سه‌شنبه 25 ژانویه 11 | 14:46

شرکت های صهیونیستی به ترتیب گردش مالی

مطالبی که در ادامه می‌بینید، نتیجه‌ی مدت‌ها تحقیق بنده در مورد شرکت‌های اسرائیلی می‌باشد. این «مدت‌ها» که خدمتتون عرض می‌کنم، یعنی از خیلی وقت پیش من موضوع شرکت‌های اسرائیلی رو دنبال می‌کردم و همیشه وقتی این لیست‌های منتشر شده رو می‌دیدم، پیش خودم می‌گفتم «چرا این‌ها منبع نمی‌دن از این حرفاشون؟ از کجا معلوم حرفشون درست باشه؟» برای همین خودم به دنبال منبع می‌رفتم.


مطالبی که در ادامه می‌بینید، نتیجه‌ی مدت‌ها تحقیق بنده در مورد شرکت‌های اسرائیلی می‌باشد. این «مدت‌ها» که خدمتتون عرض می‌کنم، یعنی از خیلی وقت پیش من موضوع شرکت‌های اسرائیلی رو دنبال می‌کردم و همیشه وقتی این لیست‌های منتشر شده رو می‌دیدم، پیش خودم می‌گفتم «چرا این‌ها منبع نمی‌دن از این حرفاشون؟ از کجا معلوم حرفشون درست باشه؟» برای همین خودم به دنبال منبع می‌رفتم. تقریباً تنها منبع معتبری که پیدا کرده بودم، در مورد نستله بود که در ویکیپدیای فارسی نستله درجش کردم.
اما چند روز پیش، به سایتی دست یافتم(!) که توش نکات جالبی بود و توی این چند روز این تحقیقات(!) رو انجام دادم.

بخش‌هایی هم که با رنگ قرمز مشخص کردم، بخش‌هاییه که احتیاج به کمک و بازنویسی یا گسترش داره.

بی هیچ مقدمه‌ای به سراغ این سایت می‌رم:


اول از همه توجه کنید به il ته آدرسش و این که سرورش در اسرائیل هست.
bdi مخفف Business Data Israel می‌باشد.
این سایت متعلق به شرکت Coface است که توی ویکیپدیا اینطور در موردش نوشته:

Coface is a world leader in trade-credit information and protection (Trade Credit Insurance), serving 160,000 clients in 93 countries.

توی این سایت، در همون صفحه‌ی اول می‌بینید که در بخش Middle East لینک داده به سایت بخش اسرائیل شرکت و از داخل این سایت دوم، لینک به سایت مورد بحث موجود است (BDI Code).
اگر کسی اطلاعات بیش‌تر و دقیق‌تری در مورد این شرکت می‌تونه به دست بیاره و یا بهتر و کامل‌تر می‌تونه توضیح بده، ممنون می‌شم که کمک کنه در این قسمت قرار بدیم.
در بخش «درباره‌ی ما»ی این سایت، این‌طور نوشته:

BdiCoface
The largest business information group in Israel
The most diversified business information services–under one roof
*Information on 30 million companies and businesses around the world
*Information on 350,000 companies and businesses in Israel
*Market surveys on Israel and the whole world
*Sector analysis on Israel and the world
حال به سراغ بخش رتبه‌بندی سایت می‌ریم.
در این بخش، شرکت‌ها به ترتیب گردش مالی در اسرائیل رتبه‌بندی شده‌اند. ابتدا به سراغ بخش مواد غذایی می‌ریم:

اولین شرکت، یک شرکت کاملاً اسرائیلیه که هنوز هیچ اطلاعی ازش ندارم.

دومین شرکت، شرکت Strauss هست که می‌تونین برای اطلاعات بیش‌تر در مورد این شرکت، صفحه‌ی «درباره‌ی ما»ی این شرکت رو ببینید. در صفحه‌ی شرکای این شرکت، در بخش سمت چپ، لیست شرکای این شرکت نوشته شده:

Danone – Pepsico – Unilever – Santa Clara – TPG – Yotvata – Yad-Mordechai
  • همون‌طور که در صفحه‌ی شراکت با دنون نوشته (و همون‌طور که در این خبر از Jerusalem Post می‌بینید)، شرکت Danone در سال ۱۹۹۶، ۲۰٪ از سهام این شرکت اسرائیلی (این «اسرائیلی» با «اسرائیلی»هایی که در مورد هزاران شرکت به کار می‌بریم، یه فرق اساسی داره. این شرکت رسماً اسرائیلیه و در اسرائیل تأسیس شده!) رو خریده. توجه دارید که این یعنی چی؟ یعنی این که هر یک آبمیوه‌ی دنت که می‌خرید، به شرکتی پول می‌دید که داره به دومین شرکت بزرگ غذایی در اسرائیل خدمت می‌کنه. خدمتش هم فراتر از اینه که فقط بهشون مواد غذایی بفروشه، ۲۰٪ از سهام دومین شرکت غذایی اسرائیل رو خریده!

