شنبه 27 ژوئن 09 | 19:15

گردانندگان «VOA» چه كساني هستند؟

تلويزيون VOA نيز برنامه هاى خود را به 20زبان دنيا توليد مى كند كه شامل گزارش هاى خبرى، برنامه‌هاى تحليلى و برنامه هاى زنده تلفنى است. برنامه هاى تلويزيونى شامل برنامه هايى هستند كه يا براى اولين بار پخش مى شوند و يا از جايى تهيه شده‌اند. اين برنامه‌ها، زندگى مردم امريكا را همراه با گفت‌و‌گو درباره سياست‌‌هاى خارجى و داخلى امريكا منعكس مى سازد. سايت اينترنتى VOA نيز به طور دائم، آخرين اخبار و اطلاعات روز را همراه با عكس، صدا و تصوير ارائه مى كند.


صدای آمریکا

صدای آمریکا

شبكه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان بی‌تردید یكی از اصلی‌ترین آتش بیاران آشوب‌های چند روز اخیر تهران بوده‌اند كه «VOA» (رادیو تلویزیون دولتی صدای امریكا) از جمله این رسانه‌ها به حساب می‌آید.
شبكه تلویزیونی صدای امریكا را می‌توان یكی از مهمترین رسانه‌های معاند با انقلاب دانست كه با ادعای اطلاع‌رسانی لحظه به لحظه از انتخابات دهم ریاست جمهوری عملاً به پایگاه انتشار تحلیل‌های ساختگی در ایران تبدیل شده است.
صداى امریكا از طریق رادیو و تلویزیون به 44 زبان دنیا پخش مى شود و هر هفته در حدود 96میلیون نفر مخاطب دارد. به علاوه، كاربران كامپیوترى براى استفاده از اخبار و اطلاعات، به سایت اینترنتىVOA متصل مى شوند. رادیو VOAبیشتر بر روى كشورهایى كه فاقد رسانه هاى گروهى قوى و مستقل هستند، تمركز مى كند. طبق اساسنامهVOA (ماده 94تا 350قانون عمومى) این برنامه‌ها باید؛
1- صحیح، بى طرف و جامع باشند.
2- مظهر تمامى بخش هاى جامعه امریكا بوده و نظرى جامع و مبسوط درباره افكار و سازمان هاى مهم امریكا ارائه دهند.
3- سیاست هاى امریكا را به طور روشن منعكس نمایند.

تلویزیون VOA نیز برنامه هاى خود را به 20زبان دنیا تولید مى كند كه شامل گزارش هاى خبرى، برنامه‌هاى تحلیلى و برنامه هاى زنده تلفنى است. برنامه هاى تلویزیونى شامل برنامه هایى هستند كه یا براى اولین بار پخش مى شوند و یا از جایى تهیه شده‌اند. این برنامه‌ها، زندگى مردم امریكا را همراه با گفت‌و‌گو درباره سیاست‌‌هاى خارجى و داخلى امریكا منعكس مى سازد. سایت اینترنتى VOA نیز به طور دائم، آخرین اخبار و اطلاعات روز را همراه با عكس، صدا و تصویر ارائه مى كند.

● هدایت صدای امریكا توسط مافیای حاكم بر اپوزیسیون
پس از موج اول تغییرات مدیران كل و سردبیران تلویزیون فارسی صدای امریكا و بركنار شدن «كامبیز محمودی» اكنون بسیاری از همكاران این رسانه شرایط كار در صدای امریكا را مساعد نمی‌دانند. «شیلا گنجی» مدیر بخش فارسی صدای امریكا كه زیر نظر BBG فعالیت می‌كند، «امیر فخرآور» و «آوی داویدی» را به دلیل بی‌كفایتی از كار بركنار كرد و در نهایت پیگیری‌های سنای امریكا درخصوص تخلفات برخی مدیران میانی، مجریان و پرسنل بخش فارسی و رسوایی‌های به بار آمده منجر به بركناری شیلا گنجی و كامبیز محمودی از سمت‌هایشان شد.
در این میان امیرعباس فخرآور در وبلاگ شخصی‌اش نوشته است: «با خودم عهد كرده بودم كه تا پایان كار مدیریت بخش فارسی صدای امریكا به موضوع دیگری نپردازم. ولی این روزها كه مدیران بخش فارسی نفس‌های آخر را می‌كشند و از سوی دیگر این بحث اپوزیسیون هم به طریقی اسرار‌آمیز با مدیریت بخش فارسی ارتباط فامیلی! پیدا كرده تصمیم گرفتم سریال «ژوراسیك پارك» را در خصوص روابط مافیایی حاكم بر اپوزیسیون ورشكسته به رشته تحریر درآورم.»
اما بعد از ماجرای جنجالی و پر سر و صدای جدایی «لونا شاد» مجری برنامه تفریحی و سرگرم‌كننده «شباهنگ» در صدای امریكا به دلیل اختلاف نظر میان وی و «بهروز صور اسرافیل» در پاییز 1387، عمق اختلافات و مشكلات درونی این شبكه روشن شد و این موضوع به صورت جدی مطرح شد كه برخی دیگر از چهره‌های مطرح این تلویزیون نیز قصد جدایی از این مجموعه دارند.
از جمله می‌توان به احمد باطبی چهره جنجالی و از دوستان نزدیك سازمان مجاهدین خلق اشاره كرد. وی كه یكی از سازمان‌دهندگان برپایی كمپین‌های حمایت از اردوگاه اشرف منافقین در عراق و از مخالفان برچیده شدن این پایگاه در خاك عراق بود به دلیل مشاركت در برپایی یك راهپیمایی همزمان با سفر محمود احمدی‌نژاد به شهر نیویورك، از سوی پلیس ضدتروریستی این شهر بازداشت و كارت خبرنگاری صدای امریكا از وی ضبط گردید. این مسئله خشم بسیاری از چهره‌های مخالف سازمان مجاهدین خلق را در VOA نسبت به وی برانگیخت. یكی دیگر از مشكلات VOA، موضوع دستمز‌دها در صدای امریكاست به طوری كه احمد باطبی روایت جالبی از مشكلات مالی خود در وبلاگش می‌نویسد: «من فقط یك دست كت و شلواری را كه تو مصاحبه‌ها می‌بینید دارم. همه جا با همان می‌روم. فقط كراوات‌ها رو عوض می‌كنم…. وقتی به خانه می‌رسم پیراهنم را می‌شویم؛ در خانه لگن ندارم و برای همین تو كشوی پلاستیكی كمدی كه تو اتاق است آب می‌ریزم و مثل یك تشت ازش استفاده می‌كنم». تارنمای شخصی احمد باطبی (هشتم سپتامبر 2008) این مشكلات نیز موجبات جدایی تدریجی احمد باطبی را از VOA دامن زده است. از دیگر موارد اختلاف بروز كرده در صدای امریكا می‌توان به اختلاف میان «محسن سازگارا» كارشناس برنامه‌های صدای امریكا با «علیرضا نوری‌زاده» از روزنامه‌نگاران سلطنت‌طلب نزدیك به بهروز صور اسرافیل اشاره كرد. در همین حال، دیگر رسانه‌های اپوزیسیون نیز خبر از جدایی دیگر خبرنگاران VOA از این مجموعه می‌دهند. در این میان می‌توان به خبرنگارانی چون «وفا مستقیم»، «كوروش صحتی»، «نازی بیگلری» و «گیتی آرین» اشاره كرد.

اما این همه اتفاق، چرا به یكباره می‌افتد؟ ورود بهروز صور اسرافیل به بخش فارسی VOA كه با اظهار تعجب و تردید بسیاری همراه بود، نقش اصلی در این ماجرا دارد. بهروز صور اسرافیل كه از گردانندگان تلویزیون‌های «لس‌آنجلسی» بود در چند سال اخیر با مجموعه عملكردی كه در كارنامه‌اش ثبت كرد خود را مورد تمسخر بینندگان شبكه تلویزیونی‌اش قرار داد و به همین خاطر بود كه ورود و تصدی مسئولیت از سوی وی در VOA با اعتراض بسیاری از نیروهای دیگر این رسانه همراه بود.

● صوراسرافیل در شبكه تلویزیونی ماهواره‌ای خود
اینكه VOA چه روندی را طی كرده تا اینك به بهروز صور اسرافیل رسیده است خود موضوعی مستقل است كه در حوصله این نوشتار نمی‌گنجد اما ریزش نیروی شدید در VOA نشان از نگاه منفی است كه به وی در میان نیروهای اپوزیسیون وجود دارد. از طرفی عملكرد نامناسب وی به خصوص نوع برخوردهایی كه از وی نسبت به بانوان روایت شده و البته موجب تندتر شدن سیر جدایی نیروهای زن از این مجموعه نیز شده است، نشان می‌دهد VOA تا چه حد به افول نزدیك شده است. از طرفی دیگر سیر نفوذ رو به گسترش نوری‌زاده موجب خشم بسیاری از كاركنان این رسانه شده است؛ به طوری كه نحوه تهیه اخبار و بر انگیختن حساسیت برخی از نیروهای این رسانه در مورد برخی مفاهیم ملی مانند استفاده از واژه‌های مجعول «خلیج» برای «خلیج فارس» یا «شط العرب» به جای «اروندرود» را از اشتباهات فاحش نوری‌زاده می‌دانند. وی كه از سال‌های قبل با مطبوعات عربی همكاری داشته هیچ ابایی در به كار بردن چنین واژه‌هایی ندارد و همین موضوع درگیری دیگری را میان وی و بهروز صور اسرافیل فراهم كرده است. تلویزیون فارسی صدای ْامریكا كه با هزینه مستقیم دولت فدرال ایالات متحده و با پول مالیات دهندگان این كشور اداره می‌شود در حالی در سال میلادی گذشته 25 میلیون دلار هزینه كرده است كه عملاً با توجه به مشكلاتی كه پیش رو دارد تبدیل به محفلی برای حركات صوراسرافیل شده و با جدایی تعداد زیادی از نیروهای قدیمی، شبكه تلویزیونی صدای امریكا تا حد یك شبكه تلویزیونی «لس آنجلسی» تنزل رتبه یافته است.

● تاریخچه VOA با مدیریت احمدرضا بهارلو
در آپریل 1972 یعنی بلافاصله پس از وقوع انقلاب در ایران، بخش فارسی رادیو صدای امریكا با 30 دقیقه برنامه روزانه راه‌اندازی شد. از 22نوامبر 1979 احمدرضا بهارلو به عنوان رئیس بخش فارسی فعالیت خود را برای راه‌اندازی این رسانه به‌كار گرفت. مجریانی چون رامش راسخ، بهروز عباسی و اكبر ناظمی كه از قدیمی‌ترین پرسنل این رادیو بودند تا سالها در این رسانه فعالیت داشتند. 18 اكتبر 1976اولین برنامه تلویزیونی تاریخ VOA توسط پرسنل بخش فارسی و با اجرای احمدرضا بهارلو برای تمام دنیا پخش شد. آلن هایت در كتاب تاریخ VOA از این روز با افتخار یاد می‌كند. احمدرضا بهارلو در ادامه به‌عنوان رئیس بخش فارسی، پس از برنامه هفتگی میزگردی با شما، در 11 سپتامبر2002 برنامه (فصلی دیگر) و در 6 جولای 2003 برنامه روزانه خبرها و نظرها را راه‌اندازی كرد. حالا دیگر مسئولان VOA ادعا می‌كردند كه این شبكه با خانه‌های ایرانیان آشنا شده و نخستین انتخاب برای دریافت اخبار است.

● بخش فارسی VOA با مدیریت شیلا گنجی
آپریل 2004 در حالی كه بهارلو در مرخصی بود، برای بركناری‌اش از ریاست بخش فارسی برنامه‌ریزی می‌شود. شیلا گنجی هدایت این بخش را به عهده می‌گیرد و همه كسانی كه با وی مخالفت می‌كردند تنبیه شده و یا آنقدر مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند تا استعفا دهند. پس از بروز این مسائل اكبر ناظمی و بهروز عباسی خودشان را بازنشسته كردند، رامش راسخ پس از نامه اعتراضی به شیلا گنجی در7 آپریل 2006 مورد غضب قرار گرفت و منزوی شد، آوی داویدی و مهتاب فرید استعفا دادند و احمدرضا بهارلو نیز گوشه‌نشین شد.
8 فوریه 2007 سناتور كوبرن در نامه‌ای به بوش ضمن اشاره به تخلفات فراوان VOA و رادیو فردا، به نام ستاره درخشش به عنوان یكی از خاطیان اصلی اشاره می‌كند. در این نامه سناتور كوبرن عنوان می‌كند كه پس از سخنرانی فخرآور در سنا توجهش به VOA جلب شده است. اما در طرف دیگر،مدیران میانی VOA، یكماه بعد در 8 مارس2007 ستاره درخشش را برای گزارش سفر بوش به امریكای جنوبی انتخاب می‌كنند.

● لونا شاد
لونا شاد در سال 1984 در سن 12 سالگی ایران را ترك كرد و به همراه خانواده اش به فرانسه رفت. او پس از گذراندن دوره دبیرستان در رشته فلسفه، در رشته بازرگانی بین‌المللی در پاریس تحصیل كرد و به مدت سه سال در بخش بورس سهام در بانكی فرانسوی كار كرد.در سن 28 سالگی پس از گذراندن یك دوره كلاس خصوصی یك ساله در زمینه تئاتر به این رشته روی آورد. وی سپس به عنوان مجری و برنامه ساز به شبكه تلویزیونی بخش فارسی صدای امریكا پیوست و در تهیه برنامه‌های مختلفی از جمله مجله هفتگی فصل دیگر مشاركت داشت. لونا شاد (مه نور شادزی) مجری بخش تلویزیونی صدای امریكا همراه با محمد شكرالهی تهیه كننده ایرانی مقیم فرانسه در صحنه‌هایی از آخرین فیلم محسن مخملباف «فریاد مورچه‌ها» كه در هند فیلمبرداری شده است همبازی بوده‌اند.شاد تا چندی پیش مجری برنامه شباهنگ بود كه هر شب از صدای امریكا به صورت مستقیم پخش می‌شود. او در فیلم فریاد مورچه‌های محسن مخملباف بازیگر نقش اول زن بود. برخی صحنه‌های فیلم كه تصاویر برهنه وی را نشان می‌داد تا مدتها مورد بحث و جدل در وب سایت‌های مختلف بود. وی در مصاحبه‌ای اعلام كرد كه تنها در یكی از صحنه‌های فیلم برهنه بوده است.
لونا شاد علاوه بر فعالیت در سینما و تلویزیون با نگار عصاری صمیمی هنرمند ایرانی مقیم واشنگتن به عنوان مدل برای عكاسی و نقاشی همكاری داشته‌است.مهمترین نقطه ضعف لونا شاد تپق زدن‌های بسیار زیاد او در اجرای برنامه‌هاست برخی ركورد هر ده ثانیه یك تپق را برای او ثبت كرده‌اند. لهجه او بین اصفهانی غلیظ و لفظ مبادی آداب، در نوسان است. بی‌دانشی او در مسائل مختلف نیز امری مشهود به‌نظر می‌رسد.

● ستاره درخشش
ستاره درخشش، فارغ التحصیل رشتی حقوق و دارای مدرك دكترای علوم سیاسی از دانشگاه سوربن پاریس می‌باشد.درخشش در دانشگاه جرج تاون در واشنگتن تدریس می‌كند. ستاره درخشش دختر محمد درخشش، وزیر آموزش و پرورش دولت على امینى و رئیس جامعه معلمان ایران است كه اكنون در واشنگتن سكونت دارد و فصلنامه مهرگان را منتشر مى كند. مدیریت این فصلنامه را نیز وی به عهده دارد كه فارغ‌التحصیل دكتراى رشته علوم سیاسى از دانشگاه سوربن پاریس است. یكی از خصوصیات درخشش این است كه وی تاریخ معاصر سیاسی ایران را هم به نفع خانواده خود دستكاری می‌كند درخشش در تاریخ 2 مه‌2007 در اقدامی عجیب و سراسر دروغ روز معلم در ایران را به حادثه‌ای مرتبط با پدرش (محمد درخشش) ربط داد كه در این مورد حتی اعتراض بسیار شدید محمودی را هم بدنبال داشت وی پیش از آن هم برای خواهرش 40 دقیقه برنامه زنده تبلیغی ترتیب داده بود. همچنین ستاره درخشش بارها و بارها از ناصر زرافشان كه به اتهام موارد غیر اخلاقی نظیر مشروب خواری، نگهداری اسلحه غیر مجاز و تلاش برای افشای اسرار محرمانه در زندان بوده است، به عنوان قهرمان ملی یاد كرده و برایش كلیپ ویدئویی اختصاصی پخش كرده است.

● بهروز صور اسرافیل
بهروز صوراسرافیل (متولد سال 1329 خورشیدی برابر با1951میلادی) در تهران است. وی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به شغل روزنامه نگاری اشتغال داشت و سردبیر مجلات و روزنامه‌های گوناگونی از جمله نشریه فرهنگی آیندگان بود. صوراسرافیل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همانند بسیاری از روزنامه‌نگاران و دگراندیشان مخالف نظام جمهوری اسلامی از ایران به فرانسه رفت و در آنجا ساكن شد. وی در دوران تبعید در اروپا روزنامه‌ای به‌نام ایران و جهان را منتشر كرد.سپس برای مدتی سردبیر روزنامه كیهان لندن بود. پس از ماجرای رستوران میكونوس و ترورهای پی در پی مخالفین نظام اسلامی در اروپا از جمهوری اسلامی وی در سال 1998از اروپا به امریكا مهاجرت كرد و از آن پس در رسانه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای لس‌آنجلس كه به سوی ایران پخش می‌شوند برنامه‌ای سیاسی تهیه و اجرا می‌كند.
وی طرفدار استقرار نظام سلطنتی در ایران و جدایی كامل دین از سیاست است و به زبانهای فارسی، فرانسوی و انگلیسی تسلط كامل دارد. صور اسرافیل مدتی سردبیر برنامه شباهنگ بود. وی از سال 1998در امریكا سكونت دارد. صور‌اسرافیل بارها در برنامه‌های خود به مقدسات و ائمه اطهار‌(ع) توهین كرده‌است.كارشناسان فعال در عرصه رسانه همواره از او به عنوان یك دلقك نگاه می‌كنند. ماجرای پوشیدن لباس قرمز زنانه نیز باعث شد وی بیش از پیش مضحكه خاص و عام شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.