چهارشنبه 29 دسامبر 10 | 09:40

تظاهرات مردمی در سراسر جهان علیه صهیونیست‌ها

رژیم اشغالگر قدس در روزهای پایانی سال 2008 با حمله همه جانبه از زمین، دریا و آسمان به منطقه پرتراکم غزه، بیش از 1400 فلسطینی را به شهادت رساند. در این جنگ رژیم اشغالگر قدس از سلاح های نامتعارف از جمله بمب فسفر استفاده کرد و بعدها در سازمان ملل نیز متهم به استفاده از فلسطینان به عنوان سپر انسانی شد. این هجم عظیم از جنایت و وحشیگری اعتراضات بی‌نظیر مردم و آزادگان جهان را برانگیخت. همزمان با سالروز جنگ 22 روزه، نیز این اعتراضات ادامه یافت


تریبون مستضعفین– رژیم اشغالگر قدس در روزهای پایانی سال 2008 با حمله همه جانبه از زمین، دریا و آسمان به منطقه پرتراکم غزه، بیش از 1400 فلسطینی را به شهادت رساند. در این جنگ رژیم اشغالگر قدس از سلاح های نامتعارف از جمله بمب فسفر استفاده کرد و بعدها در سازمان ملل نیز متهم به استفاده از فلسطینان به عنوان سپر انسانی شد. این هجم عظیم از جنایت و وحشیگری اعتراضات بی‌نظیر مردم و آزادگان جهان را برانگیخت. همزمان با سالروز جنگ 22 روزه، نیز این اعتراضات ادامه یافت. به عنوان نمونه به برخی موارد اشاره می‌شود

غزه

همزمان با فرارسیدن دومین سالگرد حمله رژیم صهیونیستی به غزه، ساکنان این شهر در تظاهراتی بر تداوم مقاومت علیه این رژیم تاکید کردند.
در این تظاهرات که با حضور مردم و نیروهای وفادار به جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و جهاد اسلامی برگزار شد، پرچم اسرائیل به آتش کشیده و بر ادامه نبرد مسلحانه با رژیم صهیونیستی تاکید شد.

ترکیه
جمعي 500 نفره از اعضاي گروه موسوم به “اقدام به محكوميت اسرائيل بخاطر فلسطين ” به مناسبت سالروز حمله رژيم صهيونيستي به غزه در 27 دسامبر 2008 ابتدا در ميدان “تقسيم ” در استانبول گردآمده ضمن دادن شعارهايي عليه رژيم صهيونيستي بطرف منطقه “گالاتا سراي ” براه افتادند.
“كارلوس لاتوف ” كاريكاتوريست برزيلي نيز كه در اين تظاهرات شركت داشت، در سخنراني برزندگي مشقت بار، مظلومانه مردم فلسطين در سرزمين‌هايي كه از طرف صهيونيست‌ها اشغال شده، تاكيد كرد.
لاتوف سپس با اشاره به اينكه مردم تركيه به دو دليل حق دارند كه عليه رژيم صهيونيستي تظاهرات كنند، گفت: مردم تركيه نه فقط براي ابراز همدردي و همبستگي با مردم فلسطين بلكه بايد بخاطر 9 شهيدي كه در حادثه كشتي مرمره آبي داده، اسرائيل را محكوم و تحريم كند.

بلنت ييلديريم رئيس بنياد كمكهاي انساني اين كشور در استانبول در مراسم استقبال از كشتي مرمره آبي كه با حضور هزاران تن از مردم همزمان با سالگرد جنگ 22 روزه برگزار شد، طي سخناني تاكيد كرد كه حركت ضدصهيونيستي به نهضتي جهاني تبديل شده است.
بلنت ييلديريم در اين سخنان از شكل‌گيري كاروان امدادرسان جديدي به غزه با كشتي‌هاي جديد كه گروههايي از حداقل 100 كشور در آن حضور خواهند داشت خبر داد.
ييلديريم با اشاره به اينكه كار امدادرساني به مردم مظلوم غزه را از مسيرهاي زميني و دريايي همچنان ادامه خواهند داد گفت: حركت ما تا پايان يافتن محاصره غزه، كناره غرب رود اردن و پايان يافتن تمامي محاصره ها در هر گوشه دنيا همچنان ادامه خواهد داشت.
ييلديريم در بخشي از سخنراني‌اش خطاب به رهبران رژيم صهيونيستي گفت: اگر يكبار ديگر دست به سوي غزه ببريد ما هم دست به سوي شما خواهيم برد. اين حرف مرا به هر شكلي كه خواستيد مي‌توانيد معنا كنيد. مي‌گويند كه آماده حمله دوباره به غزه هستند. اما آنها (صهيونيستها) بايد بدانند كه بعد از اين حمله آنها به غزه، به كناره رود اردن و مسجد الاقصي حمله به استانبول، به لندن، به پاريس، به تهران، به رياض و به مصر تلقي خواهد شد.
وي سپس با تاكيد بر اينكه در شرايط كنوني حركت ضد صهيونيستي تبديل به نهضتي جهاني شده است گفت: ما از همين جا اعلام مي‌كنيم كه اين حركت ما تنها در حدود مديترانه نيست. ما براي كمك‌رساني به تمامي مظلومان در هر نقطه دنيا به راه افتاده‌ايم.

