پنج‌شنبه 30 دسامبر 10 | 08:00

«کالبد شکافی فرهنگی فتنه ۸۸»

«کالبد شکافی فرهنگی فتنه ۸۸» کتابی از سید محمد مهدی میرباقری رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم است که به صورت به وسیله موسسه کتاب فردای قم در سال ۱۳۸۹ راهی بازار نشر شده است.


تریبون مستضعفین – «کالبد شکافی فرهنگی فتنه ۸۸» کتابی از سید محمد مهدی میرباقری رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم است که به صورت به وسیله موسسه کتاب فردای قم در سال ۱۳۸۹ راهی بازار نشر شده است.

این کتاب که حاصل سه سخنرانی و دو مصاحبه از ایشان قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری است. بر محوریت شناخت سه جریان سکولار، مدرنیته اسلامی و تمدن اسلامی در کشور دور می زند و نویسنده اظهار می دارد دو جریان اول با دو نیت متفاوت نسخه های سکولار از جنس غربی شدن یا نهایتا در مورد دوم با نسخه توسعه غربی با انگیزه های معنوی از جنس ژاپن اسلامی ارائه می دهد. صف بندی در انتخابات دهم حول این دو نگاه کلان بود و حتی اگر مناظره ها هم به آن صورت برگزار نمی شدند جریان سکولار بازهم در مقابل انقلاب صف بندی می کرد.

وی با کل دانستن تمدن فرب مدعی است جناح سکولار و تمدن اسلامی این نگاه عمیق را دارند اما جریان مدرنیته اسلامی فاقد این نگاه است. رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم با محور قرار دادن سخنرانی رهبری در نمکازجمعه پس از انتخابات و اعلام نزدیکی ایشان به نماینده تفکر تمدن اسلامی نسبت به نماینده تفکر مدرنیته اسلامی به نقد دیدگاه های دیگر حاضر در انتخابات نظیر فدرالیسم اقتصادی پرداخته که در نهایت نسخه های غربی برای توسعه ایران ارائه می دهد و ادبیات آنان را فاقد پشتوانه فرهنگی جدی می داند و طرح انقلاب اقتصادی بدون توجه به زمینه های فرهنگی آن را نشانه ضعف این تئوری می داند.

نگارنده با اذعان به عدم داشتن طرح از جانب احمدی نژاد برای تحقق تمدن اسلامی نگاه آرمانی او و طرح گفتمان و ایستادگی ها در سیاست خارجی و پیروزی های جبهه حق در لبنان و سایر نقاط جهان را در نسبت با 16 سال پیش از آن یکی از نشانه های این برتری و نمایندگی می داند و با استشهاد به پیام امام در نیمه شعبان سال 68 و پیام بازسازی به آرمان های عالی تر نظام از رشد و توسعه اقتاصدی داخلی اشاره می کند و بر ضرورت سیطره ولایت الهی بر همه سپهرهای زندگی تاکید می کند.
تقسیم بندی سه گانه جریان های فعال کشور که شاه بیت کل کتاب است، با حلقه برنامه غرب برای تربیت و ترویج اسلام میانه رو در مقابل اسلام ناب و اهداف عالی ذکر شده تشکیل تمدن اسلامی تکمیل می شود .

وی انتخابات دوره نهم را نیز نه بر بستر تعاریف چپ که بر بستر درخواست نان بر محور عبودیت بازتعریف میک ند که نشان گر آن آرمان های متعالی است و بازگشت مردم از نمایندگان با شعارهای مشابه در آن انتخابات را شاخص جدی برا ی ان می داند.

هم چنین با طرح اضلاخ سه گانه ی امپراطوری سیاسی و اتقاصدی و فرهنگی جهان و استعمار پیچیده نرم افزاری و تحقیر ملت و استحاله فرهنگی را جزو برنامه های کلان نظام سلطه دانسته و در مقابل طرح امام را مبتنی بر ایجاد دولت اسلامی، بیداری در دنیای اسلام و ایجاد خیزش معنوی در جهان و تمهید ظهور حضرت ولی عصر دانسته و بازتعریف ادبیات مبارزه مبارزین داخل و جهانی و ایجاد موج بیدرای معنوی جهانی را گام های اساسی امام در این مسیر می داند.

این کتاب که قبل از این در دفتر فرهنگستان علوم اسلامی قم به صورت تکثیر داخلی و با نام تحلیل فتنه منتشر شده بود را علاوه بر فروشگاه نشر معارف واقع در تهران چهار راه کالج(تقاطع حافظ و انقلاب) می توان از کتاب فردا به شماره تماس 02517838470 و 02517792024 یا فروشگاه اینترنتی BOOKROOM.IR تهیه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.