چهارشنبه 09 فوریه 11 | 16:28

واکنش به سخنان تفرقه‎افکن دیوید کامرون

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، در حال سخن‌رانی در چهل و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی نخست وزیر انگلیس در اجلاس امنیتی مونیخ که در آن پایان چند فرهنگی را در انگلیس اعلام کرد، با واکنش‌هایی مواجه شده است.


دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، در سخنرانی خود در چهل و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ که هر ساله در آلمان برگزار می‌شود، گفت، «چند فرهنگی» در انگلیس با شکست مواجه شده است و این کشور نیازمند «لیبرالیسم توانمندی است که بیشتر افراط‌گرایی اسلامی را به چالش بکشد».

وی سیاست چند فرهنگی در انگلیس را محکوم کرد و گفت، سیاست تساهل به خرج دادن در برابر کسانی که ارزش‌های غربی را رد می‌کنند با ناکامی مواجه شده است.

این درحالی است که محمد شفیق، مدیر اجرایی بنیاد رمضان با رد ادعای شکست چندفرهنگی در انگلیس اظهار داشت: «ارتباط دادن تروریسیم به هم‌بستگی امری کاملا غیرمسئولانه است و سخنان امروز او [نخست وزیر انگلیس] یک کودتای تبلیغاتی به نفع اتحادیه دفاع انگلیس است».

شفیق افزود: «اگر چندفرهنگی درک و احترام به دیدگاه‌های مردم محسوب می‌شود، در آن صورت فکر می‌کنم این مسئله موفقیت بزرگی است، مسائل مشترکی وجود دارد و ما به عنوان یک کشور می‌توانیم با یکدیگر آن‌ها را انجام دهیم».

مدیر اجرایی بنیاد رمضان افزود: «اینکه نخست وزیر می‌گوید جامعه مسلمانان به دموکراسی اعتقادی ندارد، کاملا اشتباه است».

فاروق مراد، دبیر کل شورای مسلمانان انگیس نیز در واکنش به سخنان دیوید کامرون تصریح کرد: «این سخنان بسیار ناامید کننده است، آن هم در زمانی که ما باید در کنار یکدیگر علیه خشونت و افراط‌گرایی مبارزه کنیم، کامرون با این سخنان خود موجب گسترش تعصب و نفرت علیه مسلمان انگلیس می‌شود».

این اظهارات در حالی از سوی نخست وزیر انگلیس مطرح شد که گروه‌های «اتحادیه دفاع انگلیس» و «اتحاد علیه فاشیسم» در مرکز شهر لوتون و در اعتراض به گسترش اسلام در انگلیس در حال برگزاری تظاهرات بودند.

این در حالی است که اتحادیه دفاع انگلیس از زمان تاسیس خود در سال ۲۰۰۹ تا کنون، بیش از ۳۰ تظاهرات در شهرهای مختلف سراسر این کشور با مضامین اسلام‌هراسی، نژادپرستی و خشونت برگزار کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: