجبور به کناره گیری شد، نقش جدی داشتند.

حالا این سئوال اساسی به وجود می آید که تا کی این گروکشی‌ها در شورای شهر تهران وجود دارد و آیا این مسائل سیاسی جناحی سبب می شود که شهردار دیگر تهران یعنی حناچی هم عطای این پست را به لقایش ببخشد و بازهم تهران در زمان مدیریت اصلاح طلبان در شورای شهر تهران بی شهردار بماند. شهر تهران در مدت زمانی که اصلاح طلبان در پارلمان شهری حضوری تام و تمام یافتند با مشکل عملکردی و بی ثباتی مدیریتی روبرو شده است.

در همین رابطه، «سید حسن نقوی حسینی» سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با انتقاد از عملکرد شورای شهر و شهرداری تهران، بیان می کند: «هر زمان که اصلاح‌طلبان به شورای شهر و شهرداری تهران آمدند، حتی یک خیابان هم آسفالت نکردند و ناکارآمدی در میان آنان مسبوق به سابقه است و بر این اساس اصلاح‌طلبان باید پاسخگوی عملکرد دولت، شورای شهر و شهرداری تهران باشند.»

نقوی حسینی از سابقه طول و دراز اصلاح طلبان در بازی سیاسی در شورای شهر سخن می گوید. سیاست بازی و جناحی گری که با ناکارآمدی همراه شده است و درواقع بسیاری این دو اتفاق را علت و معلول هم در مدیریت اصلاح طلبان می دانند. اما آنچه مشخص است مردم از اینگونه مسائل خسته شده‌اند و خواهان کار و فعالیت و ارائه گزارش در این حوزه از سوی افرادی که انتخاب شان کرده اند، هستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: