یکشنبه 09 ژانویه 11 | 11:07

جنگ بر سر قدرت نمادین؛ فرصت را دریابیم

خود انرژی هسته ای برای ما موضوعیتی ندارد. نه این که مهم نیست، ما باید به آن دست پیدا کنیم و خواهیم کرد. مهم تربیت انسان هایی است که با تمام توان در این حوزه ها وارد شوند و با روحیه جهادی کارامدی جمهوری اسلامی را در میان این همه فشار و ظلم و تهدید و….اثبات کنند .


تریبون مستضعفین- محمد صادق شهبازی- قدرت انقلاب اسلامی و آمریکا هر دو قدرت نمادین است . آمریکا بیش از آن که ثمره ی پیشرفت تکنولوژیک را بخورد یک قدرت نمادین درست کرده که این جا LAND OF OPPORTUNITIES است (کتاب آمریکای ژان بودریار، این را خوب نشان داده) آمریکا غیر از یازده سپتامبر به دلیل منطقه ی جغرافیایی هیچج گاه درگیر جنگ نبوده، در دنیا هم هرجا که پیروزی قطعی بوده وارد شده مثلا جنگ جهانی دوم که پایان یافت و آلمان و انگلیس و فرانسه هزینه دادند و ژاپن اعلام شسکت کرد وارد شد بمب اتمی زد. یعنی یک قدرت نمادین نه لزوما واقعی. در حوزه علمی هم با کشاندن دانشمندان و ایجاد فرصت های مختلف رشد علمی قارچی درست کرده است. هالیوود هم وظیفه ی بازتولید سیادت آمریکا را در قالب بازتولید قدرت نمادین و طرح آمریکا به عنوان قطب شکست ناپذیر دارد، علوم انسانی هم چنین! حتی نظریات چپی مثل وابستگی و نظام جهانی یا امثال نشریات پایان تاریخ فوکویاما و…. همه و همه در قالب بازتولید این قدرت نمادین است.
انقلاب اسلامی هم قدرت نمادین حاصل از قدرت معنوی خود را از نفی این ابرقدرتی کسب کرد. نه قدرت اقتصادی بودیم نه سیاسی نه نظامی نه هیچ چیز دیگر! مهم ترین قدرت ما در بعد مادی شکستن این قدرت نمادین بود. امام خمینی به تعبیر بعضی کارشناسان علوم اجتماعی غرب زمین بازی پذیرفته شده قطعی جهانی را به هم می زد. این که این قدر روی احمدی نژاد مانور می دهند سر همین زدن زیر میز است. دعوا سر تکنولوژی هسته ای نیست، دعوا سر شکستن این ابرقدرتی سر تحریم است. ما در عرصه ی سیاسی این کار را کرده ایم، حالا داریم در عرصه ی فرهنگی و علمی این کار را می کنیم. تلاش آن ها برای ایجاد قطب های دیگر با یک اسلام منهای استکبارستیزی یا حتی دارای استکبارستیزی صوری مثلا در مالزی و ترکیه برای همین شکستن این قدرت نمادین است.
در این میان هسته ای هم یک مسئله ی نمادین است . ما داریم در حوزه های دیگر مثلا نانوتکنولوژی، بایوتکنولوژی، سلول های بنیادی، صنایع نظامی و….. کارهای خیلی مهم تر و بیشتر بومی شده انجام می دهیم. هسته ای نمادین شده به عنوان دست یابی به تکنولوژی پیشرفته ضمن تحریم، تکنولوژی پیشرفته ای که ابزار اعمال قدرت نمادین خود غرب بوده در بعد اقتصادی و تولید انرژی و مصارف دارویی و کشاروزی و…. و از ان مهم تر در بعد نظامی! این که ترور از مسئولین می اید به دانشمندان هسته ای خیلی پیام دارد. دعوا سر شکستن قدرت نمادین است! این که در مذاکرات به ما می گفتند فقط ولو شده نمادین اعلام کنید کار متوقف است، یا جتی برای چند وقت محدود متوقف کنید، به همین جا برمی گردد.

