سه‌شنبه 08 فوریه 11 | 11:28

ای کاش می‌توانستم در کنار جوانان مصری خونم را فدا کنم

نصرالله خطاب به ملت مصر و جوانان آن تصریح کرد: ملت مظلوم ما امروز امیدهای زیادی به شما، ثبات و پیروزی قاطع شما دارد و چه بسا به حق گفته‌اند که مصر «ام‌ الدنیا» است ما به توانایی شما برای ایجاد تغییر ایمان داریم و مشتاق روزی هستیم که ببینیم جایگاه تاریخی و متمدن مصر را به آن بازگردانده‌اید.


سید حسن نصرالله در سخنرانی خود در گردهمایی علیه پیمان «کمپ دیوید» و حمایت از ملت مصر گفت: آنچه در مصر شاهد هستیم یک انقلاب کاملا مردمی است و قشرهای مختلف مردم در آن حضور دارند.

نصرالله که سخنانش به طور مستقیم از شبکه‌های المنار لبنان و العالم پخش می‌شد، همچنین تاکید کرد: دوستان آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه، انقلاب مردم مصر را انقلاب نان و آب و معیشت خوانده‌اند، و با این کار به شعور و کرامت مردم مصر توهین می‌کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان با فریبکارانه خواندن رویکرد آمریکا و کشورهای اروپایی در برابر خیزش مردم مصر، ادعای آن‌ها درباره حمایت از خواسته‌ها و جنبش مردم مصر را دروغی بزرگ خواند و گفت: چه کسی باور می‌کند آمریکا که بزرگ‌ترین حامی رژیم مصر است و بیش از سه دهه است از رژیم دیکتاتوری مصر حمایت می‌کند، اکنون خواهان سرنگونی آن شود؛ قطعا هیچ کس این دروغ بزرگ را باور نمی‌کند.

سید حسن نصر الله گفت: مبارک در طول این سال‌ها خدمات بی‌شماری به آمریکا و رژیم صهیونیستی کرده است و هیچ کس باور نمی‌کند، اکنون آمریکا مدافع مردم مصر و سقوط مبارک شود. وی همچنین بر همبستگی با ملت‌های مصر و تونس تاکید کرد.

مشروح سخنان دبیر کل حزب الله لبنان را در ادامه می‌‎خوانید:

دیکتاتورهای حامی آمریکا نمی‌توانند زیاد دوام بیاورند
دبیرکل حزب‌الله با اشاره به اینکه دیکتاتورهای حامی آمریکا در منطقه دوام زیادی نخواهند داشت، تصریح کرد، با این حال آمریکا نمی‌خواهد تجربه انقلاب اسلامی ایران دوباره تکرار شود.

سید حسن نصرالله گفت، موضوع اعلام موضع حزب‌الله لبنان در قبال حوادث تونس و مصر به علت تعهد حزب‌الله به قرار گرفتن در کنار مظلومان و مقابل ظالمان است.

حزب الله تلاش داشت از طریق مصر به غزه دارو و غذا ارسال کند
سید حسن نصرالله گفت: اگر نگاهی به گذشته بیاندازیم ملاحظه می‌کنیم که خواهند گفت، معترضینی که در شهرهای مصر و میدان التحریر تجمع کرده‌اند، را گروه‌های حماس و حزب‌الله یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحریک و تشویق می‌کنند، ما در این زمینه تجربه تلخی از رژیم مصر داریم.

نصرالله در ادامه این سخنرانی به موضوع اسارت تعدادی از اعضای حزب‌الله در مصر اشاره کرده و گفت که حزب‌الله تنها درپی این بود که برادران مبارز در غزه غذا و دارو بفرستد، اما آن‌ها با بزرگنمایی و تحریف این واقعه سعی کردند، آن را تلاش حزب‌الله برای گسترش تشیع در مصر قلمداد کنند.

حزب الله همبستگی خود را با ملت مصر اعلام می‌کند
سیدحسن نصرالله افزود: ما همه این تهمت‌ها را به جان خریدیم و گله‌ای نکردیم، اما اکنون ما همبستگی و ایستادگی خود را در کنار ملت مصر و جوانانش اعلام می‌کنیم‌‌ همان طور که همبستگی و ایستادگی خود را در کنار ملت ملت تونس و جوانانش نیز اعلام می‌ کنیم.

