پنج‌شنبه 27 ژانویه 11 | 13:52

افشای همکاری محمود عباس با اسرائیل در جنایت غزه

الجزیره چهارمین بخش از اسناد سری مذاکرات فلسطینی- اسرائیلی درباره جنگ غزه و گزارش گلدستون را منتشر کرد. این اسناد نشان می‌دهد محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین می‌دانست اسرائیل می‌خواهد به نوار غزه حمله کند.


الجزیره چهارمین بخش از اسناد سری مذاکرات فلسطینی- اسرائیلی درباره جنگ غزه و گزارش گلدستون را منتشر کرد. این اسناد نشان می‌دهد محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین می‌دانست اسرائیل می‌خواهد به نوار غزه حمله کند.

همچنین این اسناد نشان می‌دهد تشکیلات خودگردان چشم پوشی از گزارش گلدستون را در برابر از سرگیری مذاکرات روند صلح پذیرفت. این اسناد اثبات می‌کند مذاکره کننده فلسطینی تلاش می‌کرد بعنوان بهترین پاسخ به جنبش حماس به توافق صلح با اسرائیل برسد. همچنین شماری از این اسناد از نشست‌های امنیتی مسئولان امنیتی اسرائیل و تشکیلات خودگردان خبر می‌دهد.

بیست و هفتم ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ روزی خونین برای ساکنان غزه بود. در آن روز اسرائیل در جنگی بیست و سه روزه به نوار غزه حمله کرد. جنگی که یک هزار و پانصد کشته فلسطینی برجای گذاشت. عاموس گلعاد رئیس بخش سیاسی و امنیتی وزارت دفاع (جنگ) اسرائیل به محمود عباس در این زمینه اطلاع داد و خواهان همکاری عباس در جنگ غزه شد.

صائب عریقات در بیست و یک اکتبر سال ۲۰۰۹ در دیدار با می‌چل گفت «عاموس گلعاد و لیبرمن فکر می‌کردند که می‌توانند همراهی عباس را در جنگ غزه داشته باشند ولی عباس تاکید کرد بر روی تانک اسرائیلی به غزه نمی‌رود». بعد‌ها پس از مذاکرات میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان مشخص شد هدف اسرائیل از همراهی عباس در این جنگ برای الحاق شکست سیاسی به حماس بوده است و احمد قریع در دیدار با تزیبی لیونی در بیست و دوم ژانویه سال ۲۰۰۸ گفت «در صورتی که به توافق برسیم، حماس را شکست می‌دهیم و این می‌تواند پاسخی به حماس باشد که مدعی است بازگشت اراضی فلسطین تنها از طریق مقاومت ممکن است». سلام فیاض نیز در چهارم مارس ۲۰۰۸ به کاندولیزا رایس گفته بود «در غزه تنها این حماس است که طرف پیروز است و اسرائیلی سودی از این وضع نداشته است و ما در این وضع شکست خوردیم حماس شرایط انتفاضه اخیر را فراهم کرد».

صائب عریقات در مساله رابطه تشکیلات خودگردان با حماس در دیدار با استیون هاردلی مشاور سابق امنیت ملی سابق آمریکا در بیست و نهم ژوئن سال ۲۰۰۸ گفت «ما به توافق نیاز داریم. این توافق در رابطه ما با حماس یک مساله حیات یا مرگ سیاسی است». این توافق همراه با به تعویق افتادن ارائه گزارش گلدستون به وقوع پیوست.

گزارش گلدستون در اول اکتبر سال ۲۰۰۹ در شورای حقوق بشر سازمان ملل به بحث گذاشته شد و قرار بود روز بعد به رای گذاشته شود ولی چنین نشد و به نشست ماه مارس موکول شد. نشانه‌های این تعویق را می‌توان در رابطه با آن با از سرگیری مذاکرات دانست به طوری که می‌چل در پیامی به تشکیلات خودگردان تصریح کرد «تشکیلات خودگردان فضای مثبتی را برای از سرگیری مذاکرات فراهم می‌کند و به این دلیل در طی مذاکرات نباید به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طرح و ابتکاری در محافل حقوقی بین الملل حمایت کند». جیمز جونز مشاور امنیت ملی آمریکا از اقدام تشکیلات خودگردان برای به تعویق انداختن رای گیری گزارش گلدستون تشکر کرد و در پیامی به عریقات گفت «از این اقدام شما سپاسگذاریم. این اقدام بسیار شجاعانه بوده است». در مساله جنگ غزه در اواخر سال ۲۰۰۸ نشستی میان احمد قریع و تزیبی لیونی برگزار شد و تشکیلات خودگردان بار دیگر از اسرائیل خواست محور فیلادلفیا در جنوب نوار غزه را اشغال کند و رام الله تاکید کرد کاهش محاصره غزه به جنبش حماس کمک می‌کند.

صائب عریقات در گفتگو با یک هیات اسپانیایی درباره پیامدهای منطقه‌ای شکست روند صلح در چهاردهم ماه دسامبر سال ۲۰۰۷ گفت «بن بست در روند صلح بمعنای پیروزی حزب الله، حماس و ایران خواهد بود. هر آنچه که اسرائیلی‌ها انجام می‌دهند تسلیم منطقه به احمدی‌نژاد است». صائب عریقات در گفتگو با جمیز جونز مشاور امنیت ملی آمریکا در دوازدهم اکتبر سال ۲۰۰۹ تصریح کرد «محمود عباس برای همراه کردن جریانی در ایران که حامی سازش با اسرائیل بودند، یک تاجر فلسطینی را راضی کرد تا پنجاه میلیون دلار برای راه اندازی یک شبکه رادیویی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران یعنی میرحسین موسوی پرداخت کند».

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.