پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۵ تیر ۹۸ | ۱۲:۲۶

ایران جایگزین عربستان در شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی شد

رئیس سازمان هواشناسی گفت: ایران پس از ۲۳ سال جایگزین عربستان در شورای اجرایی سازمان هواشناسی شد.


به گزارش تریبون، سحر تاجبخش مسلمان امروز در نشست خبری با اشاره به کسب کرسی ایران در شورای اجرایی منطقه‌ای آسیا و عضویت ایران در این شورا اظهار داشت:‌ شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی از ارکان سازمان هواشناسی جهانی است که در ساختار خود یک دبیرکل، یک رئیس، سه معاون و یک شورای اجرایی با ۳۷ عضو دارد. که شامل ۱۰ عضو از سازمان جهانی و ۲۷ عضو از نماینده کشورها است.

وی با بیان اینکه ۱۹۴ کشور عضو سازمان جهانی هواشناسی هستند، گفت: فقط ۲۷ کشور در شورای اجرایی بر اساس رای‌گیری انتخاب می‌شوند.

رئیس سازمان هواشناسی افزود:‌کار شورای اجرایی مستند کردن آنچه در سازمان جهانی است، است. اعضا حق رای دارند، ۲۷ کشور حق رای و کرسی در این شورا دارند و ایران هم با حمایت وزارت راه، وزارت خارجه توانست پس از سال‌ها به عضویت سازمان جهانی هواشناسی در بخش شورای اجرایی درآید.

تاجبخش اظهار داشت: در این شورای اجرایی طبق مناطق ۶گانه کرسی‌ها به کشورها اختصاص می‌یابد،ایران جزو منطقه دو سازمان جهانی هواشناسی است که شامل ۳۳ کشور در حوزه آسیا هستند و ۶ کرسی مربوط به این منطقه است که یک کرسی مربوط به رئیس و ۵ کرسی مربوط به ۵ کشور است.

وی ادامه داد: پیش از این چین، کره جنوبی، ژاپن، هند و عربستان این کرسی‌ها را در اختیار داشتند اما ایران امسال پس از چندین سال اعلام کاندیداتوری کرد و یکی از ۵ صندلی را گرفت. رقبای ما در این دوره قدر بودند اما توانستیم یک صندلی به خود اختصاص دهیم و جایگاه عربستان را پس از ۲۳ سال، ما گرفتیم./فارس

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: