چهارشنبه 26 ژانویه 11 | 11:40

دكتر شهریاری دانشجوی قد كوتاه نداشت

رهبر انقلاب در دیدارهای خود با جوامع علمی و نخبگانی كشور، همراهی علم و معنویت را در نظام اسلامی مورد تأكید قرار می‌دهند. ایشان این موضوع را از جمله تفاوت‌های علم اسلامی و بومی با علم غربی می‌دانند. دكتر مجید شهریاری یكی از مصادیق همراهی علم و معنویت بود.


رهبر انقلاب در دیدارهای خود با جوامع علمی و نخبگانی كشور، همراهی علم و معنویت را در نظام اسلامی مورد تأكید قرار می‌دهند. ایشان این موضوع را از جمله تفاوت‌های علم اسلامی و بومی با علم غربی می‌دانند. دكتر مجید شهریاری یكی از مصادیق همراهی علم و معنویت بود. به قول آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی، «راز موفقیت شهیدِ شاهد، دكتر شهریاری، پی‌بردن به حقیقت علم و هجرت از آن به معلوم و ترغیب به چنین هجرتی است.»

متن زیر، یادداشتی است از همسر شهید شهریاری درباره خصوصیات علمی و معنوی آن دانشمند شهید

مهم‌ترین ویژگی ایشان، متشرع بودن ایشان بود. به انجام واجبات و مستحبات بسیار اهمیت می‌دادند و در ترك محرمات و مكروهات بسیار كوشا بودند. خواندن نماز اول وقت، خصیصه‌ی بارز ایشان بود و در برپایی نماز شب كوشا بودند. وجوهات شرعی را دقیق حساب كرده و به موقع پرداخت می‌كردند.

ایشان بسیار خیرخواه بوده و در دستگیری از مستمندان كوشش بسیار می‌كردند. ارادت بسیار زیادی به اهل بیت(ع) داشتند و سیره‌ی ایشان را سرلوحه‌ی رفتار و كردار خویش قرار داده بودند. حُسن رفتار ایشان در بین همكاران و دوستان زبانزد همگان بود كه آن نیز برگرفته از اعتقادات و روحیات مذهبی ایشان بود.

بسیار متواضع، مهربان، آرام، كم‌حرف، كوشا و پرتلاش و ساده‌زیست بودند. هرگز دروغ و غیبت را به كلام خویش راه نمی‌دادند. در مجامعی كه احكام اسلامی نادیده گرفته می‌شد، شركت نمی‌كردند. با افرادی كه تقید زیادی به مسائل شرعی نداشتند، زیاد رفت‌وآمد نداشتند و معتقد بوند كه حشر و نشر با این افراد، بر رفتار خود ما نیز اثر منفی می‌گذارد. برعكس، با دوستان متشرع نشست‌وبرخاست بیشتری داشتند و سعی می‌كردند تا ارتباط با این دوستان را قطع نكنند؛ اگرچه گاهی به‌علت ضیق وقت، به یك تماس تلفنی بسنده می‌كردند.

رفتار ایشان با دانشجویان بسیار پدرانه و مهربانانه بود. آن‌قدر با دانشجویان صمیمی بودند كه محیط دانشكده به یك خانواده تبدیل شده بود و دانشجویان، خصوصی‌ترین مسائل خویش را با ایشان درمیان گذاشته و مشورت می‌گرفتند. ولی این صمیمیت، خللی در كلاس‌های درسی ایشان و جدیت این كلاس‌ها ایجاد نمی‌كرد. در كلاس درس و انجام تكالیف و امتحانات، بسیار جدی و سخت‌گیر بودند. تكالیف درسی ایشان از سخت‌ترین تكالیف درسی دانشجویان بود و همین موضوع باعث شده بود كه دانشجویان بعد از گذراندن درس ایشان بسیار قوی و مسلط به موضوع بودند و خودشان از توانایی‌هایی كه به‌دست می‌آوردند، بسیار خشنود بودند.

جامعِ علم و دین
به تعبیر یكی از دوستان، «دكتر، دانشجوی قدكوتاه نداشت». تمام كسانی‌كه تحت نظارت ایشان فارغ‌التحصیل شده‌اند، افرادی بسیار توانا در مسائل علمی و دارای اعتماد به‌نفس بالا هستند.

ایشان عالم وارسته‌ای بودند كه پله‌های ایمان و علم را همزمان و با سرعت طی كردند و به درجات عالی دست یافتند. یقیناً موفقیت‌های علمی ایشان، به منزله‌ی صِفرهایی بود كه در جلوی قامت بلند ایمانی ایشان معنا پیدا كرد و زندگی ایشان را به گونه‌ای ساخت كه نتیجه‌ی آن جز شهادت در راه معبود نمی‌توانست باشد.

به قول مرجع عالی‌قدر، حضرت آیت‌الله جوادی آملی، «راز موفقیت شهیدِ شاهد، دكتر شهریاری، پی‌بردن به حقیقت علم و هجرت از آن به معلوم و ترغیب به چنین هجرتی است.» این استاد والامقام، به كمك علوم به معلوم رسیدند و نشان آفریدگار را در آن و نیز در خود، كه مخلوقِ خداست، مشاهده نمودند و جامع علم و دین شدند. چنین افرادی آن‌قدر مقتدر هستند كه در مصاف با مرگ، پیروز می‌شوند و مرگ را می‌میرانند و خود برای ابد زنده می‌مانند. و این ابدی‌های بالعرض، به خدایی كه ابدی با‌لذات است، مرتبط خواهند بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.