شنبه 27 ژوئن 09 | 19:49

دروغگو كيست؟

بنابر نتایج يكي از نظرسنجی ها‌ي نزديك به موسوي که در روزهای 19 و 20 خرداد توسط مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی (ایسپا) انجام شده و البته از انتشار نتایج آن حتی بعد از انتخابات و اعلام نتایج رسمی انتخابات خودداری گردید، 2/56 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده‌اند که به احمدی‌نژاد و 8/29 درصد به موسوی رأی می‌دهند که در مقایسه با نتایج نهایی مشخص می‌شود، رأی هر دو کاندیدا بین 4 تا 5 درصد کمتر ارزیابی شده بود که این میزان خطا در نظرسنجی‌های معتبر پذیرفته شده است. در ادامه بخش‌های قابل‌توجهی از این نظرسنجی سراسري در اختیار خوانندگان محترم قرار می‌گیرد.


موسوی

موسوی

تمایل فراوان میرحسین موسوی و برخی اطرافیان وی مبنی بر عدم پذیرش نتیجه انتخابات، هرچند در روز‌های اخیر به شیوه‌های مختلف مورد انتقاد قرار گرفته و غیرقانونی و غیرمنطقی بودن آن اثبات شده، اما مناسب است نتایج نظرسنجی‌های مراکز تحقیقاتی نزدیک به موسوی قبل از انتخابات نیز در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. بنابر نتایج یكی از این نظرسنجی ها‌ که در روزهای 19 و 20 خرداد توسط مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی (ایسپا) انجام شده و البته از انتشار نتایج آن حتی بعد از انتخابات و اعلام نتایج رسمی انتخابات خودداری گردید، 2/56 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده‌اند که به احمدی‌نژاد و 8/29 درصد به موسوی رأی می‌دهند که در مقایسه با نتایج نهایی مشخص می‌شود، رأی هر دو کاندیدا بین 4 تا 5 درصد کمتر ارزیابی شده بود که این میزان خطا در نظرسنجی‌های معتبر پذیرفته شده است. در ادامه بخش‌های قابل‌توجهی از این نظرسنجی سراسری در اختیار خوانندگان محترم قرار می‌گیرد.

جامعه آماری و اندازه نمونه
جامعه آماری این طرح همه شهروندان بالای 18 سال ایرانی از تمامی اقشار وگروه‌های اجتماعی در زمان اجرای طرح است. شیوه نمونه‌گیری این نظرسنجی به صورت چند مرحله‌ای (طبقه‌ای- خوشه‌ای) و در سطح ملی است. نمونه تحت بررسی در این مطالعه شامل 13907 نفر از شهروندان ایرانی است. میانگین سنی نمونه 29/36 سال بوده است. 3/28 درصد پاسخگویان در گروه سنی 25-18 سال، 4/27 درصد در گروه سنی 35-26 سال، 19 درصد در گروه سنی 45-36 سال، 6/13 درصد در گروه سنی 55-46 سال و 1/11 درصد بالای56 سال قرار داشتند. توزیع پاسخگویان در مقاطع مختلف تحصیلی بدین‌گونه است: 9/8 درصد پاسخگویان بی‌سواد، 15درصد دارای تحصیلات ابتدایی، 9 درصد راهنمایی، 1/42 درصد دارای تحصیلات متوسطه و دیپلم، 8/21 درصد کاردانی و کارشناسی و همچنین 7/1 درصد پاسخگویان دارای تحصیلات تکمیلی بوده‌اند.

یافته‌های نظرسنجی

صداقت کاندیداها در مناظره‌های تلویزیونی
با توجه به مناظره‌های کاندیداهای مختلف که در روزهای قبل از نظرسنجی از تلویزیون پخش شده بود، از پاسخگویان پرسیده شد: به نظر شما در این مناظره کدامیک از این دو نفر صداقت بیشتری داشتبا توجه به اینکه پربیننده‌ترین مناظره، مناظره آقایان احمدی‌نژاد و موسوی بود، 8/55 درصد از پاسخگویان بیان داشته‌اند که آقای احمدی‌نژاد در این مناظره صادق‌تر بوده و 4/35 درصد افراد بر این عقیده بوده‌اند که آقای موسوی صادق‌تر بوده است.

رأی نامزدهای ریاست‌جمهوری
در گزارش این مرکز افکارسنجی آمده است: «برای برآورد رأی نامزدهای انتخابات و تعیین موقعیت و جایگاه آنها در افکار عمومی اقدام به سنجش آرای آنها کرده‌ایم. لازم به یادآوری است در برخی استان‌ها برای امکان ارائه برآورد استانی، نمونه اختصاص یافته به استان بیش از سهم متناسب با جمعیت آن است لذا برای محاسبه آرا در کل کشور باید درصد آرای کاندیداها در هر استان به هر وسیله نسبت جمعیت واجدین شرایط آن استان نسبت به کل جمعیت واجدین شرایط تعدیل شود. براساس درصد آرای وزنی در کل نمونه آماری، آقای احمدی‌نژاد با 7/49 درصد، آقای موسوی با 6/31 درصد، آقای رضایی با 7/4 و آقای کروبی با 4/2 درصد در رتبه‌های اول تا چهارم نظرسنجی در بین شهروندان ایرانی قرار دارند. لازم به ذکر است که در بین کاندیداها آرای آقای احمدی‌نژاد در مناطق روستانی بیش از مناطق شهری است. اما وقتی در بین پاسخگویانی که گفته‌اند، قطعاً در انتخابات شرکت خواهند کرد، نتایج را بررسی کنیم، براساس درصد آرای وزنی آقای احمدی‌نژاد با 4/54 درصد، آقای موسوی با 7/31درصد، آقای رضایی با 2/4 درصد وآقای كروبی با 9/1 درصد در رتبه‌های اول تا چهارم قرار می‌گیرند.

به چه کاندیداهایی به هیچ وجه رأی نمی‌دهند؟
از پاسخگویان در سؤال بعدی پرسیده شد:
«به کدامیک از کاندیداها به هیچ وجه رأی نخواهند داد؟»
با توجه به اظهارنظر پاسخگویان، آقای موسوی با 5/20 درصد و آقای کروبی با 4/51 درصد به ترتیب کمترین و بیشترین رأی منفی را به خود اختصاص داده‌اند.نکته قابل توجه در این نظرسنجی‌ها آن بود که با وجود آنکه توسط مراکز مختلف و با گرایش‌های سیاسی بعضا متضاد انجام شده بود، در نتایج همه آنها، دکتر احمدی‌نژاد با رأی بالاتر از 50 درصد (حدود 60 درصد) پیروز دور اول دانسته شده و رأی موسوی نیز در حدود 30 درصد پیش‌بینی شده بود.

دروغگو کیست؟!
به تأیید همه مراكز تحقیقاتی، نتایج همه نظرسنجی‌های انجام گرفته درباره انتخابات ریاست‌جمهوری دهم – که این مرکز نزدیک به موسوی نیز شامل آنها می‌شود- یک محور ثابت داشته و آن پیروزی دکتر احمدی‌نژاد در این انتخابات بوده است. مطمئنا اگرچه نتایج نظرسنجی مراکز نزدیک به میرحسین موسوی قید محرمانه داشته و در دسترس دایره محدودی قرار می‌گرفت اما بدون شک خود موسوی از این نتایج آگاهی داشته و دارد.
البته موسوی در روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی به صراحت از پیروزی خود سخن می‌گفت. وی حتی در یک اقدام کاملا غیرقانونی، قبل از پایان اخذ رای، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، پیروز انتخابات است و همه شواهد از پیروزی او خبر می‌دهد(!)به راستی چرا موسوی با وجود واقعیت‌های موجود، مدعی برخی مسائل می‌شد؟ اکنون این سوال قابل طرح است:
براستی درغگوی واقعی کیست؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.