شنبه 27 ژوئن 09 | 16:01

روحانیون اصلاح طلب بر قانونمداری تأکید کردند

آيت الله موسوي اردبيلي در ديدار اعضاي شوراي نگهبان گفت: بايد اعتراضات را از سطح خيابان‌ها به مجاري طبيعي آن بازگرداند و امنيت را در جامعه تأمين كرد. كسي كه بدون منطق صحبت كند مقبوليت نخواهد يافت.


حجت الاسلام صدوقی - آیت الله موسوی اردبیلی

حجت الاسلام صدوقی - آیت الله موسوی اردبیلی

آیت الله موسوی اردبیلی: اعتراض از سطح خیابان‌ باید به مجاری طبیعی بازگردانده شود

خبرگزاری فارس: آیت الله موسوی اردبیلی در دیدار اعضای شورای نگهبان گفت: باید اعتراضات را از سطح خیابان‌ها به مجاری طبیعی آن بازگرداند و امنیت را در جامعه تأمین كرد. كسی كه بدون منطق صحبت كند مقبولیت نخواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از دفتر آیت‌الله موسوی اردبیلی، در دیدار اعضای شورای نگهبان با آیت‌الله اردبیلی كه روز پنجشنبه چهارم تیر صورت گرفت حجت‌الاسلام والمسلمین كعبی و دكتر كدخدایی و مغیثه گزارشی از روند نظارت شورای نگهبان بر انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و همچنین بررسی اعتراضات برخی از كاندیداهای محترم ارائه دادند و خواهان رهنمودهای مرجعیت دینی شدند.
آیت‌الله موسوی اردبیلی ضمن اشاره به اینكه مسئولان محترم انتخابات در برابر مردم مسئول هستند گفت: اتفاقاتی كه در این انتخابات رخ داد متاسفانه موجب تضعیف نظام شد در حالیكه به راحتی امكان آن وجود داشت كه قضایا حل شده و در یك مسیر منطقی قرار گیرد.
موسوی اردبیلی اضافه كرد: باید اشكالاتی را كه معترضین به انتخابات وارد می‌كنند از آنها بشنوید و بخواهید كه آنها را كتبا و همراه با استدلال‌های منطقی ارائه دهند. باید اجازه دهید كه مردم حرف خود را بیان كنند. هر اشكالی كه وارد بود باید آن را قبول كرد و هر اشكالی كه وارد نبود باید پاسخ آن به نحو مستدل و منطقی بیان شود.
وی ضمن ابراز ناراحتی از خشونت‌های رخ داد افزود: پاسخ‌ها باید به گونه‌ای باشد كه مردم را قانع سازد نه اینكه بدون تفاهم و با قوه قهریه بخواهیم اعتراض را ساكت كنیم.
وی گفت: شورای نگهبان باید به نحوی جواب این اعتراضات را بدهد كه در معرض اتهام قرار نگیرد.
موسوی اردبیلی گفت: مطا‌لب خود را با مردم در میان بگذارید و اجازه دهید مردم در مورد آن قضاوت كنند. از معترضین بخواهید كه مطالب خود را مكتوب كنند و آن را با مردم در میان بگذارند و شما نیز پاسخ آنها را در برابر افكار عمومی بیان كنید. از اینكه مردم از این مطالب مطلع شوند نهراسید. چنانچه مطلب حقی گفته شد آن را بپذیرید و اگر مطلب باطلی عنوان شد پاسخ آن را به نحو منطقی بیان كنید.
آیت‌الله موسوی اردبیلی ضمن بیان این مطلب كه باید این اعتراضات را از سطح خیابان‌ها به مجاری طبیعی آن بازگرداند و امنیت را در جامعه تأمین كرد گفت: راه جلوگیری از كشانده شدن اعتراضات به خیابان‌ها این است كه مجرایی برای بیان اعتراضات معترضین قرار داده شود. باید اجازه داد كه مطالب از طریق صدا و سیما یا اجتماعات قانونی مطرح شود و پاسخ آنها نیز از طریق وسایل ارتباط جمعی به سمع و نظر مردم رسانده شود. مطمئن باشید كه كلام منطقی از جانب مردم مقبول واقع خواهد شد و كسی كه بدون منطق صحبت كند مقبولیت نخواهد یافت.

امام جمعه یزد: اغتشاشگران را شناسایی و تحویل دستگاه قضایی بدهید

امام جمعه یزد از نیروهای انتظامی و اطلاعاتی خواست؛ اغتشاشگران را شناسایی و پیدا كنند و تحویل دستگاه قضایی دهند و دستگاه قضایی نیز با جدی ترین شكل آنها را بسزای اعمال و رفتار خرابكارانه‌‌شان برساند.

حجت‌الاسلام محمدعلی صدوقی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: مردم و هواداران نیز هوشیار باشند و بدانند اگر اعتراضی نیز وجود دارد باید از طریق قانون و مجاری قانونی حل شود. زیرا قانون در كشور ما در همه امور فصل‌الخطاب است و همه ما باید با محبت و آرامش و یگانگی به آن عمل كنیم و آنچه اظهارنظر شد باید آن را پذیرا و گوش به فرمان ولایت‌فقیه باشیم.

