پنج‌شنبه 13 ژانویه 11 | 13:22

دولت لبنان از مذاکره تا سقوط

اعمال نفوذ دولت آمریکا و به تبع آن اصرار سعد حریری بر مواضع جانبدارانه و عدم تشکیل دولت لبنان با استعفای وزاری معترض به سقوط دولت این کشور منتهی شد.


روز گذشته با استعفای 11 وزیر دولت لبنان بر اساس قانون اساسی این کشور حکومت سعد حریری جوانترین نخست وزیر تاریخ لبنان سقوط کرد.

سقوط کابینه دولت لبنان که از 30 وزیر تشکیل شده است با استعفای 11 وزیر نصاب قانونی یک سوم به‌علاوه یک تحقق می‌یابد.

اما نکته قابل تتوجه اینجاست که مخالفان دولت لبنان مجموعا 10 وزیر در کابینه این کشور داشتند که با استعفای دسته جمعی خود نتوانستند نصاب لازم برای سقوط دولت را فراهم کنند.

اما زمانی که وزیر یازدهم “عدنان السید حسین” استعفای خود را به رئیس جمهور تسلیم می‌کند رسما دولت لبنان سقوط می‌کند.

او که در تقسیمات ابتدای تشکیل دولت سهم رئیس جمهور بوده است وبه‌عنوان وزیر “ملک” معروف شد در بیانیه خود عدم قدرت دولت فعلی را برای انجام وظایف قانونی علت استعفای خود معرفی کرد.

صبح امروز نیز “میشل سلیمان” رئیس جمهور لبنان رسما اعلام کرد که دولت فعلی لبنان سقوط کرده است و باید بار دیگر با مشورت نمایندگان مجلس فردی را برای تشکیل دولت لبنان معرفی کنند.

نخست وزیر ساقط شده لبنان که هم اکنون در آمریکا به‌سر می‌برد بلافاطله با رئیس جمهور آمریکا دیدار می‌کند و از کشورهایی همچون قطر و ترکیه می‌خواهد تا برای حل بحران سیاسی لبنان دخالت کنند.

از طرفی وزیر امور خارجه آمریکا “هیلاری کلینتون” پس از دیدار با امیر قطر حزب‌الله را مسئول بحران سیاسی لبنان معرفی کرد.

گروه 14 مارس هم با تجمع در منزل نخست وزیر سابق لبنان ” فؤاد سنیوره” با صدور بیانیه‌ای با پیچیده خواندن اوضاع لبنان اعلام می‌کنند که وضعیت لبنان را با بازگشت سعد حریری به لبنان بررسی خواهد کرد.

گروه‌های مختلف مخالف دولت لبنان نیز با صدور بیانه‌های جداگانه استعفای وزاری خود را به‌علت شکست‌ میانجی‌گری سوریه و عربستان سعودی دانسته‌اند که تحت فشار شیدی آمریکایی‌ها صورت پذیرفته است.

از جمله موارد قابل توجه در زمان استعفای دسته‌ جمعی وزرا ورود ناوهای جنگی رژیم صهیونیستی به آب‌های بین‌المللی در مرز لبنان و پرواز جنگنده‌های این رژیم برفراز تمامی مناطق لبنان می‌باشد که به شدت از سوی گروه‌های مختلف لبنانی محکوم شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.