پنج‌شنبه 27 ژانویه 11 | 16:54

درخواست پخش «یزدان تفنگ ندارد» درکانادا

جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به نخست وزیر کانادا، با اشاره به اصرار دولت متبوع وی برای نمایش مستند ضدایرانی «اورانیوم»، از وی خواستند برای اثبات شعار آزادی بیان در کانادا، دستور دهد مستند «یزدان تفنگ ندارد» نیز در این کشور به نمایش در آید.


تریبون مستضعفین– جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به نخست وزیر کانادا، با اشاره به اصرار دولت متبوع وی برای نمایش مستند ضدایرانی «اورانیوم»، از وی خواستند برای اثبات شعار آزادی بیان در کانادا، دستور دهد مستند «یزدان تفنگ ندارد» نیز در این کشور به نمایش در آید. گفتنی است این نامه به همراه یک نسخه از فیلم تحویل سفارت کانادا در تهران شد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای استفان هارپر
نخست وزیر محترم کنفدراسیون کانادا

مطلع شدیم که دولت کانادا در نامه‌ای به سفارت ایران در اتاوا در رابطه با فیلم مستندی که جدیدا ساخته شده است، با تاکید بر نمایش این فیلم، آورده است: «کانادا کشوری آزاد است که آزادی بیان ارزش محوری آن است و این ارزش قابل معامله نیست».

کانادا کشوری است چند فرهنگی که سابقه تاریخی آن به نسبت امریکا و کشورهای اروپایی شفاف‌تر است. به همین دلیل، این حرکت شما می‌تواند گامی مثبت در راستای عمل بدون استثناء و فارغ از اعمال ملاحظات سیاسی به تعهدات و وظایف حقوق بشری و نیز توقف برخورد دوگانه و سیاسی کشورتان باشد.

نامه دولت شما، حامل پیغامی بشردوستانه برای ما بود زیرا آنچه مشاهدات ما تاکنون بر آن صحه می‌گذارد، ادعای بسیار در حوزه حقوق بشر و آزادی بیان از یک سو و نقض حقوق شهروندی و سانسور و محدود کردن اظهار نظر از سوی دیگر در دولت شما بوده است. شاهد این مدعا گزارشات سازمان‌های مردم نهاد کانادا و نیز کمیته‌های ناظر بر حسن اجرای معاهدات حقوق بشر سازمان ملل متحد است که موارد متعدد نقض حقوق بشر و سرپیچی از تعهدات حقوق بشری در کشور شما را نشان می‌دهد.

نقض حقوق مسلمانان و بومیان و نیز برخی از اقلیت‌ها در این کشور و هم‌چنین حمایت اتاوا از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، برخی از دلایل این بد گمانی ما نسبت به دولت کانادا بوده است.

از جنابعالی تقاضا داریم برای اثبات حسن نیت خود در رابطه با این موضوع و جلوگیری از به وجود آمدن شائبه ادامه اعمال سیاست‌های ضد ایرانی دولت کانادا، دستور فرمایید تعدادی دیگر از مستندهای مرتبط با ایران و تحولات داخلی کشور ما، از جمله مستند «یزدان تفنگ ندارد» که توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف (گروه آرمان) ساخته شده است و اتفاقا به موضوع سانسور رسانه‌ای می‌پردازد، در مجامع معتبر دولتی و خصوصی و موسسات فرهنگی کانادا به نمایش درآیند و مورد نقد و نظر بینندگان قرار گیرند. و‌‌ همان فرصت‌هایی که در اختیار مخالفین ایران قرار داده می‌شود، در اختیار مردم ایران نیز قرار گیرد.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اتخاذ سیاست‌های شفاف و به دور از تبعیض، از یک سو تأمین کننده آرامش و امنیت کامل برای شهروندان کانادایی است و از سوی دیگر موقعیت و جایگاه بهتری برای کانادا در میان مردم خاورمیانه و بخصوص ایران ایجاد می‌کند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف
عوامل مستند «یزدان تفنگ ندارد»

  1. میثم
    28 ژانویه 2011

    نگران نباشید اونجا آنقدر آزادی زیاده که برطبق اصل آزادی آزاد هستند فیلم شما را آزادانه پخش نکنن !!!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.