دوشنبه 31 ژانویه 11 | 22:11

گفتند هری پا‌تر پخش کنید این‌ها نیایند به خیابان!

اتفاق اساسی آنست که در رادیو و تلویزیون به انبوه جوانان خوش فکر، ‌ متعهد و و انقلابی اعتماد شود. برنامه‌های شوک، راز، شاخص، مستند فرماندهان و برخی برنامه‌های مبتکرانه معارفی نشان می‌دهد که ظرفیت عظیمی در جوانان حزب اللهی وجود دارد و مشکل در اعتماد به آنهاست و مسئولان عالی سازمان باید به این بچه‌ها اعتماد کند و جو حاکم را بشکند.


اشاره: وحید یامین‌پور از ابتدای دهه ۸۰ در رسانه ملی حضور داشته و صد‌ها برنامه تلویزیونی و رادیویی را به عنوان نویسنده، کارگردان و مجری در کارنامه دارد. او در سال ۸۶ به علت مخالفت با سیاست‌های مدیران رادیو از مدیریت گروه اندیشه رادیو جوان استعفا داد و به عنوان مشاور مدیر شبکه سه سیما همکاری پاره وقتش را با رسانه ملّی ادامه داد. ماجرای انتخابات ۸۸، یامین‌پور را به تلویریون بازگرداند. برنامه‌های جنجالی «ایران ۸۸»، «رو به فردا» و «دیروز، امروز، فردا» که بنا بر گزارش‌های مرکز تحقیقات سازمان، پرمخاطب‌ترین برنامه‌های سیاسی چندین سال اخیر تلویزیون بوده‌اند با کارگردانی و اجرای او به روی آنتن رفته‌اند….
آنچه در زیر می‌خوانید بخشی از ناگفته‌های اوست درباره‌ پشت پرده‌ سیاست‌های سازمان صدا و سیما

عملکرد صدا و سیما در خیلی از مواقع برای جریان حزب الله و مردم انقلابی محل سوال بوده؛ واقعا علت این کم کاری و کاهلی صدا و سیما در پرداختن به آرمان‌ها چیست؟ آیا عمدی در کار است؟
نمی‌توان بطور مطلق پاسخ این سوال را داد. خود من هم در طی سالیان گذشته به مرور لایه‌های پنهان آن را درک کردم. سازمان، ساز و کار پیچیده‌ای دارد. نمی‌شود برخی عمد‌ها را نادیده گرفت. بالاخره در این سازمان عریض و طویل هستند کسانی که علقه و تعهدی به انقلاب ندارند و سرگرم امورات و علایق خودشانند. البته مدیران ارشد غالباً از سابقین در انقلاب‌اند هرچند در گیر و دار روزمرگی‌ها و سیاسی کاری‌ها برخی از آن‌ها کم اثر یا بی‌اثر می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دلایل این کاهلی همنشینی این مدیران با طبقه‌ی روشنفکران و مرفهین است. نفوذ این دو طبقه بسیاری از خاصیت‌های آرمانی صدا و سیما را زایل کرده است. چند سال پیش که در رادیو جوان کار می‌کردم وحید جلیلی را برای یک مناظره‌ی رادیویی در خصوص عملکرد صدا و سیما دعوت کردم، جلیلی با‌‌ همان لحن صریحش گفت «مدیران پرشیا سوار جردن نشین چه فهمی از دیانت انقلابی دارند؟!». این حرف مهمی بود. هرچند مجبور شدیم با دستور مدیران ارشد آن برنامه را‌‌ همان روی آنتن قطع کنیم و موسیقی پخش کنیم!

عملکرد رسانه ملی را در ایام فتنه و پخش برنامه‌هایی مثل «شاخص» یا «دیروز، امروز، فردا» را در میان این غفلت‌ها چطور باید توجیه کرد؟ به هر حال این‌ها برنامه‌های موثر و پربیننده سیما بود که صدای جریان فتنه را درآورده بود.
حقیقت این است که رسانه ملی خیلی بهتر از دستگاه‌های دیگر در این باره عمل کرد. در آن دستپاچگی و سردرگمی نهادهای متعدد مسوول، صدا و سیما و به ویژه معاونت سیاسی خوب به نتیجه رسید و موثر عمل کرد. هرچند باید گفت هنوز تهیه و پخش مستندهایی چون «شاخص» و «سیره امام روح‌الله (ره)» توسط واحد مرکزی خبر جزو استثنائات عملکرد صدا و سیماست و به یک قاعده تبدیل نشده است. آن هم محصول خبرگی و تعهد رئیس واحد مرکزی خبر و تعهد معدود جوانهای حزب اللهی تحت فرمان اوست. سوال اینجاست که چرا پس از گذشت سال‌ها باید شاهد چنین برنامه‌هایی باشیم؟ چرا اینقدر دیر؟ چرا فقط یک یا دو برنامه؟ چرا شبکه‌های متعدد تلویزیون که هرکدام با میلیارد‌ها تومان در سال شارژ می‌شوند و همه‌شان هم گروه برنامه ساز سیاسی و اجتماعی و ظاهرا مدیران انقلابی دارند هیچ کدام تا به حال کاری نکرده‌اند؟ چه کسی فرمان می‌دهد که همه شبکه‌های تلویزیونی پر از برنامه‌های هزینه بَر و خسته کننده آموزش آشپزی، تنظیم خانواده، مهارت‌های رانندگی و جنگ‌های زرد و لمپن ورزشی باشد ولی هیچ کدام حتی یک مستند چشم گیر تاریخی یا فرهنگی برای آموزش انقلابی مردم ارائه نکرده باشند؟

چرا درباره «روبه فردا» و «دیروز، امروز، فردا» صحبت نمی‌کنید؟ آیا آن‌ها محصول سیاست و تدبیر سازمان نبود؟
هرچند باید از اینکه به خاطر اعتماد مدیران توانستیم چنین برنامه‌هایی تولید کنیم خدا را شاکر باشیم اما باید اعتراف کنم این‌ها هم چندان ربطی به سیاست‌های سازمان نداشتند. آن‌ها در ابتدا خبر نداشتند که ما در شبکه سه داریم چه می‌کنیم. روبه فردا بتدریج شکل گرفت. بد نیست این خاطره را بگویم تا دریافت کنید که در وقایع بعد از انتخابات چه خبر بود:

یکی از مدیران ارشد سازمان با شبکه تماس گرفته بود که تا می‌توانید فیلم‌های سینمایی پخش کنید. آن روز گلایه می‌کرد که این‌ها چیست که پخش می‌کنید؟ بروید هری پا‌تر پخش کنید این‌ها نیایند بیرون! (من آن موقع مشاور مدیر شبکه سه بودم) برایم من خیلی عجیب بود این حرف‌ها و این سیاست‌ها.

من آن ایام برنامه «ایران۸۸» را اجرا می‌کردم. اغتشاش گران سازمان را محاصره کرده بودند. با کمک حراست از در دیگری وارد سازمان شدم. رفتم پیش‌‌ همان مدیر و گفتم به من یک دوربین و یک صدابردار بدهید بروم میان همین‌ها که جلوی سازمان هستند. بگذار ببینیم چه می‌گویند. بگذارید همین حرف‌ها را بیاوریم در رسانه بگوییم و جوابش را بدهیم. آن روز‌ها بی‌بی سی وسایر شبکه‌های ضد انقلاب بطور زنده خیابان‌های تهران را پوشش می‌دادند آن وقت ما داشتیم هری پا‌تر پخش می‌کردیم!

ماجرای ۹ دی باعث شد تا پس از چند ماه دوری مجددا به تلویزیون برگردم. در صحبتی که با نادر طالب‌زاده داشتم تشویقم کرد که سمت و سوی برنامه را تغییر دهم. آن برنامه بعد از یک هفته تبدیل شد به مناظره‌ها و بعد هم به «دیروز، امروز، فردا».

یعنی آوردن کسانی مثل حاج سعید قاسمی، فواد ایزدی، فروز رجایی فر، مسعود دهنمکی، حمید رسائی، حسن عباسی، صفار هرندی، سعید زیباکلام، حسین کچویان و برنامه‌های موثری چون حضور پناهیان، میرباقری و نبویان که برای اولین بار و در هیأت و رفتار جدید رسانه‌ای ظاهر شدند…
برخی از این مهمان‌ها را که نام بردید کاملاً مخفیانه و بدون هماهنگی می‌آوردیم. در‌‌ همان ابتدا هم گاهی با برخورد تند مدیران ارشد مواجه شدیم. بعد که اوج استقبال مخاطبان را دیدند و برای برنامه‌ها تقدیر نامه گرفتند، طبعاً کوتاه آمدند. البته نباید انکار کنم که غیرت و جدیت برخی مدیران هم اگر نبود،‌‌ همان اول جلوی کار ما گرفته می‌شد.

یادم هست که وقتی یکی از همین مهمان‌ها را که شما نام بردید دعوت کردیم و نامش از شبکه زیرنویس شد بلافاصله یکی از مدیران ارشد تماس گرفت و تعابیر تندی علیه ایشان بکار برد و ما را بازخواست کرد که چرا از چنین کسی دعوت کرده‌ایم! حالا ما با زحمت فراوان موفق شده بودیم که این سردار انقلابی را راضی کنیم تا بعد از سال‌ها به قاب تلویزیون برگردد. آن برنامه، بی‌شک یکی از بهترین‌های سال‌های اخیر تلویزیون شد. هنوز هم درباره‌اش حرف می‌زنند. بعدا دیدید که از برنامه تیزر ساختند و همه جا پخش کردند که بله رسانه وظیفه‌اش را در بصیرت افزایی و آگاهی بخشی انجام داده است! تازه از مجلس هم لوح تقدیر گرفتند.

چرا «دیروز، امروز، فردا» با این مخاطب فراوان و با این موفقیت متوقف شد و چرا مجدداً راه افتاد؟ چرا شما در سری جدید همکاری ندارید؟
هنوز وقت آن نشده که اصل ماجرا را بیان کنم. خیلی حرف‌ها هست که محفلی است و در رسانه‌ها نمی‌توان گفت. همین قدر اشاره می‌کنم کسانی که آنتن را در اختیار دارند همه چیز با کم و زیادش می‌توانند بگویند ولی یک خط قرمز غیر رسمی وجود دارد آن هم اینکه از خود رسانه انتقاد نکنید. بسیاری از کسانی که در کمپین‌های دعوت از سران فتنه حاضر بوده‌اند و با برنامه‌هایشان آبروی نظام را برده‌اند از حمایت‌های بی‌دریغ مدیران بهره مندند ولی دیگرانی که گاهی ناپرهیزی کرده‌اند و گلایه و انتقادی از مدیران صدا و سیما طرح کرده‌اند، حتی کارشان به حراست هم کشیده می‌شود!

در سری جدید هم از من خواستند که با آن‌ها همکاری کنم ولی از آنجا که حدس می‌زدم چه انتظاراتی از برنامه مطرح شود و سمت و سوی آن چگونه طی شود نپذیرفتم. هرچند نهایتاً پذیرفتم که به عنوان مشاور به دوستانم کمک کنم که البته برای شرکت در جلسات دعوت نشدم.

بالاخره در قبال این روند حاکم در صدا و سیما چه باید کرد؟ خیلی از مردم از این وضعیت ناراضی‌اند ولی دقیقا نمی‌دانند چه باید بکنند؟ بسیاری از مدیران ارزشی صدا و سیما هم از این روند ناراحت هستند… چه باید کرد؟
روش درست را در سه اتفاق می‌دانم. اول ساختارهای نظارتی‌اند. هیچ نظارت دقیقی از بیرون رسانه ملّی را کنترل نمی‌کند. البته مجلس در چند ماه اخیر حساسیت‌هایش بیشتر شده ولی هنوز ساختارهای موجود اجازه دخالت و نظارت بیشتر را نمی‌دهند. طبق قانون اساسی سازمان باید با تدوین و تصویب قوانین اداره شود ولی هنوز چنین قانونی موجود نیست. بتازگی مجلس پیگیر تصویب قانون جامع صدا و سیما شده است که اگر درست پیش برود اتفاق بزرگی خواهد بود. شورای نظارت موجود هم آن چیزی نیست که باید باشد و مقام معظم رهبر بار‌ها گفته‌اند که نظارت پیش از تولید را می‌خواهند ولی شورای فعلی اینطور نیست. فعلا که ما فقط اسمش را می‌شنویم. البته صدا و سیما هم با زرنگی بیشتر تقدیرهای شورا را اعلام می‌کند و نه بازخواست‌هایش را!

اتفاق دوم حساسیت و مسوولیت عموم مردم است. رسانه باید خودش را به شدت تحت کنترل و نظارت مردم و به خصوص جریان حزب الله بداند. نباید جرأت کند که خلاف کند. چرا هر حزب اللهی یک وبلاگ نداشته باشد که بلافاصله در مواقع لزوم تیغ انتقادش را بکشد. چرا در مجامع و رسانه‌ها انتقاد از روند نامناسب صدا و سیما اینقدر کمرنگ است. من چند سال است که یک از وظایفم را نقد جدی صدا و سیما قرار داده‌ام و این را رسالتی می‌دانم که حضرت آقا بر عهده مثل من قرار داده‌اند.

آقا فرمودند که نسبت ایشان با صدا و سیما مثل نسبت من با وزارتخانه پست و تلگراف و تلفن است! ایشان فرمودند که فقط رئیس را انتخاب می‌کنند. یعنی نظارت فرآیند خودش را دارد. ایشان گفته‌اند من انتقاد‌هایم را دارم که خیلی از اوقات هم آقایان عمل نمی‌کنند. انتقاد وظیفه همه است.

اتفاق سوم و اساسی آنست که در رادیو و تلویزیون به انبوه جوانان خوش فکر، ‌ متعهد و و انقلابی اعتماد شود. برنامه‌های شوک، راز، شاخص، مستند فرماندهان و برخی برنامه‌های مبتکرانه معارفی نشان می‌دهد که ظرفیت عظیمی در جوانان حزب اللهی وجود دارد و مشکل در اعتماد به آنهاست و مسئولان عالی سازمان باید به این بچه‌ها اعتماد کند و جو حاکم را بشکند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: