دوشنبه 07 فوریه 11 | 14:40

حضور ضعیف فرزندان انقلاب درشبکه‌های اجتماعی مجازی!

ليلا صالح*

مشکل ممکن است زبان متفاوت مردم ایران از بقیه مردم جهان باشد. زبان انگلیسی امروز رایج‌ترین زبان مورد استفاده مردم جهان است. زبانی که باید مورد استفاده هر ایرانی دوستدار انقلاب اسلامی در شبکه جهانی اینترنت قرار بگیرد. این حجم تولید محتوا در مورد انقلاب اسلامی به زبان انگلیسی با توجه به ماهیت آن بسیار ناچیز است. به دلیل همین ضعف هاست که غوغاسالاران می‌توانند ایران را به گونه‌ای که خود مایلند به مخاطبان خود القا کنند.


مترجم محمد ولوی

بیش از سه دهه از انقلاب ایران می‌گذرد. انقلابی که هرچند سبب اتخاذ سیاست‌های ستیزه جویانه غرب نسبت به ایران شد، اما نوعی جدید از سبک زندگی را به شرق عرضه کرد. ایران در طول سی سال گذشته فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده است، ظلم‌های زیادی از سوی غرب به او تحمیل شده است، با این حال علی رغم این، دشمنی دولت‌های غربی هرگز نتوانسته‌اند مسیر و ساختار ایران را در طول سی و دو سال گذشته تغییر دهند. مردم ایران همچنان با عزمی پایدار، عاشقانه بر پای اصول خود علیرغم اتهامات ناروایی همچون تقلب در انتخابات یا محکومیت پیاده سازی قوانین شرع اسلام از سوی غربی‌ها ایستاده‌اند. این انقلاب برای همیشه سیاست‌های ایران را دگرگون نمود و آن را تبدیل به جمهوری اسلامی ایران کرد. نظام قدرتمندی که به دلیل ساختار آن بعید است در آینده نیز دچار دگرگونی و انحراف شود.

در شرایطی که برای نسل جوان امروز در بسیاری از نقاط جهان سبک زندگی غربی مطلوب‌تر از دیگر سبک‌های زندگی شده است، نگاه آنان به جمهوری اسلامی چگونه است؟ یک روش برای فهمیدن این مسئله و شاید تنها مسیر ممکن آن دروازه و منبع بی‌انتهای داده‌ها و اطلاعات یعنی اینترنت است.

هم اکنون بد نیست نگاهی گذرا به آمار شبکه‌های اجتماعی در مورد مهم‌ترین بخش تاریخ ایران که در ایام جشن‌های سی و دومین سال وقوع آن هستیم، بیندازیم. این ایام بهترین زمان برای مردم سراسر جهان است که دو روی این داستان را بشنوند. دو دیدگاهی که آن‌ها می‌توانند آموخته‌ها و تفاسیر خود را بر مبنای آن استوار سازند. نکته شگفت انگیز در مورد اینترنت این است که ایرانی‌ها می‌توانند بوسیله آن انقلاب دومی را ایجاد کنند…. یک انقلاب تکنولوژیک. به من اجازه دهید در اینجا شما را با شگفتی‌های اینترنت و اطلاعات موجودی که در آن درباره انقلاب اسلامی وجود دارد آشنا کنم.

با شروع جشن‌های سالگرد انقلاب اسلامی مواجهه با هر دو نوع رویکرد مخالف و موافق نسبت به انقلاب در سطح شبکه جهانی اینترنت انتظار می‌رود. اما در این فضا غوغاسالاران ضد انقلاب اسلامی بسیار بیشتر از حامیان آن هستند. برای مثال در فیس بوک که یک عرصه عمومی برای فعالان در به اشتراک گذاری تمایلات خود در مورد هرچیز و هر موضوعی است. پانصد میلیون نفر کاربر در آن از سراسر جهان وجود دارد. شما در مدت چند دقیقه ثبت نام می‌کنید و سپس در دنیای جدید خود غوطه ور می‌شوید. تویی‌تر نیز که امروز یکی دیگر از سایت‌ها در شبکه‌های اجتماعی است و یک نوع بهتر از ارتباط را برای کاربران به علت اجازه استفاده از ۱۴۰ کاراک‌تر برای هر پیام به طور مختصر داده است. یک حساب تویی‌تر می‌تواند به طور مجازی در هر جایی که ابزار ارتباطی اینترنت وجود دارد به روز شود. کاربران می‌توانند با ورود نام کاربری و رمز عبور هر موقع از روز که خواستند وارد آن شده و به نشر اخبار لحظه به لحظه و اشتراک گذاری لینک‌های خبری در مورد همه چیز و همه جا بپردازند. هر کاربر می‌تواند با کاربر دیگر در منطقه زندگی خود و سرتاسر جهان تعامل برقرار کند و به تبادل اطلاعات در مورد زوایای پنهان کشور خود بپردازد. با یک جستجوی سریع در مورد انقلاب اسلامی و ایران و مباحث طرح شده و صفحات ایجاد شده در آن توسط فعالان، صفحات حامی ایران کمیاب است و جای خالی طرفداران بی‌شمار انقلاب اسلامی در سراسر جهان به چشم می‌خورد.

این برای من خیلی ناراحت کننده است. اما واقعیت این است: فعالان شبکه‌های اجتماعی هیچ تلاش قابل توجهی نکرده‌اند که تصویری درست از انقلاب اسلامی به نسل جوان امروز جهان ارائه دهند. مشکل ممکن است زبان متفاوت مردم ایران از بقیه مردم جهان باشد. زبان انگلیسی امروز رایج‌ترین زبان مورد استفاده مردم جهان است. زبانی که باید مورد استفاده هر ایرانی دوستدار انقلاب اسلامی در شبکه جهانی اینترنت قرار بگیرد. این حجم تولید محتوا در مورد انقلاب اسلامی به زبان انگلیسی با توجه به ماهیت آن بسیار ناچیز است. به دلیل همین ضعف هاست که غوغاسالاران می‌توانند ایران را به گونه‌ای که خود مایلند به مخاطبان خود القا کنند. امواج آلوده رسانه‌های اغواگر غربی امروز به القای این مطلب برای مردم سراسر جهان می‌پردازند. کاری آسان‌تر از راه اندازی یک حساب در تویی‌تر یا فیس‌بوک یا راه اندازی یک وبلاگ در مورد حقیقت انقلاب اسلامی وجود ندارد. این کار واقعا امر مشکلی نیست که نتوان از پس آن برآمد. فعالان مستقل و عدالتخواه فراوانی هستند که تشنه شنیدن حقیقتند. شما می‌توانید با ورود به این عرصه با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و علاوه بر فرصت آشنایی با افراد جدید از سراسر جهان پیام انقلاب و مردم خود را به جهانیان برسانید.

* آمریکایی لبنانی الاصل- فعال صلح شبکه‌های اجتماعی اینترنتی

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: