دوشنبه 16 نوامبر 20 | 07:13

نکات حائزاهمیت برای خرید سیم مفتول

خواص مکانیکی و فیزیکی سیم های مفتول نسبت به مفتول های سخت صنعتی متغیر است. اگر اولویت تولیدکنندگان کیفیت محصولشان باشد، سیم مفتولی با هادی مسی را ترجیح می دهند.


رپرتاژآگهی- همانگونه که می دانید سیم مفتول بسته به نوع و رنگ کاربرد متفاوتی دارد. همچنین خواص فیزیکی و شیمیایی این نوع مفتول تابع میلگردی است که از آن تولید می شود.

در این مطلب قصد داریم بسیاری از نکات خرید سیم مفتول را برای شما همراهان عزیز شرح دهیم. در نهایت نیز یک منبع و مرجع معتبر برای خرید و استعلام قیمت سیم مفتول به شما معرفی خواهیم کرد. بنابراین، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سیم مفتول چیست؟

یکی از مهمترین محصولات مفتولی، سیم مفتول می باشد. سیم مفتول به سیم نصب ثابت یا سیم خشک نیز معروف است.

سیم مفتول، سیمی تک رشته ای، که فلزهای آن معمولا از جنس مس می باشد. عایق به کار رفته در سیم مفتول PVC  می باشد.

از لحاظ خواص فیزیکی و مکانیکی، سیم مفتول بسیار نرم و منعطف است، اما با این وجود بسیار مقاوم می باشد. مقاومت این محصول در حدی است که حتی باعث می شود که به عنوان یک انتخاب ویژه در صنعت استفاده شود.

کابل هایی که از فلز مس ساخته شده اند، قیمت بیشتری نسبت به کابل های ساخته شده از جنس آلومینیوم دارند زیرا مس فلز گران تری محسوب می شود.

جنس سیم های مفتول می تواند استیل باشد و به دلیل انعطاف بالای سیم در نوع استیل آن و عدم خاصیت آهنربایی، مفتول ماهیت شیمیایی خود را از دست نمی دهد.

 خواص مکانیکی و فیزیکی سیم های مفتول نسبت به مفتول های سخت صنعتی متغیر است. اگر اولویت تولیدکنندگان کیفیت محصولشان باشد، سیم مفتولی با هادی مسی را ترجیح می دهند.
به طور کلی کاربرد این نوع سیم در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق، در لوله ها و زیر گچ ها و نیز در صنایع مختلف از جمله نجاری، صنایع دستی، امور فنی و غیره مشاهده می شود.

انواع سیم مفتولی

این محصول انواع مخلتفی دارد که در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. در این بخش به انواع سیم مفتول اشاره خواهیم کرد.

سیم مفتولی فابریک:

سیم مفتول فابریک از کشش و نازک کردن میلگرد ۶٫۵ بدست می آید.

سیم مفتولی غیرفابریک:

این نوع از سیم مفتول از تسمه های فلزی تهیه می شود.

سیم مفتولی گالوانیزه سرد:

برای ساخت این نوع از سیم مفتول، ابتدا مفتول سیاه تحت جریان الکتریکی تمییز کاری و اکسید زدایی می شود، سپس از طریق فرآیند الکترولیز لایه ای به نام لایه ی گالوانیزه سرد بر روی آن قرار می گیرد.

این پروسه موجب مقاوم شدن خیلی کم و نسبی مفتول در برابر خوردگی، زنگ زدگی، رطوبت و شکستگی می شود و اینکه انعطاف آن را بیشتر می کند. مفتول های تولید شده در این روش معمولا دارای قطرهای ۰٫۵ تا ۶ میلی متری هستند و به دو شکل کلاف و شاخه تولید می شوند.

سیم مفتول گالوانیزه گرم:

سیم مفتول گالوانیزه : از روش گالوانیزاسیون داغ، مفتول سیاه را حرارت می دهند و سپس روکش دهی می کنند. با حرارت دادن مفتول سیاه، کربن آن به حداقل میزان ممکن می رسد و در نتیجه نرم و انعطاف پذیر می شود. سپس مفتول را در یک وان مذاب از فلز روی، غوطه ور می کنند و به طور کامل روکش دهی می شود.

از آنجایی که فلز روی در مقایسه با فولاد الکتروپوزیتیوتر است، هنگامی که لایه گالوانیزه شده در معرض هوا و رطوبت قرار می گیرد، عنصر روی از طریق خاصیت حفاظت کاتدی از فولاد در مقابل خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند.

