سه‌شنبه 11 ژانویه 11 | 16:24

ماجرای دست مزد بازیگران هنوز ادامه دارد…

چند هفته ایست دستمزد عده ای از بازیگران نقل محافل خبری و سینمایی شده، و هر کدام از دست اند کاران از دیدگاه خویش به ان پرداخته اند، اما جالب ایجاست که این ماجرا بیشتر شبیه چانه زنی طرفین معامله به نظر می رسد تا ابراز اسرار مگوی سینما برای قضاوت افکار عمومی.


تریبون مستضعفین-چند هفته ایست دستمزد عده ای از بازیگران نقل محافل خبری و سینمایی شده، و هر کدام از دست اند کاران از دیدگاه خویش به ان پرداخته اند، اما جالب ایجاست که این ماجرا بیشتر شبیه چانه زنی طرفین معامله به نظر می رسد تا ابراز اسرار مگوی سینما برای قضاوت افکار عمومی. از ابتدای رسانه ای شدن این ماجرا بازیگران یکی پس از دیگری به صف موافقان پیوسته و از دستمزد های بالا دفاع کرده و خود را مستحق چنین دستمزدی دانسته اند برای مثال:

گلزار در دفاع از دستمزد 90 میلیونی خود گفت:ببینید چه قدر مطبوعات به این موضوع پرداخته اند که حتی گدای سر خیابان هم این موضوع را به من گفته است!

حمید گودرزی در مصاحبه با خبرگزاری سینمای ایران گفت: در همه جای دنیا بازیگری که قابلیت های بالایی دارد دستمزد بیشتری هم می گیرد و این حق یک بازیگر تواناست. وهمچنین پرداخت مبالغ بیش از حق بازیگران را شایعاتی مغرضانه خواند.

الهام حمیدی نیز دستمزد 90 میلیونی را برای یک سوپر استار نامتعارف ندانسته و افزود: دستمزد بازیگران سینمای ایران در مقایسه با هالیوود و بالیوود بسیار ناچیز و خنده دار است اما در ایران شرایط بازیگری سخت تر و آزاردهنده تر است. وی همچنین بازیگری را شغلی مقطعی با عمری نامشخص خواند که فاقد حمایت مالی و بیمه ایست!

در مقابل کسانی که بیش از همه در مزمت دستمزد های بالا صحبت کرده کارگردانان و تهیه کنندگان سینما هستند که ذکر نظرات آنان در این زمینه می تواند جالب باشد:

پوران درخشنده دراین باره با اشاره به عدم تناسب دستمزد بازیگران با درآمد سینمای ایران گفت: گاهی بازیگر حتی چند برابر کارگردان دستمزد می گیرد.

حبیب اسماعیلی، تهیه کننده سینما گفت: همه عوامل برای ساخت یک فیلم تلاش می کنند و بی انصافی است اگر عمده دستمزد به یک شخص خاص تعلق بگیرد و بقیه میان دیگر افراد تقسیم شود. وی به بحث عرضه و تقاضا نیز اشاره کرد و گفت: این تعامل در سینما هم وجود دارد و تا زمانی که تهیه کننده به دنبال بازیگران خاص می گردد، دستمزد بالا هم مختص افراد خاص می شود.

مظلومی،ازکارگردانان سیما و تلویزیون نیز عامل اصلی را عدم تسلط تهیه کننده برکار خویش دانسته و گفت: تهیه کننده در این شرایط، اولین چیزی که به ذهنش می رسد این است که از بازیگران چهره استفاده کند، چون تنها راه نجات فیلم را در همین می بیند و دیگر به تکنیک نمی اندیشد. به همین خاطر است که ستاره های سینما وقتی کلید نجات فیلم را در دستان خود می بینند و فکر می کنند تهیه کننده محتاج آنهاست تقاضای بالاترین دستمزد ها را دارند.

با توجه به موضع گیری های فوق که توجه ویژه ای به اصل موضوع داشت! گفت و شنود های فوق بیشتر شبیه  «چانه زنی» تهیه کنندگان و بازیگران بر سر قرداد است تا  سعی  در حل این معضل فرهنگی، با توجه به این امر احتمال رسانه ای شدن موضوع دستمزد ها از سوی یکی از این دو گروه جهت استفاده از فشار افکار عمومی بر طرف مقابل دور از ذهن به نظر نمی رسد.

به هر حال چرایی و چگونگی افشا اینگونه اخبار آنچنان مد نظر نیست بلکه برخورد و رسیدگی مناسب با این امر جنبه ایست که باید توسط مسئولان فرهنگی کشور مد نظر قرار گرفته و به دقت رسیدگی شود، جالب تر اینجاست که تا کنون هیچ موضع گیری قاطع و مشخصی که خبر از دغدغه رجال فرهنگی کشور داشته باشد منتشر نشده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.