یکشنبه 30 ژانویه 11 | 17:39

عربستان در آستانه اعتراضات گسترده؛ آل سعود هم رفتنی است

یک روزنامه عرب زبان با اشاره به تظاهرات ضد حکومتی جده عربستان، آن را مقدمه‌ای برای اعتراضات گسترده و فراگیر در این کشور دانست.


روزنامه القدس العربی در مطلبی با عنوان «اعتراضات درعربستان» می‌نویسد: جده در غرب عربستان شاهد تظاهراتی با حضور زنان و مردانی بود که با صدای بلند علیه فساد و بی‌توجهی مقامات و حیف و میل بیت المال شعار دادند. این اقدام کم سابقه است و روزهای سختی را برای این رژیم عربی ثروتمند رقم خواهد زد.

روزنامه مذکور نوشت: اینکه نیروهای امنیتی عربستان به سرکوب اعترضات بپردازند و با خشونت با آن‌ها برخورد کنند موضوعی عادی به شمار می‌رود و این قابل انتظار بود زیرا این نیرو‌ها به همین خاطر تاسیس شده‌اند. عربستانی‌ها همانند همتایان خود در کشورهای عربی نتوانستند به تظاهرات ادامه بدهند چرا که تجربه کافی را در برخورد با نیروهای امنیتی ندارند.

این روزنامه ادامه داد: درست است که تظاهرکنندگان سعودی درمقایسه با همتایان خود در مصر، تونس و الجزایر از نظر عددی کمتر هستند اما در اینجا تعداد مهم نیست بلکه آنچه مهم است برگزاری این اعتراضات برای اولین بار است و اینکه زنان دوش به دوش مردان درآن مشارکت کرده‌اند.

زنان عربستانی از حق رانندگی محروم هستند هر گونه اعتراضات در عربستان ممنوع است. عربستان همانند بقیه کشورهای عربی شاهد جنبش‌های مردمی است. این کشور غنی‌ترین کشور نفتی در جهان عرب و حتی درخاورمیانه به شمار می‌رود. ذخایر آن ۱۹۰ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود و تولید روزانه آن ده میلیون بشکه است. به نظر می‌رسد که مشکلات کمتری در مقایسه با دیگرکشورهای عربی داشته باشد.

این روزنامه نوشت: آمارهای بیکاری کمتر از کشورهای دیگر عربی است. البته این آمار مختص به مردان است زیرا بازار کار به روی زنان بسته شده است و آمارهای غیر رسمی آمار بیکاری را بیش از رقم ده درصد اعلام شده می‌دانند.

روزنامه فوق می‌افزاید: عربستان نظارت شدیدی بر همه وسایل ارتباط جمعی دارد. دانشکده عبدالعزیز ویژه نظارت برپایگاههای اینترنتی است و ۲۵۰ سایت را بسته است. هدف این است که امور داخلی و خارجی پوشش داده نشود. اما این اقدامات مانعی برای جوانان سعودی بوجود نیاورده است و آن‌ها به طرق گوناگون به جمع آوری اطلاعات مورد نظر خود می‌پردازند.

این روزنامه ذکر کرد: «زین العابدین بن علی» رئیس جمهور تونس هم این شیوه‌ها را ادامه داد اما نتوانست کاری از پیش ببرد. رژیم تونس به مراتب کنترل شدیدتری اعمال کرد اما این اقدام مانع فرار و فروپاشی رژیمش نشد و این اقدام فروپاشی‌اش را تسریع کرد.

روزنامه مذکور نوشت: مردم کشورهای عربی در همه این کشور‌ها اعم از فقیر و غنی خواهان تغییرات دموکراتیک از راههای مسالمت آمیز هستند تا به خواسته‌های خود شامل؛ برقراری عدالت، توزیع عادلانه ثروت، دستگاه قضایی مستقل، جدایی قوا و مشارکت در تعین سرنوشت برسند.

این روزنامه می‌افزاید: مردم کشورهای حوزه خلیج فارس متفاوت از دیگر کشورهای عربی نیستند یعنی اوضاع بهتر سبب نمی‌شود که خواهان مشارکت در مراکز تصمیم گیری کشورشان نشوند. مردم این کشور‌ها سفرهای زیادی به خارج کشور دارند و به وسایل ارتباطی دسترسی دارند.

روزنامه مذکور در پایان خاطر نشان ساخت: تظاهرات گسترده تری درعربستان در راه است. تظاهراتی که خواسته آن دموکراسی، انتخابات، شفافیت و مبارزه با فساد است. بدست آوردن لقمه نان کافی نیست مهم نان همراه با کرامت است.

  1. omid
    30 ژانویه 2011

    به امید روزی که شاهد سرنگونی حکومت دیکتاتور و آمریکائی آل سعود باشیم.
    انشاء ا…

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: