یکشنبه 30 ژانویه 11 | 09:00

ادامه تظاهرات ضد دولتی در اردن

هزاران اردنی علیه سیاست‌های داخلی و اقتصادی دولت تظاهرات کرده و استعفای نخست‌وزیر این کشور را خواستار شده‌اند.


هزاران اردنی علیه سیاست‌های داخلی و اقتصادی دولت تظاهرات کرده و استعفای نخست‌وزیر این کشور را خواستار شده‌اند.

این تظاهرات در شهر عمان پایتخت اردن و سایر شهرهای بزرگ این کشور انجام شد. گروه‌ اسلامی اخوان‌المسلمین اردن و مخالف اصلی دولت این کشور، تظاهرات روز جمعه (۸بهمن) را برای سومین جمعه متوالی سازمان‌دهی کرده بود.

تظاهرکنندگان با تقبیح سیاست‌های اقتصادی سمیر الرفاعی، نخست‌وزیر این کشور اعلام کردند که اصلاحات اقتصادی وی در زمینه کاهش یارانه‌ها برای اقلام ضروری منجر به افزایش قیمت غذا و سوخت، و گسترش بی‌کاری و فقر در کشور شده است.

تظاهر کنندگان اردنی شعارهایی نظیر «الرفاعی برو گم شو» و «هزینه‌ها کمر شکنند» سردادند.

تظاهرکنندگان همچنین خواهان انتخاب دموکراتیک نخست‌وزیر از طریق رای‌گیری به جای انتخاب آن از سوی پادشاه این کشور شده‌اند.

تظاهرات مردم اردن در حالی روی داد که نخست وزیر و ملک عبدالله پادشاه این کشور متعهد شده‌اند که اصلاحات اقتصادی را انجام دهند.

روز چهارشنبه (۶ بهمن) در پی دو هفته تظاهرات ضد دولتی در شهرهای مختلف اردن در اعتراض به افزایش قیمت‌ها و سیاست‌های دولت، ملک عبدالله اعلام کرد که اکنون زمان اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی بیشتری در کشور است.

ملک عبدالله با تاکید بر لزوم پیش‌برد شفاف و روشن اصلاحات سیاسی و اقتصادی گفت، این اصلاحات به دولت اجازه می‌دهد بر مشکلات سیاسی و اقتصادی کشور فائق آید.

وی خاطرنشان کرد، لازم است همه سناتور‌ها و مقامات دولتی در همه استان‌ها با مردم در ارتباط تنگاتنگ باشند تا بتوانند شکایات آن‌ها را شنیده و مذاکرات مستقیمی را برای بر طرف کردن مشکلات شهروندان با آن‌ها داشته باشند.

نخست وزیر اردن نیز اعلام کرد، قرار است دستمزدهای کارمندان دولتی و حقوق بازنشستگان افزایش یافته و همچنین برنامه یارانه‌های دولتی نیز گسترش یابد.

با این وجود هیچ‌یک از این اقدامات نتوانسته تظاهرات ضد دولتی مردم در اردن را متوقف کند.

مردم اردن با الهام از انقلاب تونس که به برکناری زین‌العابدین بن‌علی، رئیس‌جمهور پیشین این کشور انجامید، اعلام کرده‌اند که تا زمان تحقق خواسته‌هایشان به تظاهرات ادامه خواهند داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.