Strauss Group acts in cooperation with the PepsiCo Group in two central areas – Israel and the U.S. In Israel, Strauss is a partner in PepsiCo Frito-Lay’s salty snacks activity. In the U.S. the two are partnered in Sabra – the Middle Eastern salad and dip company where both partners have an equal 50% stake in the company.

اینم خیلی بامزه بود: چی‌توز (fritolay از زیرشاخه‌های pepsico هست)
:)))
  • در صفحه‌ی شراکت با Unilever، توضیحی در مورد شراکت این دو شرکت داده نشده، برای همین فعلاً این شرکت رو رها می‌کنیم. (البته نگران نباشید، یه کم جلوتر دوباره به سراغش میایم!)

در مورد بقیه‌ی شرکت‌های شریک، چیزی نمی‌دونم. اگه کسی چیزی فهمید لطفاً اطلاع بده.

سومین شرکت در اون لیست، با عنوان The Central Bottling Company Group اومده که اگر وارد صفحه‌ی مربوط به این شرکت در سایت بشید (یا یه نگاه به آدرس سایتی که توی همون لیست در ستون دو تا مونده به آخر بندازید)، می‌بینید که همون کوکاکولای خودمونه، شعبه‌ی اسرائیل! در سایت کوکاکولا، اگر به بخش انتخاب کشور این سایت مراجعه کنید، می‌بینید که سایت اسرائیلش همونیه که توی اون لیست هست (لینک اسرائیلش در بخش Eurasia قرار داره).

جا داره در اینجا به تعدادی از مارک‌های مختلف کوکاکولا اشاره کنم:

Canada Dry, Coca-Cola!, Dasani (آب معدنی), Fanta, Sprite

این صفحه هم جالبه: می‌گه شایعاتی در مورد این که کوکاکولا کمک اقتصادی به اسرائیل می‌کنه پراکنده شده که ما ردش می‌کنیم.

این و این و این هم در مورد شایعات هستند و جالبن! مخصوصاً آخری که در مورد این ادعاست که نوشته‌ی کوکاکولا برعکسش می‌شه «لا محمّد لا مکّه». البته به نظر من هم این قابل استناد نیست و چندان منطقی هم به نظر نمی‌رسه. حتی من می‌تونم اون نوشته رو این‌طور بخونم: «لمحمّد لمکّه»! ولی جالب‌تر از اون این جملاتیه که توی این صفحه نوشته:

More recently, in May 2000, the Grand Mufti of Al-Azhar (the Islamic world’s foremost institute) Sheikh Nasr Farid Wassel, said that “the trademark does not injure Islam or Muslims directly or indirectly.” Moreover, he stated that Islam is against “the propagation of empty rumors and intended lies that affect either public or private interests.”

و بعدش هم لینک دریافت سخنان این مفتی رو گذاشته!  :))

اما چهارمین شرکت، شرکت اوسم هست که معلوم‌الحاله! بیش از ۵۰٪ از سهام این شرکت اسرائیلی، متعلق به شرکت نستله هست که در واقع یعنی این شرکت در اختیار شرکت نستله هست (توی همین لیست می‌تونید ببینید که Major Ownership شرکت اوسم رو Nestle نوشته).

این هم لیستی از مارک‌های معروف نستله که در کشور به وفور یافت می‌شه:

در مورد Nestea این جالبه که شرکت کوکاکولا Nestea رو به صورت بسته‌بندی شده می‌فروشه.

و حالا می‌ریم سراغ شرکت پنجم، شرکت Unilever. این شرکت، دارای محصولات بسیار گسترده‌ایه که در سه زمینه‌ی غذایی، بهداشت شخصی (Personal Care) و بهداشت خانه (Home Care) فعالیت می‌کنه. برخی از محصولاتش را اینجا می‌نویسم:


Food:

Lipton
Personal Care:
Dove, Lux, Signal & Close Up (خمیر دندان)
Home Care:

تا اینجا، بخش مواد غذایی بود. بقیه‌ی شرکت‌های این بخش رو من نمی‌شناسم و اطلاعاتی ازشون ندارم. حالا اگر به سراغ بقیه‌ی بخش‌ها بریم، اسامی آشنای زیادی می‌بینیم.

دربخش نرم‌افزار، می‌بینیم که در رتبه‌ی ۴ ام Microsoft Israel (البته لینکی که توی اون لیست جلوش داده سوتی داده و یک علامت / بین com و israel جا انداخته) و در رتبه‌ی ۲۶ ام Symantec Israel قرار داره.

در بخش صنعت که خیلی کلی‌تر از این دو بخش قبلیه، این شرکت‌ها قابل توجه هستند:

#2: Intel Israel
#26: Delta Galil Industries(1)

#47: Marvell Semiconductor Israel (تنها چیزی که از این شرکت یادم میاد، اینه که چیپ-ست‌های مودم می‌ساخت) l

#142: L’Oreal Israel
#160: Kodak Israel

#184: Siemens Israel

#186: Haaretz Group

(جالبه که ببینید این‌ها همه از هاآرتض(؟!) بالاتر هستند)

(1) در مورد شرکت اسرائیلی Delta Galil (که در تل آویو مستقره): اولاً دقت کنید که این شرکت در بخش پارچه و لباس، در رتبه‌ی اول قرار داره. ثانیاً در بخش Company Profile سایتشون این‌طور نوشته:
Our clientele, which reads like a who’s who of the global apparel industry, includes retail giants such as Marks & Spencer, Target, Wal-Mart, Kmart and JC Penny; and leading fashion brands such as Calvin Klein, Nike, Hugo Boss and Pierre Cardin. Delta Galil also sells its products under brand names which are licensed to the Company, including Wilson, Maidenform, Nicole Miller, Barbie, Tommy Hilfiger , Tra La La and others.
در بخش تاریخچه‌ی شرکت، این‌طور نوشته:
Delta became a publicly traded company on the Tel-Aviv Stock Exchange, with 25% of its shares eventually being acquired by Sara Lee, and posted sales volume of $117 million by the end of the decade.

اما در خبرها دیدم که علی‌الظّاهر شرکت Sara Lee این سهام رو فروخته. اما این رو هم ببینید (از همون خبر نقل می‌کنم):

Lautman says that Sara Lee’s investment in the Israeli company, which specializes in men and women’s underwear, had been mainly financial in nature, and in any case the American company had operated in competing areas as well.

و این رو:

The sale by Sara Lee had not surprised many, as the company had been spinning off all its clothing-related assets.
خلاصه کنم: شرکت Sara Lee خیلی کمک کار اسرائیل بوده، ولی دیگه به نظر نمی‌رسه سودش به اسرائیل برسه (حداقل از طریق شرکت Delta Galil).

و در نهایت، یک لیست کلی در این بخش می‌بینیم که نمی‌دونم اون شرکت‌هایی که در این لیست هستند و در لیست صنایع نیستند، یعنی چی! یعنی در واقع تعریف صنعت رو نمی‌دونم، که چرا مثلاً I B M Israel این‌جا به عنوان شماره‌ی ۷۶ هست، ولی در لیست صنایع نبود. و یا مثلاً Hewlett-Packard Israel در شماره‌ی ۷۷ و یا Zara and Pull & Bear (این اسم دو تا شرکته: Zara و Pull & Bear که هر دو متعلق به شرکت Inditex هستند، به همراه برخی شرکت‌های دیگه (مثل Massimo Dutti)) در رتبه‌ی ۱۹۷ و شرکت IKEA در رتبه‌ی ۲۸۷.
ولی از همه باحال‌تر، شماره‌ی ۱۳۷ بود: گروه باران! :))))
شماره‌ی ۲۱۸ هم خوبه: Getter Group! ولی گشتم، Setter Group نداشت!
۲۷۷ هم Maman Cargo Terminals and Handling هستند، به آدرس http://www.maman.co.il !!

اگر احساس می‌کنید این شرکت معتبرتر از شرکت قبلی هست، لطفاً اطلاع بدید!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.