چهارشنبه 26 ژانویه 11 | 17:15

پرونده «شیعیان عراق» در شماره جدید ماهنامه زمانه

«شیعیان عراق» عنوان پرونده محوری این شماره از ماهنامه زمانه است که در ادامه زنجیره پروند‌ه‌های جهان اسلام، به وضعیت شیعیان در عراق و تبارشناسی گروه‌های شیعه در عراق می‌پردازد.


«شیعیان عراق» عنوان پرونده محوری این شماره از ماهنامه زمانه است که در ادامه زنجیره پروند‌ه‌های جهان اسلام، به وضعیت شیعیان در عراق و تبارشناسی گروه‌های شیعه در عراق می‌پردازد.

جغرافیای تشیع عراق، ثوره العشرین(قیام علیه انگلیس)، حوزه علمیه نجف، روابط شیعیان ایران و عراق عنوان مقالاتی است که به بررسی وضعیت شیعیان عراق می‌پردازد. همچنین در ادامه این پرونده حزب الدعوه الاسلامیه، مجلس اعلای عراق، سازمان عمل اسلامی، جریان صدر دوم «الطیار صدری»، حزب الفضیله الاسلامی و کنگره ملی عراق به‌عنوان اصلی‌ترین جریان‌های فکری تشیع در عراق زیر ذره بین قرارگرفته‌‌است.

«حضور به وسعت ایران» عنوان پرونده تاریخ انقلاب این شماره از زمانه است که به بررسی نقش تعیین کننده حضور مردم در انقلاب از ابتدا تا امروز و به خصوص حماسه مردمی 9 دی می‌پردازد. سعدالله زارعی، حسین مظفر و محمد کوثری از چهره‌هایی هستند که در این پرونده گفتار یا نوشتاری از آنان منتشر شده‌است.

در این شماره، زمانه در حوزه ادبیات زمانه به بررسی رمان بینوایان به عنوان آخرین نماینده مکتب کلاسیک می‌پردازد. شهریار زرشناس با مقاله‌ای با عنوان «رمانتیسم ادبی» و پرویز شیشه‌گران با نوشتاری با عنوان «مکتب سرخوردگی» از بنام‌ترین نگارندگان این پرونده از زمانه هشتم هستند.

در ادامه مباحث زمانه در موضوع الگوهای پیشرفت جوامع، در این شماره در پرونده‌ای با نام «باتلاق‌های کویری» به نقد الگوی غربی توسعه پرداخته شده‌است. گفت و گو با رامین خانبگی و تعدادی از چهره‌های صاحب نظر در این حوزه مانند حجت‌الاسلام رضا غلامی و مجید مختاریان‌پور و نظرات بزرگانی همچوان حضرت امام خمینی (رض) و شهید آوینی، چهارچوب اصلی پرونده اقتصادی این شماره از زمانه را شکل داده‌اند.

و بالاخره «جهانی شدن فرهنگ» موضوع پرونده جامعه شناسی زمانه در این شماره است. تسلط فرهنگ آمریکایی بر تجارت جهانی، و نقش آن در به محاق بردن سنت‌ها وارزش‌های فرهنگ‌های محلی از رهگذار رخنه کردن به حوزه‌ها و جنبه‌های متعدد فرهنگ مانند زبان، مذهب، موسیقی، غذاو … و محدود کردن تنوعات فرهنگی در مقالات این پرونده واکاوی شده‌است.

علاقمندان جهت تهیه این نشریه می توانند به مطبوعاتی های سراسر کشور و در تهران به نمایشگاه و فروشگاه دائمی آثار کانون اندیشه جوان واقع در خیابان انقلاب اسلامی، حد فاصل خیابان های منیری جاوید و 12 فروردین، شماره 1328 طبقه سوم و احد 9 مراجعه نمایند و یا با شماره تلفن 66900965(امور مشترکین نشریه). تماس بگیرند

گفتنی است این شماره 95 پیاپی و شماره 8 دورجدید نشریه زمانه است که با مدیر مسئولی محمدرحیم عیوضی و سردبیری سعید کرمی به همت کانون اندیشه جوان منتشر می شود.

برچسب‌ها:
  1. سید حمید
    15 سپتامبر 2012

    بازتاب جنگ خلیج فارس در ایران را به همراه مستندهای منحصر به فرد از انتفاضه شعبانیه تهیه شده توسط سپاه بدر و بیش از 4 ساعت فیلم مستند درباره جنگ خلیج فارس را می توانید از اینجا تهیه کنید .
    http://netkar.ir/shop/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=50&virtuemart_category_id=27&Itemid=186

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.