سه‌شنبه 11 ژانویه 11 | 11:01

انقلاب حجاب در جمهوری آذربایجان

با وجود اعتراضات گسترده مردمی در ماه های اخیر، قانون منع رعایت حجاب اسلامی در جمهوری آذربایجان همچنان اجرا می‌شود.


قانون منع حجاب در جمهوری آذربایجان همچنان پابرجاست.

با گذشت یک ماه از تظاهرات گسترده مردم مسلمان آذربایجان در اعتراض به تصمیم دولت این کشور درباره ممنوعیت حجاب در مدارس، مقام های رسمی دولت باکو هنوز دختران مسلمان را از پوشیدن مقعنه در مدارس منع می کنند.

گفتنی است، در اعتراضات مردمی آذربایجان تعداد زیادی از دختران و زنان محجبه که اکثر آنها از شیعیان بودند، در نقاط مرکزی باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان تظاهرات گسترده ای برپا کردند و حتی بسیاری از آنها با حضور نیروهای امنیتی و پلیس مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

در این درگیری ها تعداد زیادی از زنان و دختران آذربایجانی آسیب دیده و یا زخمی شدند و عده دیگری هم توسط نیروهای دولتی بازداشت شدند.

این اولین باری نیست که دولت آذربایجان با حجاب مبارزه می کند و چنین قانونی البته در خفا علیه حجاب تصویب می کند، بلکه اکنون بیش از 10 سال است که استفاده از عکس های محجبه در گذرنامه، شناسنامه، گواهینامه و دیگر اسناد و مدارک شخصی افراد در جمهوری آذربایجان ممنوع است.

بهانه مسئولان و مقامات آذربایجانی برای منع استفاده از عکس های محجبه، لائیک و آزاد بودن کشور آذربایجان است.

البته شایان ذکر است در قانون اساسی آذربایجان، قانونی رسمی مبنی بر منع پوشیدن حجاب وجود ندارد و به همین دلیل گروه های اسلامی رشد سکولاریسم در این کشور را توطئه رژیم صهیونیستی می‌دانند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.