یکشنبه 16 ژانویه 11 | 15:26

متن کامل منشور اصولگرایی منتشر شد

ملت شریف ایران اسلامی آگاه است که رهبر معظم انقلاب، نیاز کنونی جامعه مومن و متدین ما را «وحدت» دانسته‌اند. با نگاهی به شرایط حاضر و مخاطراتی که بر سر راه پیشرفت انقلاب و تحقق آرمان‌های والای اسلام و امام راحل (رحمه الله علیه) وجود دارد، نیاز به وحدت و ضرورت آن، بیش از پیش، آشکار می‌شود.


پس از برگزاری بیش از شانزده نشست مشترک جامعتین، منشور اصولگرایی امروز منتشر شد.

حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگویی اظهار داشت: در پی صدور بیانیه ۸ ماده‌ای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز و پس از فعالیت‌هایی که در کمیته مشترک جامعتین با برگزاری ۱۶ جلسه مشترک انجام شد و همچنین انجام کارهای کار‌شناسی دقیق و گرفتن نقطه‌نظرات نخبگان و افراد اصولگرا منشور اصولگرایی به جمع‌بندی نهایی رسید.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه محور منشور اصولگرایی «وحدت» است، تاکید کرد که این مجموعه در راستای تبعیت کامل از رهنمود‌های حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مد ظله‌العالی) و استفاده از وصایای حضرت امام خمینی (قدس‌ شریف) است.

متن کامل منشور اصولگرایی به شرح ذیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
ملت شریف ایران اسلامی آگاه است که رهبر معظم انقلاب، نیاز کنونی جامعه مومن و متدین ما را «وحدت» دانسته‌اند. با نگاهی به شرایط حاضر و مخاطراتی که بر سر راه پیشرفت انقلاب و تحقق آرمان‌های والای اسلام و امام راحل (رحمه الله علیه) وجود دارد، نیاز به وحدت و ضرورت آن، بیش از پیش، آشکار می‌شود. امروزه از یکسو دشمن و ایادی استکبار، عداوت خود را آشکار کرده‌اند و هر وسیله‌ای را برای تضعیف انقلاب اسلامی ایران به کار می‌گیرند؛ از دیگر سو فریب‌خوردگان داخلی، به ابزار دست بیگانه تبدیل شده‌اند و مصالح و منافع ملی را بازیچه خودبینی و نجاجت قرار داده، هویت، افتخارات، تاریخ پربرکت انقلاب و آرمان‌های امام را با هیاهو و هلهله اجانب، سودا کرده‌اند.

در چنین شرایطی، رهنمودهای مقام معظم رهبری و توصیه‌های ایشان به بصیرت و وحدت، نشان از حکمت، خیرخواهی و واقع‌بینی این فقیه بصیر دارد. خدای را سپاس که این مرز و بوم، به پاس النفاس قدسی پیر جماران، میراث دار نعمت ولایت فقیه شد تا در روزگار فتنه و بحران، دستگیر حال این ملت باشد و در گرداب‌هایی چنین حایل، کشتی نجات امت و راهبر آن تا ساحل امنیت و پیشرفت شود.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز، در این رستا، کوشیده‌اند راهکارهای برقراری وحدت میان یاران و وفاداران صادق اسلام، ایران و انقلاب را بررسی کنند.

اولین گام در این مسیر، ارایه تعریفی جامع از «اصولگرایی» و شاخصه‌های امروزین آن بر اساس آموزه‌های دین، وصایای امام راحل (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری بود؛ اینک و پس از برگزاری نشست‌های متعدد و رایزنی با گروه‌های مختلف اصولگرا، کمیته مشترک جامعه مدرسین و جامعه روحانیت، «مبانی و شاخص‌های اصولگرایی» را اعلام می‌کند.

لازم است از همه اندیشوران، به ویژه مراجع مکرم، روحانیت معزز، دانشگاهیان فرهیخته، گروه‌های همراه انقلاب و نمایندگان مجلس و مسئولین، که به طرق مختلف، از این حرکت وحدت بخش، حمایت و استقبال کردند و با شرکت در نشست‌ها و با ارایه نظرات خود راهنمایی و پیشنهاد‌های ارزشمندی ارایه نمودند سپاسگزاری شود.

چنان که گفتیم تعریف اصولگرایی، شامل مبانی و شاخص‌هاست. «مبانی»، مفاهیم ثابتی هستند که در هیچ زمینه و وضعیتی، دچار تغییر نمی‌شوند؛ مفاهیمی که جوهره و ثابتات جریان اصولگرایی به شمار می‌آیند. بیان و التزام این مبانی به معنای اهمیت و تعیین‌کنندگی آن‌ها در همه زمان‌ها است.

این «اصول» عبارتند از: ۱_ اسلام ۲_ جمهوری اسلامی (قانون اساسی)، ۳_ خط و سیره امام ۴_ ولایت مطلقه فقیه.

«شاخص‌ها» اموری هستند که بیانگر اولویت‌های جریان اصولگرایی در مقام عمل و بخصوص در زمان فعلی می‌باشند، این شاخص‌ها عبارت است از:

۱. دفاع از ارزش‌های اسلامی؛
۲. پایبندی به مبانی انقلاب اسلامی؛
۳. التزام عملی به ولایت فقیه و فصل‌الخطاب دانستن نظر رهبری؛
۴. احترام و توجه به جایگاه روحانیت و مرجعیت؛
۵. ساده زیستی و پرهیز از تجمل‌گرایی و اشرافیگری و توجه ویژه به گروه‌های ضعیف و نیازمند؛
۶. اعتقاد به آزادی‌های مشروع و مردم‌سالاری دینی؛
۷. عدالت محوری و مبارزه با فساد؛
۸. تاکید و باور به پیشرفت همه جانبه کشور؛
۹. اداره امور بر اساس موازین اسلامی، عقلانیت، قانون، برنامه، حسن تدبیر و عطوفت با مردم؛
۱۰. اعتقاد و التزام به تعامل و هماهنگی میان قوا در سایه تدبیر‌های رهبری؛
۱۱. دشمن‌شناسی، استکبار ستیزی، استقلال طلبی و موضع‌گیری صریح در برابر دشمنان و فتنه‌ها؛
۱۲. تلاش برای تحقق وحدت امت اسلامی.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تهران بر اساس این مبانی و شاخص‌ها می‌کوشد زمینه‌ساز تحقق «وحدت کلمه» در میان امت اسلامی شود و بدخواهان و بداندیشان ملت بزرگ ایران را مایوس کند.

در پایان، با سلام و صلوات بر حضرت سید‌الشهدا علیه‌السلام و فرزندان آن حضرت و تعزیت مصیبت عظمای اهل بیت (علیهم‌السلام) و با درود بر روح ملکوتی امام عظیم الشان و آرزوی سلامت و توفیق رهبر معظم انقلاب و دعا برای تعجیل در فرج حضرت بقیه‌الله الاعظم (ارواحنا فداه)، از همه گروه‌های اصولگرا دعوت می‌کنیم، ضمن حمایت از اقدامات مهم و موثر دولت و دیگر قوا و همه کارگزاران، کوشش‌های خود را برای تحقق وحدت امت اسلامی و عزت و سرافرازی اسلام و ملت ایران سامان دهند.
از ملت بزرگوار ایران انتظار داریم با عنایت به این اصول و شاخص‌ها و دفاع از آن‌ها که ضامن حفظ انقلاب و عظمت اسلام و ایران است همدلانه گام بردارند. بعونه و منّه.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

محمد یزدی؛ رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
محمد رضا مهدوی کنی؛ دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.