****

یک حدیث در اصول کافی کتاب العقل هست : َ مَنْ لَمْ يَعْلَمْ لَمْ يَفْهَمْ وَ مَنْ لَمْ يَفْهَمْ لَمْ يَسْلَمْ وَ مَنْ لَمْ يَسْلَمْ لَمْ يُكْرَمْ وَ مَنْ لَمْ يُكْرَمْ يُهْضَمْ وَ مَنْ يُهْضَمْ كَانَ أَلْوَمَ وَ مَنْ كَانَ كَذَلِكَ كَانَ أَحْرَى أَنْ يَنْدَمَ (الكافي 1 26 كتاب العقل و الجهل ….. ص : 10) هرکس علم پیدا نکند قدرت فهم (درک و مفهوم سازی) نخواهد داشت و به تبع آن سلامت نخواهد بود و گرامی داشته نخواهد شد و هضم خواهد شد و مورد تحقیر و سرزنش قرار خواهد گرفت کسی که این گونه باشد به نقصان و خواهد رسید و پشیمان خواهد شد.

***

ما باید این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم . فرصتش را هم خود ان ها با این چند ترور برای ما فراهم کردند. گره زدن کار علمی به روحیه جهاد و شهادت و معنویت . یکی از معضلات ما به ویژه در بین بچه های مومن دانشگاه ها فقدان انگیزه به ویژه در حوزه های فنی و مهندسی است. بماند که ورود به این رشته ها در بسیاری موارد با استعدادشناسی و درک نیاز جامعه نیست، اما بسیاری از تغییر رشته ها و حوزه رفتن ها و…. از این ها بی مبنا تر است فقط به خاطر این که نمی توانند آرمان گرایی و کار انقلابی را در فضای حوزه ی تخصصی علمی خودشان تعیریف کنند. احساس بی معنایی و اتلاف عمر می کنند و می روند. حال که نیاز همین جا هم هست. اگر هم می مانند با انگیزه کار نمی شود. اگر روحیه جهادی گره می خورد ما خیلی جلو تر از اینی که هستیم در هسته ای حرکت می کردیم. کما این گه جاهایی مثل رویان خیلی جلوتریم. یکی از رفقا که یک دوره ای آن جا کار می کرد می گفت برای جواب دادن آزمایش کلی روزه و نماز و نذر و… می کردند، فول تایم و توان هم کار می شد، زمانی که آزمایش جواب می داد به سجده می افتادند. واقعا غیر از رویان و بخشی از صنایع دفاعی (که طبیعتا به خاطر فضای کاری این روحیه جهادی تزریق می شود) چه قدر جاهای دیگر این روحیه بود. این چیزی است که باید به سمتش رفت و البته مهم است که علم آن قدرت نمادین هم زمین نخورد، که کار به جای مانده ها در آن حوزه است.

***

خود انرژی هسته ای برای ما موضوعیتی ندارد. نه این که مهم نیست، ما باید به آن دست پیدا کنیم و خواهیم کرد. مهم تربیت انسان هایی است که با تمام توان در این حوزه ها وارد شوند و با روحیه جهادی کارامدی جمهوری اسلامی را در میان این همه فشار و ظلم و تهدید و….اثبات کنند . امام در پیام بسیج دانشجو طلبه می گفت: « شما در جنگ تحميلى نشان داديد كه با مديريت صحيح و خوب مى‏توان اسلام را فاتح جهان نمود. شما بايد بدانيد كه كارتان به پايان نرسيده است، انقلاب اسلامى در جهان نيازمند فداكاريهاى شماست و مسئولين تنها با پشتوانه شماست كه مى‏توانند به تمامى تشنگان حقيقت و صداقت اثبات كنند كه بدون امريكا و شوروى مى‏شود به زندگى‏مسالمت آميز توأم با صلح و آزادى رسيد .»(صحيفه امام ج‏21 صفحه 196)

  1. گ
    9 ژانویه 2011

    این عکس، عکس نویسنده است؟ اگر نه، چه ربطی داشت؟!!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.