دوشنبه 17 ژانویه 11 | 09:03

سعد حریری را دیگر به نخست‌وزیری نمی‌پذیریم

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان یکشنبه‌شب در سخنانی تصریح کرد که اقدام جنبش حزب‌الله در خارج کردن وزرای خود از دولت سعد حریری، اقدامی کاملا قانونی و مطابق با قانون اساسی لبنان بوده است. دبیر کل حزب‌الله لبنان اعلام کرد که با توجه به تجارب گذشته، مقاومت دیگر سعد حریری را به نخست‌وزیری نمی‌پذیرد.


دبیر کل حزب‌الله لبنان اعلام کرد که با توجه به تجارب گذشته، مقاومت دیگر سعد حریری را به نخست‌وزیری نمی‌پذیرد.
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان یکشنبه‌شب در سخنانی که از شبکه تلویزیونی المنار مستقیما پخش شد تصریح کرد که اقدام جنبش حزب‌الله در خارج کردن وزرای خود از دولت سعد حریری، اقدامی کاملا قانونی و مطابق با قانون اساسی لبنان بوده است.

عربستان بی‌مقدمه پای خود را کنار کشید!
وی با اشاره به کارشکنی‌های گسترده آمریکا و برخی طرف‌های لبنانی علیه تلاش‌های عربستان و سوریه اظهار داشت که عربستان به شکل کاملا ناگهانی پای خود را از ماجرا بیرون کشید و به طرف سوری اعلام کرد که دیگر قادر به ادامه میانجیگری نیست.

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: حریری و گروهش از ابتدا درک عمیقی از تلاش‌های مشترک عربستان و سوریه نداشتند. گروه المستقبل به رهبری حریری لیاقت و شایستگی آن را ندارند که مشکلات لبنان را حل کنند. حریری تاکید دارد که همکاری لبنان با دادگاه پدرش ادامه داشته باشد، حال آنکه مسیر حرکت دادگاه به نفع لبنان نیست، پس بهتر است به مردم لبنان اجازه دهیم که خود در این خصوص تصمیم گیرند. در این خصوص نباید منافع حزبی را بر منافع ملی ترجیح داد لذا گروه حریری باید مواظب باشد که لبنان به سمنت فتنه و تفرقه حرکت نکند.

دادگاه‌های لبنان باید به موضوع شاهدان دروغین رسیدگی کنند
نصرالله سپس به موضوع شاهدان دروغین اشاره کرده و گفت: در این خصوص برخی دستگیر شده و سال‌ها در زندان بودند و روابط دمشق و بیروت کاملا تخریب شد. بد‌ترین فتنه مذهبی در لبنان به خاطر همین شاهدان دروغین به وجود آمد و این موضوع را نمی‌توان موضوعی ساده دانست.
وی ادامه داد: باید دادگاه‌های صالح در لبنان به این موضوع رسیدگی کنند و لازم نیست به جایی غیر از لبنان پناه برده شود.

افشای فایل صوتی شاهدان دروغین
وی سپس به مطالب پخش شده در شبکه تلویزیونی الجدید در خصوص افشای نوار صوتی اشاره کرد و اعلام داشت که این نوار صوتی نشان می‌دهد که شهادت‌ها ساختگی و مضحک بوده‌اند. سوال ما این است که چگونه چنین اتهاماتی بر مبنای شهادت‌های دروغین علیه حزب‌الله مطرح می‌شود؟ این مستندات از دفتر شخص حریری منتشر شده و نشان می‌دهد که رییس دولت با شاهدان دروغین جلسه داشته است.
نصرالله تصریح کرد: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها موفق شدند که جلوی تلاش محور ریاض و سوریه را بگیرند و از برگ برنده خود استفاده کردند، ما هم از ابزار خود استفاده کردیم و دولت لبنان را منحل کردیم.

وی سپس به طرح این سوال پرداخت که آیا حزب الله می‌توانست در این دولت که بی‌توجه به منافع لبنان بود حضور داشته باشد؟ طبعا جواب منفی است. حضور حزب‌الله در کابینه الزامی نبود و تنها بر مبنای منافع مردم بود.
وی افزود: گمان نکنید ما از ساقط کردن این چنین دولتی ناتوانیم. این کار را انجام دادیم و همه دیدند که می‌توانیم. برخی از وزرای این دولت دچار فساد مالی شده بودند و از کشورهای خارجی پول می‌گرفتند.

می‌خواهند لبنان را از درون ویران کنند!
نصرالله گفت: دولت سعد حریری حقیقتا از جلوگیری از صدور حکم دادگاه عاجز بود و حتی قضات لبنانی را وارد این دادگاه کرده بود. این بهانه‌ای بود برای افزایش فشار بر شهروندان لبنان و برخی اعضای حزب‌الله. آن‌ها می‌خواهند لبنان را از درون ویران کنند. اعضای دادگاه همه اعضای سازمان‌های اطلاعاتی بین‌المللی هستند.
به گفته وی، ادامه حکومت سعد حریری به هیچ وجه به صلاح مردم لبنان نبود و ما بر این دیدگاه پای می‌فشاریم. ما استعفا دادیم و این استعفا کاملا قانونی بود. ما دعوت به شورش نکردیم بلکه از حق قانونی خود استفاده کردیم. کسی نمی‌تواند ما را به این خاطر ملامت کند. گفته‌های کسانی که می‌گویند حزب‌الله از خارج دستور می‌گیرد برای ما هیچ ارزشی ندارد.

