شنبه 08 ژانویه 11 | 11:59

‌ها آرتص: دانشمندان هسته‌ای ایران را موساد ترور کرد

روزنامه هاآرتص و سایت وزارت خارجه اسراییل هر دو ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را جزو موفقیت‌های مئیر داگان رئیس پیشین موساد قرار داده و به این ترتیب به صراحت اعتراف کردند که موساد در این ترور‌ها نقش داشته است.


روزنامه هاآرتص و سایت وزارت خارجه اسراییل هر دو ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را جزو موفقیت‌های مئیر داگان رئیس پیشین موساد قرار داده و به این ترتیب به صراحت اعتراف کردند که موساد در این ترور‌ها نقش داشته است.

هاآرتص در مقاله‌ای به قلم یوسی ملمان نوشت که داگان موفق شده از طریق ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به برنامه ایران ضربه بزند. سایت فارسی وزارت خارجه اسرائیل هم در یادداشتی که به تجلیل از داگان به عنوان سردسته توریست‌های کودک کش اسراییل اختصاصا داشت تاکید کرد: «کشته شدن اسرار آمیز شماری از دانشمندان اتمی ایران نیز به عنوان عامل دیگری در راه تعویق برنامه‌های اتمی ایران معرفی شده است. برخی منابع می‌گویند که سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده، بریتانیا و اسرائیل در این زمینه همکاری تنگاتنگی داشته و دارند».

دکتر مجید شهریاری دانشمند هسته‌ای کشورمان چندی پیش توسط تروریست‌های وابسته به دشمنان خارجی هدف سوء قصد قرار گرفت و به شهادت رسید. اعتراف‌های صریح منابع اسراییلی به مشارکت در این اقدام اکنون کاملا روشن کرده است که کدام کانون هدف عملیات تلافی جویانه ایران خواهد بود.

تغییر برآورد اطلاعاتی اسراییل برای چندمین بار
همچنین، در ادامه سریال اعلام برآوردهای اطلاعاتی اسرائیل متناقض از جانب صهیونیست‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران، مئیر داگان رییس پیشین موساد روز پنج شنبه یک تاریخ جدید در این باره اعلام کرد و گفت که عقیده دارد ایران تا پایان سال ۲۰۱۵ قادر به ساخت سلاح هسته‌ای نخواهد بود.
یوسی ملمان در مقاله‌ای برای هاآرتص که روز جمعه ۱۷ دی (۷ ژانویه) منتشر شده، نوشت: «رئیس سابق سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی موساد تصریح کرد ایران تا سال ۲۰۱۵ نمی‌تواند به توانمندی‌های هسته‌ای دست پیدا کند. مئیر داگان که روز پنج شنبه بعد از ۸ سال خدمت به عنوان رئیس موساد از این سمت کنار رفت معتقد است ایران تا ۴ سال اینده نمی‌تواند قابلیت هسته‌ای پیدا کند».

به نوشته هاآرتص، داگان که در کمیته روابط خارجی و دفاعی کنیست (پارلمان اسراییل) سخن می‌گفت، ادامه داد: «به دلیل یک سری مشکلات پیش آمده که برنامه ایران را چند سال عقب انداخته است هنوز مدت زیادی باقی مانده تا این کشور بتواند تسلیحات هسته‌ای تولید کند». هاآرتص ادامه داد: «داگان گفت که ایران حدودا تا سال ۲۰۱۵ نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد».

این نخستین بار نیست که رئیس موساد برآوردهای قبلی سازمان خود را پس از گذشت زمانی کوتاه بی‌اعتبار اعلام می‌کند. این ارزیابی‌ها به دلیل ناتوانی موساد از به دست آوردن اطلاعات دقیق درباره آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای ایران، در سال‌های گذشته مکررا تغییر کرده است. در سال ۲۰۰۳ مقامات اطلاعاتی اسرائیل فکر می‌کردند ایران در سال ۲۰۰۷ به اولین بمب هسته‌ای خود دست خواهد یافت. در سال ۲۰۰۷ تصور می‌کردند در سال ۲۰۰۹ چنین اتفاقی خواهد افتاد. آن‌ها یک سال بعد تاریخ دستیابی ایران به بمب هسته‌ای را سال ۲۰۱۱ ذکر کردند و اکنون این تاریخ هم به ۲۰۱۵ تغییر یافته است. به عقیده کار‌شناسان اطلاعاتی این وضعیت نشان دهنده اوج به هم ریختگی در ارزیابی‌های موساد در باره ایران است.

حمله آخرین گزینه است
داگان در ادامه سخنانش در کنیست، درباره گزینه حمله به ایران گفت: «اقدام نظامی اسرائیل بر ضد ایران باید اخرین گزینه باشد». داگان خاطر نشان کرد:» چنین حملاتی ممکن است ایران را به خروج از پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و ادامه برنامه خود بدون بازرسی‌های سازمان ملل وادارد». داگان تصریح کرد اسرائیل نباید برای حمله به ایران شتاب کند و تنها زمانی متوسل به این اقدام خواهد شد که شمشیر بر گردنش قرار گیرد». ایهود باراک وزیر جنگ اسرائیل هم روز سه شنبه با اشاره به اینکه هیچ گزینه‌ای نباید از روی میز برداشته شود گفته بود: «هنوز زمان دیپلماسی برای حل و فصل مناقشه با ایران وجود دارد «. وی اضافه کرده بود: «آنچه هم اکنون مورد نیاز است اعمال تحریم‌های شدید‌تر نسبت به حال حاضر است و تنها چنین تحریم‌های فلج کننده‌ای امکان به آزمایش گذاشتن نیت ایرانی‌ها را فراهم خواهد کرد».

کار‌شناسان عقیده دارند به دلیل ناتوانی شناخته شده اسرائیل در رویارویی نظامی با دشمنانش که از جمله در جنگ‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ ثابت شده، این ادعا بلوف‌هایی بیش نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.