شنبه 22 ژانویه 11 | 16:37

خط مشی آینده را نصرالله مشخص کرد

سیدحسن نصرالله خط‎مشی و برنامه‎‎های آینده را مشخص کرد: حزب‎الله با قدرت به مسائل مربوط به دادگاه پاسخ خواهد گفت و در برابر مخاطرات پیش‎آمده کوتاه نخواهد آمد. آن‎‎ها نشان دادند که نمی‎‎گذارند کابینه‎ای که برای منافع مردم احترامی قائل نیست و کاری برای مردم و فقرا انجام نمی‎‎دهد، به راه خود ادامه دهد.


استعفای 10 وزیر معارض از دولت ائتلافی، باعث شده است که جناح 14 مارس، به‎خصوص سعد حریری – نخست‎‎وزیر سابق – و حزب سیاسی‎اش در شرایط سختی قرار گیرند. برای مشخص‎تر شدن ابعاد این مسأله، در مصاحبه‎ای با انیس نقاش، کارشناس شبکه مطالعات راهبردی «امانه» و روزنامه‎نگار برجسته لبنانی به بحث نشستیم. پیدا کردن وی در این روزها کار آسانی نیست. نقاش در دفتر کارش دربیروت جوابگوی سوالات ما بود.

به‎نظرشما، تا چه حد موضع منفی حامیان لبنانی عربستان سعودی، در عدم نتیجه‎گیری تلاش‎‎های سوری – سعودی نقش داشت؟
اعتقاد دارم که آن‎‎ها اشتباهی راهبردی مرتکب شدند. زیرا در درجه اول نقش سعودی‎‎ها در دنیای عرب خدشه‎دار کردند و در درجه دوم نقش سعد حریری – نخست‎وزیر سابق – را که مانند عروسک خیمه‎شب‎بازی آمریکایی‎‎ها بود، تضعیف کرد.
پس از موضع اولیه مثبت در برابر ابتکار سوری – سعودی، سعد حریری در سفرش به واشنگتن از حرف‎هایش عقب‎نشینی کرد. این اقدام وی در راستای دستورات باراک اوباما و هیلاری کلینتون – رییس‎جمهوری و وزیر خارجه آمریکا – برای ایجاد بحران در لبنان بود.
روشن است که این اقدام سعد حریری هدفش تضعیف حزب‎الله و مقاومت و تقویت منافع اسراییل بوده است. اما خوشبختانه، طرح‎شان نقش بر آب شد و آن‎‎ها از استعفای وزرای لبنانی که باعث سقوط دولت شد، تعجب کردند.

در صورتی‎که معارضین، نخست‎وزیری به‎جز سعد حریری معرفی کنند – که با توجه به گفته‎‎های سیدحسن نصرالله، این اتفاق رخ خواهد داد – واکنش عربستان چه خواهد بود؟
نمی‎توانند با آن مخالفت کنند. زیراکه آن‎‎ها موقعیت‎شان را در آمریکا از دست داده‎اند. معارضین لبنانی، حزب‎الله و جناح حامی مقاومت باعث تضعیف عربستان نشده‎اند، بلکه سعودی‎‎ها بودند که نتوانستند در برابر فشار آمریکا مقاومت کنند و موقعیت‎شان را نه‎تنها در لبنان بلکه در کل خاورمیانه، به آن‎‎ها فروختند. به‎خصوص که لبنان تبدیل به الگویی برای دیگر کشور‎ها شده است. در نتیجه، عربستان نمی‎تواند به هر تصمیمی که در لبنان گرفته می‎شود؛ تن دهد.

آیا استعفای وزرای مخالف، آمریکایی‎‎ها را به چالش کشانده است؟ موضع آمریکا چه خواهد بود؟
این تنها چالشی برای آمریکا نخواهد بود؛ سیلی محکمی بر سیاست‎‎های آن‎ها بود و ثابت کرد دیپلماسی و اطلاعات آمریکا پر از غلط است. آمریکایی‎‎ها نمی‎‎دانند چگونه پیش‎بینی یا محاسبه کنند که واکنش مقاومت یا معارضین در لبنان چه خواهد بود.
در نتیجه، استعفا باعث شگفتی آن‎‎ها شد. این نشان می‎‎دهد که فراتر از بحث سیاسی، آن‎‎ها در محاسبات دیپلماتیک و سیاسی، افرادی بی‎کفایت هستند؛ توانایی موقعیت‎خوانی را ندارند و اگر به همین‎نحو عمل کنند، در تمام جبهه‎‎ها دچار شکست خواهند شد.

آیا رفتار قدرت‎‎های بزرگ – آمریکا، فرانسه و سازمان ملل – نشان نمی‎‎دهد که این قدرت‎ها بیش از آن‎که به‎دنبال رسیدن گروه‎‎های لبنانی به تفاهم باشند، سعی در برجسته‎سازی دادگاه بین‎المللی رفیق حریری دارند؟
آن‎ها اهمیتی برای تفاهم داخلی قائل نیستند؛ تنها مسأله‎ای که به‎دنبالش هستند، هدایت کسانی است که از آن‎ها برای حفاظت از لبنان حرف‎شنوی دارند.
پس با این اوصاف، مقاومت نمی‎‎تواند چنین افرادی را به‎عنوان شریک در لبنان قبول کند، زیرا آن‎‎ها نقش خود را محدود به پیروی از دستورات رسیده از خارج و تضعیف قدرت و مقاومت لبنان در برابر اسراییل می‎‎دانند. در نتیجه، باید با آن‎‎ها مقابله شود. باید مقاومت لبنان را در برابر اسراییل تقویت کنیم. زیرا منافع‎مان ایجاب می‎کند و باید وحدت را نیز در لبنان تقویت کنیم.

به‎نظر شما، با توجه به سقوط کابینه، کیفرخواست دادگاه ویژه چه خواهد بود؟
مسأله‎ای فرعی به‎شمار خواهد رفت. زیرا در کیفرخواست مقاومت را محکوم خواهند کرد. این هم جای تعجب ندارد زیرا سه ماه است که همه در این زمینه صحبت می‎‎کنند. با توجه به این‎که کاملا اطمینان دارم حزب‎الله در این جنایت نقش نداشته است و معتقدم امکان ندارد شواهدی دال بر محکومیت حزب‎الله، ارائه کنند. دروغ می‎‎توان درست کرد، اما ایجاد شواهد و مدارک غیرممکن است.
اگر روال از این قرار باشد، کیفرخواست بسیار ضعیف خواهد بود و دادگاه با مردمی مواجه خواهد شد که اعتقاد دارند این سیستم بین‎المللی برای تضعیف مقاومت و پنهان کردن چهره واقعی قاتلین واقعی رفیق حریری، برقرار شده است.

اگر این کیفرخواست ابلاغ شود، چه‎کسی باید آن را اعمال کند؟ دولت لبنان، آمریکا، یونیفل (نیرو‎های سازمان ملل در لبنان)؟ یا آن‎که شاهد تهاجمی جدید از سوی رژیم صهیونیستی خواهیم بود؟
در گام اول، استعفا ثابت کرد که نیرو‎های بین‎المللی تأثیری بر لبنانی‎‎ها ندارند و نمی‎‎توانند لبنانی‎‎ها را مجبور به تن دادن به تصمیمات‎شان کنند.
در گام دوم، اگر دادگاه بین‎المللی با کشور‎هایی همکاری کند که موافق برخورد تهاجمی بوده و به‎دنبال برقراری تفاهم نیستند، در لبنان و خاورمیانه، حداقل در سطح سیاسی، سیلی دیگری خواهند خورد.
اگر این سیاست ادامه یابد، هرگونه برخورد چه از طریق یونیفیل‎، و یا هر سازمان بین‎المللی دیگر مضحک خواهد بود.
آمریکایی‎‎ها با تهدید لبنان به جنگ، کار اسراییل را تسهیل می‎کنند. اما آن‎‎ها نمی‎‎توانند از طریق دادگاه، جنگی علیه مقاومت لبنان برپا کنند. در نتیجه آن‎‎ها به‎دنبال یافتن راه دیگری برای دستیابی به هدف‎شان هستند. ما خواستار جنگ نیستیم، اما اگر اسراییل بخواهد وارد جنگ شود، هراسی نداریم زیرا در این جنگ نیز پیروز خواهیم شد و جنگ احتمالی باعث اضمحلال ارتش اسراییل خواهد شد.

استعفا تا چه حدی توانست برنامه آمریکا را در لبنان به هم زند؟
استعفا نه‎تنها باعث فلج شدن برنامه آمریکا شد، بلکه کاملا آن را از بین برد. این استعفای دسته‎جمعی نشان داد معارضین لبنانی می‎‎دانند چگونه برنامه‎ریزی کرده و شرایط را کنترل کنند. به‎عبارت دیگر، این واقعه نشان می‎‎دهد که چگونه دیپلماسی آمریکا کاملا کور و بی‎پایه است. اگر آن‎‎ها (آمریکایی‎ها) به همین نحو ادامه دهند، ضربه دیگری خواهند خورد و از میدان بازی در خاورمیانه حذف خواهند شد.

بنابراین جنابعالی ابتکار عمل حزب‎الله و گروه 8 مارس در خروج از کابینه را مفید می‎دانید؟
بله، زیرا کابینه در حال پذیرفتن تصمیم دادگاه بین‎المللی، برخلاف منافع جبهه مقاومت و حزب‎الله، بود. تمام تلاش‎‎های آن‎‎ها در مذاکرات با سعد حریری، برای متقاعد کردن وی به آمریکایی و اسراییلی بودن دادگاه، بی‎نتیجه ماند. وی نمی‎‎خواست گوش کند و اصرار داشت که در خط آمریکایی و اسراییلی باقی بماند.
استعفای وزرا باعث فلج شدن کابینه شد. حال آن‎‎ها مجبورند دوباره با میانجی‎گری کشور‎هایی مانند ایران، ترکیه، سوریه و قطر، سر میز مذاکرات باز گردند. زیراکه تفاهم سوری – سعودی با دخالت آمریکا به شکست انجامید و مانع از حل مشکل شد.

نقش موضع‎گیری اخیر سیدحسن نصرالله را در روند ماجرا‎ها چه می‎‎دانید؟
او خط‎مشی و برنامه‎‎های آینده را مشخص کرد: حزب‎الله با قدرت به مسائل مربوط به دادگاه پاسخ خواهد گفت و در برابر مخاطرات پیش‎آمده کوتاه نخواهد آمد. آن‎‎ها نشان دادند که نمی‎‎گذارند کابینه‎ای که برای منافع مردم احترامی قائل نیست و کاری برای مردم و فقرا انجام نمی‎‎دهد، به راه خود ادامه دهد. به همین دلیل خط قرمزی را تعیین کرده که دولت آتی لبنان باید به آن احترام بگذارد. و این خطوطی که آینده را ترسیم می‎‎کرد، بسیار سرنوشت‎ساز و جالب بود.

سرانجام این کشمکش‎‎ها چه خواهد بود؟
من تفاهم روشن و واضحی را در آینده نزدیک نمی‎‎بینم. اما آهسته آهسته پروژه آمریکایی‎‎ها نقش بر آب و جبهه مقاومت پیروز خواهد شد؛ زیرا از حمایت مردمی برخوردار است

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.