دوشنبه 24 ژانویه 11 | 14:29

حرف آخر حزب‌الله زمان اعلام حکم دادگاه حریری اعلام می‌شود

دبیرکل حزب‌الله لبنان «ساقط کردن دولت را اولین واکنش به انتشار حکم اولیه» دانست و گفت که در زمان اعلام مفاد حکم اولیه دادگاه ترور حریری، حزب‌الله حرف آخر خود را خواهد زد.


سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان دیشب (یک‏شنبه‎شب) در اظهاراتی تلویزیونی تصریح کرد که مخالفان دولت در صورت پیروزی در تعیین نخست‌وزیر آینده لبنان از وی خواهند خواست که دولت شراکت ملی را تشکیل دهد.

حزب الله درصدد حذف هیچ جریانی از عرصه سیاسی نیست
وی تاکید کرد که مخالفان به دنبال تشکیل دولت یک رنگ نیستند و نمی‌خواهند مشارکت هیچ گروهی را در دولت رد کنند، جریان مخالف به حضور همه گروه‌ها در دولت احترام می‌گذارد.

وی برخی اظهارات مقامات سیاسی در مورد‌ آسیب دیدن گروه‌های سنی در صورت تعیین نخست‌وزیر از سوی مخالفان دولت را رد کرده و گفت که این تنها یک افترا است، چرا که مخالفان نمی‌خواهند به موقعیت هیچ جریان و گروهی آسیب برسد و می‌خواهند دولتی به دور از حیله و نیرنگ تشکیل شود.

دولت مشارکت ملی در راستای منافع ملی لبنان فعالیت خواهد کرد
دبیرکل حزب‌الله گفت: «مخالفان نمی‌خواهند هیچ کسی را کنار بزنند، بلکه تمام آن چیزی که دستور داده و می‌دهند، ادامه روند حق قانونی این گروه است.» وی ابراز امیدواری کرد که نماینده مخالفان پشتیبانی لازم را به دست آورده و به این ترتیب دولت آینده لبنان تشکیل شود، در آن زمان است که ملت لبنان خواهند دید که این دولت در راستای منافع لبنان کار خواهد کرد یا نه؟

وی تصریح کرد که اگر سرنوشت لبنان به یک شخص وابسته شود، این یک مصیبت برای لبنان است و تحقیر کشور و ملت لبنان به شمار می‌رود.

رایزنی‌ها برای معرفی نامزد مخالفان برای نخست وزیری ادامه دارد
نصرالله در مورد نامزد احتمالی مخالفان دولت برای تصدی پست نخست‌وزیری گفت که رایزنی‌ها در این زمینه ادامه دارد و اگر زمان مقرر برای رایزنی‌های فردا قطعی باشد، احتمال دارد در ساعت‌های آینده این موضوع قطعی شود.

تقدیر از موضع‌گیری ولید جنبلاط
وی از موضع‌گیری اخیر «ولید جنبلاط» رئیس دروزی‌های لبنان در حمایت از مقاومت لبنان و سوریه در این مرحله مهم از تاریخ لبنان تشکر و قدردانی کرده و گفت که بر اساس این موضع‌ در مرحله سیاسی جدید تفاهمی میان دو طرف بر اساس مقابله با چالش‌های مشترک به دست خواهد آمد.

عمرکرامی خود مایل برای تصدی پست نخست وزیری نیست
سید حسن نصرالله همچنین از برخی توهین‌هایی که در دو روز گذشته برای تخریب دولت سابق عمرکرامی صورت گرفته و از جمله اینکه وی را قاتل رشید کرامی دانسته انتقاد کرده و گفت: کرامی خود کاندیدای نخست‌وزیری نشده و از کسی نیز این خواسته را مطرح نکرده، وی همچنین هیچ راهکار و ابزاری برای رسیدن به این مقصود تشکیل نداده، بلکه برعکس وی به من گفته که ترجیح می‌دهد تا شخص دیگری غیر از وی نخست‌وزیر شود، اما اگر گزینه دیگری در این زمینه در کار نباشد، کرامی باید برای حمایت از مقاومت و کشور این مسئولیت را بپذیرد و او این کار را خواهد کرد.

ترور سیاسی مطرح نیست؛ حق گروههای سیاسی است که کسی را نپذیرند
دبیرکل حزب‌الله لبنان در مورد اظهارات اخیر سعد حریری در زمینه ترور سیاسی وی گفت که در لبنان دولت‌های زیادی از میان سنی‌ها روی کار آمده و بعد آن دولت دیگری تشکیل شده است، اما سابقه نداشته که در دولتی روند دموکراتیک در کشور ترور سیاسی خوانده شود، این حق گروه‌های سیاسی است که کسی را رد کنند، چرا که جایگاه نخست‌وزیری جایگاه نماینده یک گروه نیست، بلکه موقعیت رهبری در کشور است.

مقاومت ترور سیاسی شده نه حریری
وی توصیف ترور سیاسی را برای ترساندن مخالفان دولت دانست و تاکید کرد که اگر ترور سیاسی هم در کار باشد، در حق جنبش مقاومت اتفاق افتاده است که از شریف‌ترین جنبش‌های مقاومت در منطقه است، آیا آنچه امروز در لبنان اتفاق می‌افتد، ترور سیاسی مقاومت لبنان به نفع دشمنان نیست؟

نصرالله ابراز داشت: بسیاری دولت‌ها و کشور‌ها امروز از احترام به عرف و موسسات لبنانی سخن می‌گویند، ‌اما اگر رایزنی‌ها اکثریت جدیدی را شکل دهد و به نقطه‌ای رسیدیم که کسی غیر از حریری نخست‌وزیر شد، آیا باز هم این سخنان را از آن‌ها خواهیم شنید یا اینکه حرف‌های دیگری می‌زنند؟ قطعا آن‌ها حرف‌های دیگری می‌زنند، ‌همانطور که برخی از آن‌ها سخن از تقسیم کشور و پروژه شیعی و فارسی و تحریکات مذهبی را به میان آورده‌اند.

وی تمامی این ادعا‌ها را دروغ و منحرف کردن افکار عمومی و تحریف عرصه سیاسی لبنان دانست که از زمان آغاز شکل‌گیری مقاومت تا زمان دادگاه حریری ادامه داشته و دارد.

حکم اولیه دادگاه ترور حریری پروژه سیاسی برای فشار بر مخالفان است
دبیرکل حزب‌الله عجله موجود در صدور حکم اولیه را در راستای استفاده سیاسی از این حکم برای فشار بر مخالفان دولت و حزب‌الله و خدمت در راستای گزینه‌های سیاسی مشخصی دانست و با اشاره به تهدید «دانیل بلمار» دادستان دادگاه حریری در زمینه بروز برخی اخبار و گزارش‌های تحقیقات به رسانه‌ها که منظور آن تلویزیون الجدید بود، این سوال را مطرح کرد که چرا در تمام مدتی که اخبار این دادگاه و حکم اولیه آن به رسانه‌های خارجی درز پیدا می‌کرد، بلمار هیچ واکنشی نشان نمی‌داد، طبعا به این علت که درز اطلاعات در آن زمان در راستای ضربه زدن به حزب‌الله لبنان و سوریه بود.

دادگاه ترور حریری در پی کشف واقعیت نیست
وی ادامه داد: بلمار انتشار این نوارهای صوتی را در راستای ضربه به طرف مقابل و اعتبار تحقیقات دانسته و گفت که واکنش بلمار در این زمینه بار دیگر تاکید می‌کند که دادگاه به دنبال هدف قرار دادن گروه خاصی است و به دنبال کشف واقعیت و تحقق عدالت نیست.

وی ساقط کردن دولت را به عنوان اولین واکنش به انتشار حکم اولیه دانست و گفت که ادامه این ماجرا در زمان افشای مفاد حکم اولیه خواهد بود و ما در آن موقع حرف آخر و تفصیلی خود را خواهیم زد.

هرگز تسلیم خواسته‌های سیاسی دادگاه حریری نمی‌شویم
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: اگر شما می‌خواهید از مرحله ارسال حکم دادگاه از بلمار به فرانسین بهره‌برداری سیاسی کنید، ما از گزینه‌های سیاسی شما بهره‌برداری خواهیم کرد و ما هرگز تسلیم این امور نخواهیم شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.