دوشنبه 03 ژانویه 11 | 10:02

جان می فروشیم، چند می خرید؟

عراقی ها به واسطه اشتباه سربازان امریکایی کشته می شوند و به انها خون بهایی هم پرداخت نمی شود اما همزمان پنتاگون با دولت عراق بر سر پرداخت غرامت به سربازان امریکایی حاضر در جنگ نخست خلیج فارس به توافق می رسد. بر اساس این قرداد به دلیل وحشی گری های صدام حسین در جریان این جنگ ، دولت امروز عراق به صداها سرباز امریکایی اسیب دیده در آن دوران 400 میلیون دلار پرداخت می کند


سال 2007 میلادی بود که شهروندی از اهالی بغداد عراق از ارتش آمریکا درخواست غرامت کرد. در برگه درخواستی که وی ارائه داده شرح ماجرا اینگونه توضیح داده شده بود : صبح یک روز فوریه بود که پسرم با تاکسی خود از منزل بیرون رفت. وی در مسیر بازگشت به خانه مسافری را سوار می کند. در همین زمان یک تانک متعلق به سربازان امریکایی که کمی آن طرف تر مستقر شده بود به تاکسی پسرم مشکوک می شود و آن را هدف قرار می دهد. بدن پسرم را در حالی که کاملا سوخته بود در داخل خودرو پیدا کردند.
این شهروند عراقی از ایالات متحده درخواست ده هزار دلار به عنوان غرامت و 5 هزار دلار برای تاکسی از دست رفته و 5 هزار دلار هم به عنوان دیه فرزندش کرد.

این مورد تنها یک مورد از هزاران پرونده درخواست غرامتی است که توسط عراقی ها از سال 2003 میلادی تا کنون پر شده است.مهر رد یا همان عدم پذیرش بر بسیاری از این پرونده ها خورده است . اما مردی که داستانش را در بالا گفتیم جز خوشبخت ترین ها بود چرا که ایالات متحده کلا به وی 2800 دلار غرامت داد . بسیاری از مقام های نظامی اعتقاد دارند که این رقم در حقیقت خون بهای مناسبی برای جان یک انسان نیست. البته امریکایی ها این رقم را عنوان جالبی بخشیده اند و ادعا می کنند که این پول برای بیان همدردی به خانواده قربانی داده می شود و بهای خون او نیست . خانواده قربانی هم باید این پول را نشانه ای دال بر ناتوانی قانون در مهار این قبیل اشتباهات نظامی بدانند. در دنیای مبارزه با شبه نظامی گری که افکار و روح ادمیان هدف قرار می گیرد ارتش امریکا باید بابت به اشتباه هدف قرار دادن شهروندان غیرنظامی غرامت بیشتری را پرداخت کند . اکنون ارتش آمریکا و در رده بالاتر پنتاگون در برابر یک پرسش اساسی قرار گرفته است: جان یک شهروند عراقی یا افغان چقدر ارزش دارد؟

شاید برخی اختصاص رقمی خاص به ازای هر قربانی در عراق یا افغانستان را اشتباهی محض بدانند. اما در بسیاری از موارد غیرنظامی هم این مساله باب است . بسیاری از کارشناسان مسائل اقتصادی برای تعیین رقم برای جان آدم ها از ابزار متفاوت استفاده می کنند . برخی میزان درآمد هر فرد را معیاری برای تعیین بهای جان او می دادند . به عنوان مثال رقم هفت میلیون دلار تقریبا بهای جان هر فرد یا غرامت گرفتن جان یک انسان از سوی بسیاری از نهادهای بین المللی اعلام شده است. با این همه در امریکا این رقم بسیار کمتر محاسبه می شود . زمانی که سربازی از ایالات متحده جان خود را از دست می دهد عموما مبلغ 500 هزار دلار به عنوان خون بهای وی پرداخت می شود .

اما اگر یک عراقی یا افغان جان خود را به دلیل اشتباه امریکایی ها از دست دهد، مبلغ 2500هزار دلار به وی پرداخت خواهد شد. بر اساس قوانین بین المللی کشتن شهروندان غیرنظامی جنایت جنگی محسوب نمی شود چرا که حمله کننده در حقیقت عمدا و آگاهانه آنها را هدف قرار نمی دهد. بنابراین از مدت ها پیش تا کنون همواره خانواده قربانیان جنگی هیچ غرامت یا خون بهایی از کسی دریافت نکرده اند . اخیرا ارتش ایالات متحده عزم خود را جزم می کند تا حدالامکان از تلفات شهروندی پرهیز کند. در زمان جورج بوش به نظامیان در افغانستان و عراق دستور داده شده بود که در حملات غیرهدفمند خود و زمانی که نسبت به منطقه ای شهری مشکوک هستند باید برای پاکسازی از ابزارالات جنگی استفاده کنند که کمتر از سی کشته بر جای بگذارد . در صورتی که بیم افزایش تلفات در حین عملیات و عبور از رقم سی می رود ، باید از شخص وزیر دفاع وقت یا رئیس جمهور بوش اجازه گرفته می شد.

با این همه این رقم سی هم در حال حاضر دردسر افرین شده است . ده سال از جنگ افغانستان می گذرد و هفت سال از حمله ایالات متحده به عراق. نتیجه این نبردها نشان داده است که در حال حاضر تنها راه برای موفقیت در هر دو این کشورها ، نفوذ پیدا کردن بر قلب و روح شهروندان غیرنظامی و وادار کردن آنها به کمک به نظامیان است .
در افغانستان ارتش اولویت خود را مبارزه با افزایش تلفات غیرنظامیان قرار داده است. این مساله استراتژی بلند مدت ارتش را هم شامل شده است . نتیجه تمام تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که در افغانستان بالا رفتن حجم تلفات غیرنظامیان ارتباط مستقیم با افزایش عملیات های انتحاری و خرابکارانه دارد .
عراقی ها به واسطه اشتباه سربازان امریکایی کشته می شوند و به انها خون بهایی هم پرداخت نمی شود اما همزمان پنتاگون با دولت عراق بر سر پرداخت غرامت به سربازان امریکایی حاضر در جنگ نخست خلیج فارس به توافق می رسد. بر اساس این قرداد به دلیل وحشی گری های صدام حسین در جریان این جنگ ، دولت امروز عراق به صداها سرباز امریکایی اسیب دیده در آن دوران 400 میلیون دلار پرداخت می کند .
زمانی که از پدر راننده تاکسی که داستانش را ابتدا بحث گفتم می پرسم چرا اینچنین غرامتی را درخواست می کند ؟ می گوید : پسر من برای هیچ و پوچ جان خود را از دست داد . او می توانست در این شرایط عصای دست من باشد.
سوال ما از ارتش امریکا این است که اگر جان امثال این عراقی اهمیتی ندارد، پس این تعداد سرباز امریکایی در عراق چه می کنند؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.