شنبه 15 ژانویه 11 | 11:10

رئيس جمهور تونس فرار كرد

گسترش دامنه اعتراضات مردمی در داخل و خارج از تونس که تاکنون به کشته شدن حداقل ۷۰ تن منجر شده است، رئیس جمهور این کشور را وادار به عقب نشینی در مقابل خواسته‌های مخالفان کرد و تظاهرکنندگان خواستار آن شدند که بن علی هرچه سریع‌تر از مقام خود کنار رود.


گسترش دامنه اعتراضات مردمی در داخل  و خارج از تونس که تاکنون به کشته شدن حداقل ۷۰ تن منجر شده است، رئیس جمهور این کشور را وادار به عقب نشینی در مقابل خواسته‌های مخالفان کرد و تظاهرکنندگان خواستار آن شدند که بن علی هرچه سریع‌تر از مقام خود کنار رود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، زین‌العابدین بن‌ علی، رئیس جمهور تونس، روز جمعه (۲۴ دی) کمی پس از انحلال کابینه و مامور کردن محمد الغنوشی، نخست وزیر، به تشکیل دولت جدید، تونس را به مقصد کشور مالت ترک کرد.

رئیس جمهور تونس که از ابتدای آغاز تظاهرات ضددولتی تاکنون برای سومین بار اقدام به یک سخنرانی تلویزیونی کرده است اظهار داشت: به پلیس تونس و نیروهای امنیتی دستور استفاده نکردن از گلوله‌های واقعی داده شده است.

زین العابدین بن علی ۷۲ ساله که از سال ۱۹۸۷ تاکنون بر تونس حکومت می‌کند، در سخنرانی خود خاطرنشان کرد: قصد ندارد که در دوره آینده ریاست جمهوری نامزد شود و پس از پایان دوره ریاست جمهوری فعلی از قدرت کناره گیری خواهد کرد.
سخنان رئیس جمهور تونس در حالی از شبکه‌های تلویزیونی آن کشور پخش می‌شد که پلیس و نیروهای امنیتی، همچنان مشغول قلع و قمع مخالفان در پایتخت و سایر شهر‌ها بودند که بر اثر آن تاکنون ۷۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

با این حال مردم تونس روز جمعه با ادامه تظاهرات خود سخنان زین العابدین بن علی را نوعی فریب سیاسی دانسته و با برگزاری تجمعات اعتراض آمیز، اقدام به آتش زدن تصاویر رئیس جمهور و سر دادن شعارهایی بر ضد همسر وی خانم «لیلی الطرابلسی» کردند.

تظاهرکنندگان که تعداد آن‌ها به صد‌ها نفر می‌رسید، در خیابان اصلی پایتخت که «حبیب بورقیبه» نام دارد، شعارهایی با عنوان «انتفاضه ادامه دارد» و «بن علی حکومت ندارد»، «و نه نه به خانم طرابلسی» و «مرگ بر بن علی» و وزیر کشور باید برکنار شود، سر دادند. مخالفان دولت تونس زین العابدین بن علی و همسر و فرزندان وی را به تاراج اموال مردم این کشور متهم و خواستار محاکمه وی شدند.

همچنین برای سومین روز پیاپی، صد‌ها نفر تونسی و شهروند فرانسوی با تجمع در مقابل سفارت این کشور در فرانسه، اقدام به آتش زدن عکس‌های بن علی و سر دادن شعارهایی در حمایت از خواسته‌های مردم تونس کردند. نکته جالب توجه در مسیر حوادث اخیر تونس، ابراز خوشحالی و شادمانی مردم از این موضوع بود که زین العابدین بن علی در سخنان خود اعلام کرد که دیگر قصد ندارد بر این کشور حکومت کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.