فرانسه

حدود 200 فعال حقوق بشر فرانسوی عصر دیروز با تجمع در میدان تروکادروی پاریس به مناسبت دومین سالگرد حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه، اعلام کردند برای شکست محاصره غزه یک کاروان کمک های بشردوستانه جدید عازم این منطقه می کنند.
تجمع کنندگان با شعارهایی نظیر فراموشتان نمی کنیم و همه ما فلسطینی هستیم با مردم فلسطین اعلام همبستگی کردند.
تظاهرکنندگان همچنین با محکوم کردن محاکمه نشدن عاملان جنایت حمله به کاروان آزادی و محاصره نوار غزه، به یاد شهدای فلسطینی 1400 شمع روشن کردند.
حامیان حقوق بشر فرانسوی از گرداوری کمک های مردمی برای روانه کردن کاروان جدید فرانسوی برای شکستن محاصره غزه نیز خبر دادند.

کانادا

در کانادا مردم در مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در شهر تورنتو تجمع کرده و با سردادن شعارهای ضد جنگ دومین سالگرد حمله نظامیان اشغالگر قدس به نوار غزه را محکوم کردند.

انگلیس
همزمان با دومين سالروز حمله رژيم صهيونيستي به نوار غزه مردم انگليس كه در ميان آن روسا و نمايندگان سازمان‌هاي همبستگي، اتحاديه‌هاي كارگري و احزاب سياسي نيز ديده مي‌شدند، در تظاهراتي گسترده در مقابل سفارت رژيم صهيونيستي در لندن با در دست داشتن پرچم‌هاي فلسطين جنايت‌هاي اين رژيم را محكوم كردند.
اين تظاهرات توسط تعدادي از سازمان‌ها و احزاب از جمله “طرح همبستگي با ملت فلسطين “، مركز بازگشت فلسطينيان، حزب سبز و سازمان يهودي عدالت براي فلسطينيان و بسياري از سازمان‌ها، اتحاديه‌ها و سنديكاها سازماندهي شده بود.
ساره كولبورن ” يكي از مسئولان طرح همبستگي با ملت فلسطين در اين باره گفت: اين تظاهرات پيام آشكاري به اسرائيل است مبني بر اينكه وحشي‌گري رژيم اشغالگر در حمله به غزه و عمليات موسوم به “سرب گداخته ” فراموش نشده و هرگز فراموش نخواهد شد.
وي خواستار مجازات اسرائيل بدليل ارتكاب جنايت‌هاي جنگي شد و تاكيد كرد كه نبايد اجازه داد عدم مجازات اسرائيل باعث تشويق اسرائيل به ارتكاب جنايت بيشتر شود.
مسئله‌اي كه توجه مخاطبان را جلب مي‌كند سكوت مطبوعات انگليس در قبال برگزاري چنين اعتراض گسترده‌اي در مقابل سفارت رژيم صهيونيستي در لندن است.
به عقيده كارشناسان سكوت مطبوعات و رسانه‌هاي انگليس در قبال تظاهرات مردم اين كشور در دومين سالروز جنگ غزه با توجه به سلطه “روبرت مردوخ ” سرمايه‌دار يهودي‌الاصل آمريكايي-استراليايي و سهامدار اصلي شركت “نيوزكورپوريشن ” در رسانه‌هاي انگليس چندان نيز جاي تعجب ندارد.
مردوخ پيشتر مالكيت روزنامه “تايمز ” لندن و “سان ” را به دست آورده است و هم اكنون قصد دارد با پرداخت 12ميليارد دلار به طور كامل سيطره بر تلويزيون اسكاي انگليس را بدست آورد.

همچنین در ادامه اعتراضات صدها نفر از مردم انگلیس هم در تظاهراتی شبانه در مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در لندن تجمع کردند. تظاهرکنندگان انگلیسی که در میان آنها گروه های صلح و فعالان حقوق بشر فلسطینی هم شرکت داشتند، خواستار پایان دادن به محاصره نوار غزه شدند.

ایتالیا

صدها تن از شهروندان ایتالیایی به منظور بزرگداشت یاد و خاطره دومین سالگرد حمله رژیم صهیونیستی به باریکه غزه، راهپیمایی باشکوهی را برگزار کردند.
“تشکل فلسطینی ایتالیا” و تعدادی دیگر از موسسات حامی مساله فلسطین خواستار برگزاری “راهپیمایی شمع بدست ها” در خیابان های رم پایتخت ایتالیا شده بودند که خانواده ها و جوانان ایتالیایی علی رغم سرمای شدید و به منظور گرامیداشت یاد و خاطره جنگ غزه و محاصره رقت بار نزدیک به 5 ساله در باریکه غزه به خیابان ها آمدند.
شرکت کنندگان در این راهپیمایی با در دست داشتن پلاکاردهایی تجاوز سال 2008 رژیم صهیونیستی علیه باریکه غزه و تهدیدات مقامات صهیونیستی مبنی بر تکرار جنایت جنگ غزه را محکوم کردند.
تظاهرکنندگان ایتالیایی که به نشانه ابراز همبستگی با ملت فلسطین در این راهپیمایی حضنور یافته بودند از دولت ایتالیا اعلام خواستند که در کنار ملت فلسطین که سال هاست بدون هیچ گناهی مجازات می شود، بایستد.
در پایان این راهپیمایی، صدها تن از تظاهرکنندگان حامی مساله فلسطین به منظور اعلام حمایت از قربانیان جنگ غزه تجمع اعتراض آمیزی را برگزار کرده و برای تداوم حمایت از شهروندان محاصره شده فلسطینی در باریکه غزه تجدید بیعت کردند.

آمریکا

تظاهرکنندگان طرفدار مردم فلسطين از جمله کارلا کوريو يکي از اعضاي گروه هشياري خاورميانه، در سالگرد جنگ غزه به تظاهرات پرداختند. اين معترضان با حضور در خيابان‌هاي سياتل و واشنگتن مخالفت خود را با کمک مالي امريکا به رژيم اسرائيل نشان دادند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.