نصرالله گفت: پیش از پرداختن به سخنانم لازم است از دو ملت تونس و مصر به علت تاخیر چند روزه در اعلام مواضعمان عذرخواهی و تاکید می‌کنم؛ این تاخیر نه به خاطر تردید و شگفت زدگی یا تامل در حوادث بوده است، زیرا همه احزاب لبنانی که تاریخی دیرینه در مقاومت در برابر طرح‌های صهیونیستی – آمریکایی در منطقه دارند، هیچ‌گاه در نزاع میان حق و باطل موضع نظارگر را بخود نخواهند گرفت و بدانید همیشه نگران شما بوده است.

جنبش مردم مصر یک انقلاب واقعی است
وی ضمن ابراز همبستگی با مصری‌ها در انقلابشان گفت، ما در مقابل یک انقلاب واقعی و کامل در مصر هستیم، انقلابی که مسیحیان نیز در کنار مسلمانان و سایر ادیان و زن و مرد و کوچک و بزرگ و بویژه جوانان در آن نقش دارند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: ما اکنون در مقابل انقلاب ملی و واقعی ملت مصر قرار داریم که در آن مسلمانان و مسیحیان و جریانات و جناح‌های مختلف اسلامگرا و سکولار و ملی و قومی در کنار هم در انقلاب مشارکت دارند و همه مصری‌ها اعم از زن و مرد و جوان و پیر و دانشمند و کشاورز و نخبه حضور دارند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: با این حال حضور جوانان مصری در این انقلاب از اهمیت دیگری برخوردار است و به همین علت است که ما می‌گوییم در برابر یک انقلاب واقعی قرار داریم که نتیجه خواست، اراده و عزم ملت مصر است و همین خواست و اراده و عزم است که شهید و زخمی تقدیم انقلاب می‌کند و در اعتصاب بسر می‌برد تا خود تصمیم بگیرد که چه می‌خواهد و چه باید بکند و تا چه اندازه باید انجام دهد و به کجا می‌خواهد برسد و اوست که تصمیم می‌گیرد، چه بگوید و چه انجام دهد.

نصرالله تصریح کرد: همه سخنان دشمنان که گفته‌اند معترضان مصر از خارج تحریک و تامین می‌شوند، ‌ اتهاماتی بیش نیست و در عین حال هر کمکی که از بیرون به رژیم مصر شود، مطمئن هستیم که در برابر اراده ملت مصر و جوانانش درهم خواهد شکست.

مهم‌ترین وظیفه ما تبیین ماهیت واقعی انقلاب مصر است
سید حسن نصرالله گفت: ما از‌‌ همان روز اول با برادران مصری‌ خود که در عرصه حضور دارند، مشورت کردیم و آن‌ها به ما گفتند که از موروثی شدن حکومت ناراضی‌اند و علیه آن بپا خواهند خاست.

نصرالله افزود: اکنون همه چیز به پایان رسید و من از برخی تلویزیون ‌های رسمی مصر سخنانی شنیدیم که ما از آن واهمه نداریم و مطمئن هستیم این سخنان اتهاماتی بیش نیستند که در برابر اصالت و پاکدامنی مصری‌ها سقوط خواهد کرد.

وی تصریح کرد: اکنون ما همبستگی خود را با ملت مصر و دفاع از این انقلاب اعلام و تاکید می‌کنیم یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌هایی که بر عهده ما است تبیین ماهیت واقعی و حقیقی این انقلاب است.

انقلاب مصر تسلیم شدن در برابر آمریکا را نمی‌پذیرد
سید «حسن نصرالله» در ادامه سخنرانی خود ماهیت و محور اصلی انقلاب مصر را اسلامی بودن دانست و گفت، تفسیرهای بسیاری از دوستان اسرائیل و آمریکا می‌شنویم که سعی دارد این انقلاب را انقلاب نان و گرسنگی معرفی کند، اما حقیقت آن است که بر اساس افرادی که در مصر تجمع کرده‌اند، ما در مقابل انقلاب کاملی قرار داریم که انقلاب فقرا و آزادگان و انقلاب کسانی است که خواری و ذلت را رد می‌کنند.

