شنبه 29 ژانویه 11 | 19:00

اعتراض مردمی در عربستان به ناکارآمدی دولت

پلیس عربستان اعلام کرد، ده‌ها تن از معترضان به ضعف تاسیسات زیربنایی شهر سیل‌زده جده از جانب پلیس این کشور بازداشت شده‎اند.


پلیس عربستان اعلام کرد، ده‌ها تن از معترضان به ضعف تاسیسات زیربنایی شهر سیل‌زده جده از جانب پلیس این کشور بازداشت شده‎اند. بر اساس این گزارش، تا کنون دست‌کم ۱۰ نفر در جده بر اثر جاری شدن سیل جان خود را از دست داده‌اند و سه تن دیگر ناپدید شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده، سیل روز جمعه (۸ بهمن) در برخی خیابان‌های جده جاری بود و مردم ساکن مناطق کم‌ارتفاع پس از دو روز بارندگی و جاری شدن سیل همچنان با مشکل قطع برق مواجه هستند.

اعتراضات مردم جده در پی آن آغاز شد که روز پنجشنبه (۷ بهمن) پیامک‌هایی به مالکان گوشی‌های همراه «بلک‌بری» فرستاده شد و از آن‌ها خواسته شد تا در تظاهرات روز جمعه شرکت کنند.

به گفته یکی از شاهدان عینی، معترضان بعد از نماز جمعه به مدت پانزده دقیقه با تجمع در اصلیترین خیابان تجاری این شهر فریاد «الله اکبر» سر دادند.

این اقدام معترضان با واکنش نیروهای امنیتی عربستان مواجه شد و تعدادی از معترضان بازداشت شدند.

به گفته یکی از مقامات پلیس عربستان، در جریان این اعتراضات ۳۰ نفر بازداشت شده‌اند و پلیس در تعقیب افرادی است که به ساختمان‌های نزدیک محل تجمع گریخته‌اند.

این در حالی است که یکی دیگر از افسران پلیس عربستان، شمار افراد بازداشت شده را ۵۰ تن اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، دوازده خودرو پلیس اطراف ساختمانی که تظاهرکنندگان در آن پنهان شده‌اند را به محاصره خود درآورده‌اند و سی خودرو دیگر نیز خیابان‌های اطراف را مسدود کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۹ نیز بر اثر جاری شدن سیل در این شهر ۱۲۳ تن جان خود را از دست دادند.

بسیاری ناکارآمدی تاسیسات زیربنایی جده در تخلیه آب ناشی از سیل و ساختمان‌های نامناسب را عامل کشته شدن این تعداد از افراد عنوان کرده‎اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: