چهارشنبه 05 ژانویه 11 | 18:36

افشای نامه محرمانه علاوی به تهران و پاسخ قاطع ایران

برخی منابع عراقی نامه‌ای را فاش کردند که «ایاد علاوی» نخست وزیر اسبق عراق و رئیس کنونی فهرست العراقیه، اوایل ماه اکتبر گذشته برای تهران ارسال کرده بود.


برخی منابع عراقی نامه‌ای را فاش کردند که «ایاد علاوی» نخست وزیر اسبق عراق و رئیس کنونی فهرست العراقیه، اوایل ماه اکتبر گذشته برای تهران ارسال کرده بود.

برخی منابع نزدیک به فهرست العراقیه که از عملکرد علاوی بشدت خشمگین هستند، با انتقاد شدید از وی و نامه او، اعلام کردند که علاوی در این نامه با ارائه پیشنهادهایی به ایران خواستار حمایت تهران از او برای تصاحب منصب نخست وزیری شده بود.

به گزارش پایگاه خبری نهرین‌نت، این نامه را طرف سومی که سوری بوده در اوایل ماه اکتبر گذشته به ایران منتقل کرده که علاوی در آن به ایران پیشنهاد کرده است که در مقابل تعهد وی به خارج کردن گروهک منافقین از خاک عراق، ایران از رسیدن وی به نخست وزیری حمایت کند.

این منابع به نهرین‌نت اعلام کردند: نامه علاوی به ایرانی‌ها به دست یک سوری منتقل شد و وی متعهد شد که اعضای گروهک مجاهدین خلق ایران را به محض رسیدن به نخست‌وزیری و تشکیل دولت، از عراق خارج کند و علاوه بر این برای توسعه مناسبات دوگانه و هماهنگی میان دو طرف درباره رخدادهای مشترک، کمیته‌هایی مشترک تشکیل بدهد.

طبق اعلام این منابع، «پاسخ ایران به علاوی خیلی غافلگیرکننده بود زیرا ایرانی‌ها از طریق‌ همان واسطه به علاوی پاسخ دادند که منصب نخست‌وزیری عراق از امور داخلی عراق است و به خود عراقی‌ها مربوط است و ایران به همه گروه‌های سیاسی عراقی در این خصوص احترام می‌گذارد در حالی که خروج این گروهک از عراق، خواست مشترک ایران و عراق است».

پایگاه خبری نهرین‌نت با اعلام غافلگیری اعضای فهرست العراقیه از این خبر، تصریح کرد که علاوه بر این، رافع العیساوی معاون اسبق نخست وزیری عراق نیز چندی پیش به ایران چنین پیشنهادی را داده و اعلام کرده بود که فهرست العراقیه آماده است تا متحد نخست ایران در عراق باشد [!] و وی متعهد شده بود که العراقیه و اعضای آن دوستان و متحدان ایران در عراق باشند.

این منابع به نهرین‌نت اعلام کردند: افشای این اخبار و پیشنهادهای علاوی و العیساوی به ایرانی‌ها برای دخالت در امور داخلی عراق که ایران آن را قاطعانه رد کرده است، برای منصب‌هایی مانند نخست‌وزیری بسیار خطرناک‌ بوده است و سبب غافلگیری و شوکه شدن آن‌ها شده است.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.