تنها کسانی باید نگران باشند که به آمریکا دل خوش کرده‌اند
وی سپس به وظایف رییس‌جمهور پس از انحلال دولت اشاره کرد و افزود: ما به مسئولیت‌های ملی خود پایبندیم و بیانیه‌ها نمی‌تواند ما را منصرف کند. کسانی که به امنیت لبنان می‌اندیشند چرا باید نگران باشند؟ نگرانی از آن کسانی است که به واشنگتن دل خوش کرده‌اند و نهایتا شرمگین خواهند شد.

جنگ مذهبی خطر قرمز حزب‌الله است
نصرالله تاکید کرد که حزب‌الله هرگز به سمت جنگ مذهبی نمی‌رود و این خط قرمز حزب الله است. جریان هشت مارس به این نتیجه رسیده است که سعد حریری را دیگر برای نخست‌وزیری نپذیرد چرا که وی نشان داده که گزینه مناسبی نیست.
وی با اشاره به تلاش آمریکا برای به قدرت رساندن نخست‌وزیری مطلوب خود درلبنان از مداخلات خارجی در تعیین نخست وزیر انتقاد کرد و گفت آمریکا تنها به منافع خود و اسراییل می‌اندیشد. لبنانی‌ها خود باید در مورد نخست‌وزیر خود تصمیم بگیرند.
نصرالله از دیدار سفیر آمریکا با نمایندگان مجلس لبنان انتقاد کرد و تاکید کرد که این تلاش‌ها در مسیر اعمال فشار بر لبنان و تحمیل سعد حریری به عنوان نخست وزیر انجام می‌شود، اما این تلاش‌ها بار دیگر همچون گذشته شکست خواهند خورد.

طرح قریب‌الوقوع کیفرخواست
وی با اشاره به طرح قریب الوقوع کیفرخواست اعلام کرد که این کیفرخواست از نظر حزب‌الله کاملا مطرود است. زمان‌بندی این کار هم مشکوک و منطبق با شروع رایزنی‌ها برای تشکیل دولت لبنان است. آن‌ها می‌خواهند در لبنان هرج ومرج سیاسی ایجاد کنند.
وی تاکید کرد که مقاومت نظرات خود را در خصوص نخست وزیر آینده به رییس جمهور منتقل می‌کند، هرچند که نتایج حاصله منطبق بر خواسته‌های مقاومت نباشد. اما در خصوص دادگاه مواضع حزب‌الله‌‌ همان مواضع قبلی است.

دولت لبنان باید به سرعت تشکیل شود
نصرالله بر تشکیل هر چه سریع‌تر دولت لبنان و درس گرفتن از تجارب گذشته تاکید کرد و افزود: دولت آینده لبنان باید مسولیت‌پذیر باشد. خط قرمز ما در خصوص تشکیل دولت این است که دولت آینده بخواهد از شاهدان دروغین حمایت کند و دستش آلوده به شاهدسازی باشد. ضمنا دولت آینده باید به وضع معیشت مردم رسیدگی کند. لازم نیست دولت لبنان از مقاومت حمایت کند بلکه تنها کافی است علیه مقاومت دسیسه‌چینی نکند. وی همچنین از مخالفت با نخست‌وزیری «عمر کرامی» انتقاد کرد.

تبریک به ملت تونس
نصرالله به ملت تونس تبریک گفت و سقوط دولت تونس را عبرت‌آموز دانست. وی گفت دولت تونس مشروعیتش را از فرانسه می‌گرفت اما فرانسه حتی موقع فرار، بن‌علی را نپذیرفت. لذا هرگز نباید به غرب تکیه کرد بلکه باید به مردم تکیه و توجه داشت.
وی افزود ورود خارجی‌ها به مناقشات لبنان تنها باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع می‌شود نه حل مسایل. برخی از مردم به ما می‌گویند اجازه بدهید ابتدا رای بدهند پس از آن موئاضعتان را مطرح کنید اما اعتقاد ما چنین نیست بلکه در در برابر رای دادگاه نظاره‌گر نخواهیم بود. در این خصوص با دوستانمان در منطقه نیز رایزنی می‌کنیم.
نصرالله بر مجازات عاملان ترور شهید رفیق حریری تاکید کرد و گفت آنچه امروز در لبنان رخ می‌دهد به خاطر طمع کشورهای بیگانه‌ای است که خود حریری را ترور کردند و به خاک لبنان چشم دارند و می‌خواهند گروه‌های لبنانی مقابل هم قرار بگیرند.
وی خطاب به کسانی که به خارج دل خوش کرده‌اند گفت که روند خود را اصلاح کنند چرا که این رویکرد اشتباه بوده و هست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.