صدوقی اظهار داشت: رقابت بین كاندیداهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واقع رقابتی بین جناح‌های سیاسی انقلاب اسلامی بود اما دشمنان تلاش كردند با شایعه پراكنی‌ها و دروغ‌ پردازی‌های خود این رقابت را بین هواداران جلوه دهند و آنها را به جان هم بیندازند.
وی با اشاره به اینكه دشمنان همواره برای ایران كارشكنی كرده و در صدد ایجاد ناامنی در كشور اسلامی ما هستند افزود: آنها گمان كرده‌اند انتخابات ایران نیز نظیر انتخابات كشورهای آنها انجام می‌‌شود زیرا در انتخابات آنها بسیار هزینه‌ها و باج‌ها داده می‌شود تا اتفاقاتی خاص رخ داده و افرادی خاص به صحنه بیایند اما باید بدانند كه در ایران این‌گونه نیست و مردم قبل از اینكه شخص خاصی مدنظر آنها باشد، انقلاب و ولایت‌فقیه مورد نظر آنهاست.

صدوقی عنوان كرد: اگر در انتخابات گذشته نظیر انتخابات 22 خرداد ماه 40 میلیون نفر پای صندوق‌های رای حاضر نشدند علت آن كمرنگ شدن اعتقادات مردم به نظام نبود بلكه عقاید و روش‌های مدیریت بین كاندیداهای مطرح شده تقریبا یكسان بوده است.

وی با تاكید بر اینكه در همه انتخابات‌های انجام شده در كشورمان رقابت بین اعتقاد به روش خدمت بوده است، افزود: در انتخابات شخص مورد نظر نیست بلكه نحوه خدمت‌رسانی به مردم مورد اهمیت است و در همه آرا مردم،‌ جمهوری اسلامی و ولایت‌فقیه بیش از همه چیز حائز اهمیت است.

خطیب جمعه یزد با بیان مصداقی در این خصوص عنوان كرد: در فوتبال هر تیمی طرفداران خاص خود را دارد و بازی‌های داخلی هر فرد و گروهی از تیم مورد نظر خود حمایت می‌كنند اما جایی كه پای تیم ملی و رقابت‌های بین‌المللی به میان بیاید، طرفداری از تیم‌های داخلی رنگ می‌بازد و همه یك‌صدا تیم ملی را حمایت می‌كنند.

وی تاكید كرد: رقابت میان كاندیداها نیز به همین شكل است و طرفداران آنها نیز از همین قانون تبعیت می‌كنند به نحوی كه هم‌اكنون كه پای دشمن در میان طرفداران باز شده است، آحاد مردم و كاندیداها در مقابل توطئه‌های دشمنان ایستادگی می‌كنند و هدف واحد خود را جمهوری اسلامی قرار می‌دهند.

صدوقی خاطرنشان كرد: دشمن بداند اگر اغتشاشی نیز در خیابان‌های تهران و سایر شهرستان‌ها رخ داد، هیچ فرد و گروهی از بروز آن ابراز رضایت ندارد زیرا به گفته رهبر معظم انقلاب این افراد اغتشاش‌گر از بدنه مردم نیستند و هیچ ارتباطی نیز با هیچ‌یك از نامزدهای انتخاباتی ندارند، بلكه این افراد منافقان و آشوبگرانی هستند كه از سوی دشمنان ایران اسلامی تحریك می‌شوند.

وی تصریح كرد: حساب این افراد از ملت قهرمان ایران كه پایبند به قانون اساسی و جمهوری اسلامی هستند، جداست.

صدوقی از نیروهای انتظامی و اطلاعاتی خواست؛ این افراد را شناسایی و پیدا كنند و تحویل دستگاه قضایی دهند و دستگاه قضایی نیز با جدی‌ترین وجه ممكن با این افراد برخورد كند و آنها را بسزای اعمال و رفتار خرابكارانه‌‌شان برساند.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد همچنین تاكید كرد: دشمنان اسلام و ایران و رسانه‌های بیگانه اجازه ندارند این‌گونه بی‌ادبانه در سیاست ایران دخالت كنند زیرا ملت ایران تابع فرمایشات رهبری است و نقایص و اشكالات را خود ایشان به مردم و نامزدها تذكر می‌دهند – همان‌گونه كه در نمازجمعه گذشته تذكر دادند – و نیازی به دخالت هیچ بیگانه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

وی همچنین در بخش دیگری از خطبه‌های نمازجمعه با تبریك به مناسبت حلول ماه رجب و تسلیت به مناسبت شهادت امام هادی‌(ع) به بیان مناقب و شخصیت مطهر این امام همام پرداخت.

صدوقی ماه رجب را ماه نزول همه خوبی‌ها و بركات دانست و به نمازگزاران توصیه كرد: از فضائل این ماه غافل نمانند.

وی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه هفتم تیر سال 61، یاد دو شهید استان یزد در این حادثه را نیز گرامی داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.