ویژگی های مفتول گالوانیزه گرم

محصولات مفتولی گالوانیزه گرم از خصوصیات زیادی برخودار است. در این بخش به برخی از این ویژگی ها به طور خلاصه اشاره خواهیم کرد.

  • مفتول گالوانیزه گرم با همه شرایط جغرافیایی سازگاری دارد.
  • در برابر ساییدگی از مقاومت بالایی برخودار است.
  • در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم است.
  • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.
  • نصب و نگهداری آن ساده می باشد.
  • از طول عمر بالایی برخوردار است.
  • سطح آن صاف و صیقلی می باشد.

سیم مفتول سیاه یا مفتول آرماتوری

مفتول آرماتوری یا سیم مفتول سیاه محصولی است که طی فرآیند کشش و حرارت تحت دمای بالاتر ازا ۹۰۰ درجه سانتی گراد تولید می شود.

این سیم در این شرایط با وجود مقاومت بالا بسیار نرم و منعطف می شود. این محصول به صورت کلاف و یا پیچیده در بازار عرضه می شود و قابل حمل است.

در صورتی که درصد کربن در این نوع از سیم مفتول کم باشد، نرم و در صورتی که میزان کرم استفاده شده در آن زیاد شود، سختی آن افزایش می یابد.

مفتول سیاه چگونه تولید می شود؟

برای تولید مفتول سیاه، ابتدا مفتول خام در فرآیند نورد سرد به ضخامت مورد نظر در می آید. در این مرحله مفتول سفت و شکننده است و قابلیت پیچاندن یا گره زدن را ندارد.

برای تبدیل آن به مفتول سیاه نرم یا گالوانیزه کردن مفتول، باید آنها را در کوره های آنیلینگ با باز پخت یا کوره آنیل) که شبیه چاه است تحت حرارت ۹۰۰ درجه سانتی گراد، قرار داد. مفتول ها به صورت کلاف هایی بزرگ و به وسیله جرثقیل به درون کوره منتقل می شود و روی هم قرار می گیرند و در آخر روی کوره پوشانده می شود. بعد از مدتی که رنگ آنها سرخ شد آنها را به خارج از کوره منتقل کرده و در هوای آزاد خنک می شوند و در آن زمان مفتول سیاه آماده است.


سیم مفتول سفید یا مفتول گالوانیزه

سیم مفتول سفید با حرارت دادن و روکش دهی مفتول سیاه توسط فرآیند گالوانیزه کردن، تهیه می شود. این محصول جزو محبوب ترین محصولات در صنایع مفتولی می باشد زیرا در صنایع دیگر به عنوان مواد اولیه به حساب می آید.

این نوع مفتول از لحاظ قیمتی بسیارمناسب است و روکشی که روی این مفتول قرار می گیرد از جنس فلز روی است. میزان نرمی و سختی این مفتول، به مفتول سیاهی که هسته ی اصلی کابل را تشکیل می دهد وابسته است.

سیم مفتول استیل:

سیم مفتول استیل دارای عناصر Ni و Cr است که نقش بسیار مهمی در صنایع پیشرفته دنیا ایفا می کند.

انواع این نوع سیم CHQ و EPQ هستند.

  • نوع CHQ در صنعت پیچ و پرچ و میخ
  • و نوع EPQ با توجه به سطح خاص آن ها در صنایع سبد سازی، تجهیزات آشپزخانه و صنایع غذایی

مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد این جنس از مفتول ها در تولید انواع توری حصاری، مرغی، پرسی، سیم خاردار، پانل، مش، الکترود، صنعت ساختمان آرماتوربندی، قالب بندی، بسته بندی، صنعت کشاورزی سیم کشی باغهای انگور، بسته بندی عدل پنبه، ساخت قفس پرندگان، ساخت اقلام و وسایل تزئینی خانگی مشاهده می شود.

 

معرفی مرجع برای استعلام قیمت سیم مفتول

هرگونه افزایش قیمت سیم مفتول تاثیر مستقیمی بر قیمت انواع سیم دارد. ازطرفی با توجه به اینکه سیم مفتولی مانند سایر محصولات عایق پلیمری دارد.

همچنین نوسانات قیمت مواد اولیه پلیمری به ویژه پی وی سی، موجب تغییر در قیمت این محصول می شود. هرگونه تغییر درهزینه های تولید، هزینه انرژی مصرفی، هزینه حمل و نقل وغیره نیز در تعیین قیمت سیم مفتولی موثر می باشد.

یکی از شرکت های فعال و قابل اعتماد در زمینه فروش آهن آلات، شرکت معتبر آهن ملل می باشد. می توانید برای خرید یا استعلام قیمت با کارشناسان فروش این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

برچسب‌ها:

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: