یکشنبه 30 ژانویه 11 | 12:16

بهانه های ملانصرالدینی برای حمایت از دانشجوی پولی!

توجیه سازی مسئولین برای قانون پذیرش دانشجوی پولی ادامه دارد. در آخرین این توجیه ها رییس دانشگاه تهران می گوید که یکی از دلایل ایجاد پذیرش دانشجوی پولی جلوگیری از برخی اتفاقهای افتاده در دانشگاههای خارج از کشور است بطوریکه وی معتقد است دختران دانشجو مجبورند در خوابگاههای مختلط زندگی کنند.


توجیه سازی مسئولین برای قانون پذیرش دانشجوی پولی ادامه دارد.

در آخرین این توجیه ها رییس دانشگاه تهران می گوید که یکی از دلایل ایجاد پذیرش دانشجوی پولی جلوگیری از برخی اتفاقهای افتاده در دانشگاههای خارج از کشور است بطوریکه وی معتقد است دختران دانشجو مجبورند در خوابگاههای مختلط زندگی کنند.

این توجیه فرهاد رهبر در حالی مطرح می شود که اتفاقا طی سالهای گذشته اختلاط دختر و پسر یکی از پیامدهای برگزاری دوره های پذیرش دانشجوی پولی بود.تا جایی که همچنان گزارشهای ناگواری از وضعیت مسائل اخلاقی موجود در این دوره های آموزشی منتشر می شود.

وجود دانشگاه آزاد، دانشگاههای غیرانتقاعی و …از جمله ظرفیتهای غیردولتی کشور برای پذیرش دانشجو است که ظاهرا نتوانسته جذابیتی برای ثروتمندان جامعه داشته باشد و این عزیزان بیش از همه تلاش دارند با همان ضعف علمی، مدارک دانشگاههای معتبر کشور را از آن خود کنند.

همسویی مسئولان دولتی با این مطالبه برخی ثروتمندان که به واسطه پول درصددند مدارک دانشگاههای معتبر دولتی را از آن خود کنند همچنان جای سوال دارد.

این اما تنها توجیه سازی مسئولین نبود، چه اینکه یکماه قبل نیز برخی مسئولان از کمبود اعتبار برای تامین هزینه های دانشگاههای کشور خبر داد.

در همین حال عزت الله دهقان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در توجیه پذیرش دانشجوی پولی معتقد است: اين مسئله را انكار نمي‌كنيم كه كساني كه وضعيت مالي‌شان بهتر باشد، بهتر مي‌توانند در اين دانشگاه‌ها به ادامه تحصيل بپردازند.(!)

دهقان در بخش دیگری از گفتگوی خود به نکته قابل تامل دیگری اشاره کرده و گفته بود:اين را نيز انكار نمي‌كنيم كه افراد متوسط و ضعيف جامعه هم نمي‌توانند آن شهريه آنچناني را بپردازند.

تصویب قانون پذیرش دانشجوی پولی اما سرآغاز فسادی قابل پیش بینی در دانشگاههای کشور است تا جایی که برخی معتقدند سازمان بازرسی کل کشور باید نظارت جدی بر مسائل مالی این دانشگاهها داشته باشد.

در همین خصوص عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می گوید: نیاز است تا روند پذیرش دانشجوی پولی از سوی سازمان بازرسی کل کشور و سایر حوزه های بازرسی پایش شود. علت این پایش جلوگیری از تخلفات روسای دانشگاهها است، زیرا پذیرش دانشجوی پولی امری در ظاهر خوشایند است و برخی دانشگاهها ممکن است به منظور رفع مشکلات مالی خود اقدام به تخلفاتی در پذیرش دانشجوی پولی کنند.

اگرچه این قانون طی ماههای آینده مراحل اجرایی خود را طی خواهد کرد اما تصویب این قانون از سوی مجلس مشکلی است که عوارض ناگوار آن سالهای آینده گریبانگیر جامعه علمی ایران خواهد شد.

ظهور و بروز تحصیل کردگانی که فقط از راه پول مدرکی را از آن خود کرده اند ضربه سهمناکی را به حوزه های علمی و مدیریتی کشور وارد خواهد کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.