نصرالله افزود: این انقلاب برای کسانی است که تسلیم شدن در برابر آمریکا را رد می‌کنند و این انقلاب انسانی، سیاسی، اجتماعی و علیه ظلم و استبداد و فساد و گرسنگی و از بین بردن امکانات کشور و علیه سیاست‌های دولت مصر در زمینه درگیری‌های اعراب و اسرائیل است. وی تاکید کرد: باید برچسب‌هایی که آمریکایی‌ها به انقلاب مصر می‌زنند، بزداییم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد، از مهم‌ترین وظایف کسانی که با انقلاب مصر اعلام همبستگی می‌کنند، پاک کردن آن از همه چیزهایی است که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌خواهند به آن بچسبانند، ما قبلا شنیده بودیم که انقلاب در تونس به دست آمریکا ایجاد شد و با هماهنگی و همکاری آمریکایی‌ها ایجاد شده است.

نصرالله افزود: این ظلم بزرگی به هر انسان عربی و مسلمان و آزاده است که این گونه در قبال انقلاب‌های مصر و تونس فکر کند، این ظلم و اهانتی علیه ملت تونس و مصر است، و اراده و فرهنگ این جوانان و ملت‌ها را زیر سوال می‌برد.

براندازی رژیم مبارک از سوی آمریکا اهانت و ظلم به ملت مصر
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: چه کسی می‌تواند باور کند که آمریکا رژیمی را براندازی کند که این همه خدمات مفید و ارزنده به آن ارزانی داشته و مخلصانه و صادقانه در خدمت منافع و آرمان‌ها و پروژه‌های آن در منطقه کار کرده است، حتی اگر از مقامات جمهوری خواه و دموکرات نیز این موضوع را بشنویم، اما ممکن است کسی اینگونه باور کند که آمریکا به این صورت نظام مبارک را براندازی کند؟

امام خمینی (ره) شخصیتی صادق و وفادار به ملت و معتقد به نظام
سید حسن نصرالله تصریح کرد، این‌‌ همان چیزی است که در انقلاب سال ۱۹۷۹ در ایران اسلامی نیز شنیدیم، در آن زمان می‌گفتند که امام خمینی (ره) وابسته به سیا است و دولت آمریکا انقلاب اسلامی را در اصفهان و سایر شهرهای ایران ایجاد کرده است، اما حقیقتی که با پیروزی انقلاب و گذشت سال‌های متمادی واضح شد، این بود که ایشان شخصی وفادار و صادق و معتقد به اسلام بود و به دنبال خواسته‌های ملت و امت اسلام بود، در مورد جوانان مصر و تونس نیز وضع به همین صورت است.

مبارک بد‌ترین دیکتاتور منطقه است
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: البته آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که این انقلاب را برای خود مصادره کنند، آن‌ها می‌خواهند به این ترتیب وجهه خود را در منطقه بهبود بخشند و خود را حامی ملت‌ها بنامند، آنهم بعد از اینکه ده‌ها سال از بد‌ترین دیکتاتور‌های منطقه که‌‌ همان حسنی مبارک است، حمایت کردند.

ملت‌های عربی و اسلامی دشمن سیاست‌های آمریکا
سید حسن نصرالله به طرح‌های اطلاعاتی و تحقیقاتی آمریکایی‌ها در زمینه مردم خاورمیانه اشاره کرده و گفت، آن‌ها از سالهای طولانی ما را زیر نظر دارند، آن‌ها طرح ‌های زیادی را برای شناخت رویکردهای ملت‌های منطقه انجام داده‌اند، نتیجه این طرح‌ها و تحقیقات نیز در روزنامه‌های آن‌ها موجود است.

نصرالله افزود: نتیجه این طرح‌ها این است که بیشتر ملل عربی و اسلامی دشمن سیاست‌های آمریکا در منطقه هستند، البته این بدان معنی نیست که با مردم آمریکا دشمن هستند، زیرا بسیاری از مردم آمریکا نیز از سیاست‌های کشورشان در خارج خبر ندارند و بسیاری این سیاست‌ها را قبول نمی‌کنند.

نصرالله به جنگ ۳۳ روزه در لبنان و جنگ ۲۲ روزه در غزه اشاره کرده و گفت، این جنگ‌ها با حمایت آمریکا از اسرائیل انجام شد، در عراق و افغانستان نیز این کشور به صورت مستقیم وارد عمل شد، آمریکا در زمینه حقوق بشر و آزادی نیز سیاست‌های دوگانه دارد.

رژیم‌های عربی و دیکتاتور حامی آمریکا نزد ملت‌ها ارزشی و اعتباری ندارند
به گفته سید حسن نصرالله، نتایج این تحقیقات نشان داد، تغییرات بزرگی در منطقه در حال وقوع است، آن‌ها فهمیده‌اند که رژیم‌های عربی و دیکتاتور حامی آمریکا و غرب که بر خلاف اراده ملت‌ها با آمریکا و اسرائیل همکاری می‌کنند، نمی‌توانند زیاد سر پا بمانند، آن‌ها فهمیده‌اند که سران کشورهای عربی نزد ملت‌ها ارزش و اعتباری ندارند، تحقیقات آن‌ها نشان داده است که برخی سران عربی و اسلامی که سرافرازانه در زمینه فلسطین اعلام موضع کرده‌اند، مورد اعتماد و محبوب ملت‌ها هستند.

آمریکا نمی‌خواهد تجربه انقلاب ایران دوباره تکرار شود
سید حسن نصرالله افزود: به همین علت است که آمریکا نگران آینده منطقه است، ‌آن‌ها از تجربه تلخ انقلاب اسلامی ایران برای خود عبرت گرفته‌اند و نمی‌خواهند که این موضوع دوباره برای آن‌ها تکرار شود، آن‌ها می‌دانند که همپیمانان آمریکا و غرب آینده خوبی در منطقه ندارند.

تنها امنیت و منافع اسرائیل برای آمریکا مهم است
نصرالله در ادامه سخنان خود تاکید کرد، تنها چیزی که برای آمریکایی‌ها در منطقه مهم است، امنیت و منافع اسرائیل است، ‌برای آن‌ها مهم نیست که در کشورهای منطقه چه کسی قدرت را در دست داشته باشد، برای آن‌ها تنها این مهم است که کسی که قدرت را در این کشور‌ها در دست دارد، و رئیس‌جمهوری فلان کشور در راستای منافع اسرائیل کار کند.

نصرالله ادامه داد: آن‌ها می‌دانند که مقابله و درگیری‌های خونین در این انقلاب برای آن‌ها نتیجه‌های مصیبت‌باری دارد، به همین علت است که‌ آمریکا می‌خواهد در این انتقال قدرت در مصر منافع خود را تامین کند، آن‌ها می‌خواهند در این انتقال، مناسبات و طرح‌های خود را در منطقه محافظت کند.

حمایت صریح اسرائیل از مبارک و دیکتاتورهای منطقه
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی امروز خود در گردهمایی علیه پیمان کمپ دیوید و حمایت از ملت مصر گفت: نگاه کنید که اسرائیلی‌ها از ۱۴روز پیش چگونه از حوادث مصر آشفته شده‌اند، قصد ندارم رژیمی را که ملت آن امروز آن را به چالش کشیده است، توصیف کنم، اما می‌گویم که نگاه کنید که اسرائیلی‌ها درباره ارزیابی رژیم مصر و خدمات راهبردی آن به اسرائیل از زمان پیمان «کمپ دیوید» تاکنون اتفاق نظر دارند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: اسرائیل امروز از درد شدیدی سخن می‌گوید و به علت بخت استراتژیک خود و از دست دادن همپیمان قدرتمند خود در منطقه رنج می‌برد.

نصرالله گفت: اسرائیلی‌ها درباره حمایت از رژیم مصر و رئیس آن اتفاق نظر دارند و در ‌‌نهایت بی‌شرمی اعلام می‌کنند که حامی اسرائیل در منطقه رژیم‌های دیکتاتور است و آمریکایی‌ها را سرزنش می‌کنند.

فشار رژیم صهیونیستی بر محافل تصمیم ساز دنیا برای حفظ مبارک
دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: ما در مقابل یک صحنه روشن و آشکار هستیم که آنرا در مقابل ملت‌های عربی و اسلامی قرار می‌دهیم؛ رژیمی هست که اسرائیل به اتفاق آراء خواهان آن است و شبانه‌روز تلاش می‌کند و بر محافل سیاسی تصمیم‌گیرنده در جهان فشار می‌آورد تا از آن حمایت کنند و در مقابل ملت این رژیم خواهان سرنگونی آن است و میادین پر از میلیون‌ها نفر است و صد‌ها شهید و هزاران مجروح داده‌اند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: اکنون سوال مطرح از مراجع دینی در کل جهان و همه آزادگان، این است که شما باید در کدام جبهه قرار بگیرید؟ در جبهه اسرائیل مدافع این رژیم و یا جبهه ملت مصری که خواهان سرنگونی این رژیم است؟

وی همچنین تاکید کرد: من به همه کسانی که به روز حساب ایمان دارند می‌گویم که خداوند در مورد موضع‌گیری در این لحظه تاریخی سوال خواهد کرد، زیرا این مسئله قضیه ملت، امت، تاریخ و آینده است و کسانی که امروز اعلام بی‌طرفی می‌کنند یا در جبهه دیگری هستند اگر این انقلاب ناکام بماند در طول دهه‌های دیگر به دلیل نتایج آن محاسبه خواهند شد.

انقلاب مصر چهره منطقه را به نفع مقاومت تغییر می‌دهد
سید «حسن نصرالله» در ادامه سخنرانی خود در مراسم حمایت از ملت مصر گفت: موضع ما باید به طور قاطع ایستادگی در کنار ملت وفادار مصر و جوانان شجاع آن باشد، به ملت مصر به ویژه جوانان آن می‌گویم که ما در امور داخلی شما دخالت نمی‌کنیم شما خود تصمیم می‌گیرید که چکار کنید اما به عنوان دوست و برادر می‌خواهیم ایمان، احساس و تمایلات خود را بیان کنیم.

نصرالله گفت: ایمان ما می‌گوید کاری که شما انجام می‌دهید واقعا بزرگ و از مهم‌ترین فصل‌های تاریخ امت است، پیروزی شما چهره منطقه را به طور کامل به نفع ملت ما تغییر خواهد داد، شما وارد نبرد کرامت عربی شده‌اید، کرامتی که برخی حکام در طول دهه‌های گذشته آن را خوار کرده و به آن اهانت کرده‌اند.

وی افزود: کاری که شما انجام می‌دهید، اهمیت آن کمتر از پایداری تاریخی مقاومت لبنان در جنگ ۳۳ روزه و پایداری تاریخی در جنگ غزه نیست، ما در چهره شهدای شما چهره شهدای خود را می‌بینیم و در پایداری شما در میادین پایداری قهرمانان مقاومت در لبنان و فلسطین در مقابله با تمامی جنگ‌ها را مشاهده می‌کنیم.

ای کاش در کنار معترضان مصری جانم را فدا می‌کردم
نصرالله خطاب به ملت مصر و جوانان آن تصریح کرد: ملت مظلوم ما امروز امیدهای زیادی به شما، ثبات و پیروزی قاطع شما دارد و چه بسا به حق گفته‌اند که مصر «ام‌ الدنیا» است ما به توانایی شما برای ایجاد تغییر ایمان داریم و مشتاق روزی هستیم که ببینیم جایگاه تاریخی و متمدن مصر را به آن بازگردانده‌اید.

وی در پایان گفت:‌ای جوانان عزیز مصر از بیروت چه می‌توانم در پایان سخنانم به شما بگویم؟‌ای کاش ما با شما در میدان التحریر، میادین قاهره، خیابان‌های اسکندریه، اسماعیلیه، سوئز و دیگر شهرهای بزرگ مصر بودیم، خدا می‌داند که چقدر اشتیاق دارم که‌ای کاش می‌توانستم با شما باشم و خون و جانم را همانند یک جوان مصری برای این اهداف شریف و گرانقدر فدا می‌کردم.

نصرالله که سخنانش با کف زدن ممتد حضار همراه بود، افزود: من اکنون به نمایندگی از سوی حزب‌الله لبنان و همه گروه‌های مقاومت اسلامی لبنان و حزب ملی و تمامی کسانی که در اینجا تجمع کرده‌اند اعلام می‌کنم که تمامی امکانات خود را در اختیار ملت مصر و جوانان آن قرار می‌دهیم و دعا می‌کنیم و امیدواریم که خداوند شما را پیروز و ثابت قدم گرداند و تمامی مستضعفان جهان را عزیز بدارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: